Studiu Coface: Numărul insolvențelor din România a crescut în 2025 cu 3,84% față de 2024
04 Martie 2026 BizLawyer
+130% mai multe proceduri de concordat preventiv față de 2024
Cel mai recent studiu realizat de Coface România arată că în 2025 s-au deschis 7.553 de proceduri noi de insolvență față de 7.274 în 2024. Anul trecut au fost deschise 221 de proceduri de concordat preventiv, comparativ cu 96 de astfel de proceduri deschise în 2024. Sectorul Comerț cu ridicata și cu amănuntul/repararea autovehiculelor și motocicletelor a raportat cel mai mare număr de insolvențe respectiv 1.844, în scădere cu 4% față de anul precedent.
Contextul economic – 2025, un an al instabilității la nivel global
Pe plan internațional, economia a fost influențată anul trecut de cele două conflicte militare: războiul din Ucraina și atacul HAMAS asupra Israelului, factorii geopolitici contribuind la scăderea economică din Uniunea Europeană, îndeosebi în Germania. Contextul internațional a impactat semnificativ și economia României, ținând cont de faptul că principalele destinații pentru exporturile românești sunt concentrate în Uniunea Europeană, Germania fiind cel mai important partener comercial, cu peste 20% din totalul exporturilor.
Contextul economic – 2025, un an al instabilității la nivel global
Pe plan internațional, economia a fost influențată anul trecut de cele două conflicte militare: războiul din Ucraina și atacul HAMAS asupra Israelului, factorii geopolitici contribuind la scăderea economică din Uniunea Europeană, îndeosebi în Germania. Contextul internațional a impactat semnificativ și economia României, ținând cont de faptul că principalele destinații pentru exporturile românești sunt concentrate în Uniunea Europeană, Germania fiind cel mai important partener comercial, cu peste 20% din totalul exporturilor.
O presiune suplimentară pentru economia României a reprezentat-o angajamentul Guvernului de reducere a deficitului bugetar. România a încheiat anul 2025 cu o creștere economică de doar 0,6%, un deficit bugetar estimat la 8,2%, metodologie ESA, (9,3% în 2024), rata inflației de 9,7% (decembrie 2025) și o pondere a datoriei guvernamentale care a depășit pentru prima dată 60% din PIB.
“În ansamblu, mediul antreprenorial autohton s-a confruntat cu multe provocări în 2025 cele mai importante fiind scăderea cererii, creșterea costurilor operaționale dar și noile măsuri fiscale implementate începând cu august 2025. În 2026 ne așteptăm la o deteriorare a comportamentului de plată și o continuare a trendului de creștere a numărului de insolvențe. Într-un astfel de context, un management eficient al riscurilor și o guvernanță financiară robustă devin factori determinanți pentru evitarea blocajelor operaționale și pentru menținerea stabilității financiare.”, a declarat Alina Popa, Country Manager Coface România.
Evoluția firmelor insolvente
Primele 3 sectoare în funcție de numărul companiilor intrate în insolvență anul trecut sunt Comerț cu ridicata și cu amănuntul/repararea autovehiculelor și motocicletelor (1.844), Construcții (1.580) și Transport și depozitare (939) și păstrează o concentrare de aproximativ 58% din totalul numărului de insolvențe înregistrate în 2025.
Este important faptul că 4 din primele 7 sectoare cu cele mai multe insolvențe se regăsesc de asemenea în primele 7 sectoare în funcție de numărul de insolvențe / 1.000 companii active (Construcţii, Industria prelucrătoare, Hoteluri și restaurante și Transport şi depozitare). Numărul companiilor mari care au intrat în insolvență în anul 2025, cele care au realizat o cifra de afaceri de peste 0,5 mil. EUR în 2024, este, de asemenea, la cel mai ridicat nivel din ultimii 7 ani, și anume 684 (2025) vs. 610 (2024).
“Datele relevă un trend crescător al numărului de companii care optează pentru deschiderea procedurii de concordat. Spre exemplu, în anul 2025 au fost deschise 221 de proceduri de concordat, comparativ cu 96 proceduri de concordat deschise în 2024 și 61 proceduri de concordat deschise în 2023. De asemenea, se observă o pondere mare, de aproximativ 22%, a companiilor intrate in insolvență și care au fost înființate înainte de 2010. Acest lucru, coroborat cu faptul că în anul 2025 a fost înregistrat cel mai ridicat număr de înmatriculări (153.425), sugerează schimbări de ordin structural în economie“, a adăugat Tiberiu Chesoi, Head of Claims Department Coface România.
După un minim istoric în 2021, tendința sumelor totale refuzate la plată s-a inversat. Astfel, în 2025 a continuat creșterea puternică observată în 2024, ajungând la un nivel de 3,5 miliarde RON, cel mai ridicat din ultimii șapte ani. Numărul instrumentelor de plată refuzate a crescut cu 12% față de 2024 dar sub nivelul înregistrat în 2019, ajungând la 43.600.
Evoluții sectoriale și distribuția teritorială a insolvențelor
Evoluțiile sectoriale din cursul anului 2025 au fost determinate în special de punctul de inflexiune atins de către modelul de creștere al economiei românești (tranziția de la creșterea economică alimentată de stimul fiscal nesustenabil la creșterea economică modelată prin raționalizarea consumului guvernamental și investiții), procesul de consolidare fiscală, comportamentul de plată al Statului român, dar și de Costul de finanțare al corporațiilor autohtone, care rămâne elevat și, în bună parte, condiționat de nivelul (cel mai ridicat din spațiul Uniunii Europene) al inflației.
“Riscul de insolvență a crescut semnificativ pentru acele sectoare în care lichiditatea este condiționată în special de către comportamentul de plată al Statului român, și ne referim aici în special la lucrările de construcții, dar și pentru acele sectoare care depind de comportamentul de consum privat, un comportament afectat negativ atât în plan pecuniar (a se vedea evoluția salariului real în a doua jumătate a anului 2025), precum și în planul încrederii în viitor.
Alături de aceste segmente care compun aproximativ 70% din PIB-ul României, cred că este relevant să punctăm evoluțiile din Agricultură, acolo unde beneficiile anului agricol 2025 nu au putut compensa – pentru numiți jucători – dificultățile acumulate în anii 2022-2024, precum și evoluțiile încă negative din Industrie, evoluții impactate de factori sistemici cum ar fi letargia tracțiunii economice din Germania și costul elevat al energiei electrice”, a declarat Bogdan Nichișoiu, Regional (Central & Eastern Europe) Enhanced Information Manager.
Cele mai multe insolvențe deschise în 2025 s-au înregistrat în București (1.359) și în județele Bihor (661) și Cluj (511). Din cele 7.553 de insolvențe deschise în 2025, Bucureștiul continuă să concentreze cea mai mare pondere (18%). Capitala atrage și cele mai multe înmatriculări (22% din total), urmată de Ilfov, Cluj și Timiș. Bucureștiul generează cele mai multe încetări de activitate, urmat de Cluj, Constanța și Bihor.
Radiografia mediului de afaceri local
Mediul de afaceri din România rămâne unul dinamic, caracterizat printr-o capacitate ridicată de regenerare. În ciuda creșterii numărului dizolvărilor și suspendărilor în ultimii ani, ceea ce indică presiuni constante, în special asupra companiilor mici și mijlocii, se menține un ritm ridicat al înmatriculărilor, ceea ce confirmă potențialul antreprenorial.
Din cele peste 1,29 milioane companii active din punct de vedere juridic, aproximativ 100 de mii sunt SRL, iar 450.244 sunt PFA-uri. Numărul companiilor radiate în 2025 a fost de 83.233, aproape de același nivel cu anul 2024. În 2025 s-a raportat o creștere de 23% a numărului de înregistrări comparativ cu anul precedent, și o creștere de 22% a dizolvărilor.
În 2026 creșterea economiei României va fi în continuare afectată de inflația ridicată, politica fiscală restrictivă, scăderea consumului privat și nu în ultimul rând de factorul geopolitic, aspecte care vor impacta mediul de afaceri local.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 451 / 21650 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
ZRVP, distinsă cu titlul de “Romania Patent Firm of the Year” la gala Managing IP Awards 2026 | De vorbă cu Alina Tugearu (Partener) despre proprietatea intelectuală ca teren de strategie, prevenție și confruntare juridică în dosare cu miză ridicată: ”Am convingerea că implicarea în unele dintre cele mai sofisticate și relevante dosare din piață a contribuit la recunoașterea de care ne bucurăm azi”
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Kinstellar își consolidează prezența pe axa italo-română prin cooptarea lui Daniele Iàcona, care preia coordonarea biroului dedicat clienților italieni | El va extinde relațiile Kinstellar cu clienții italieni și casele de avocatură partenere, în coordonare cu echipele regionale ale firmei
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Dublă victorie la Managing IP EMEA Awards 2026 | BACIU PARTNERS își reconfirmă poziția de lider în Proprietate Intelectuală și câștigă premiul „Romania Trademark Firm of the Year”, iar Ana-Maria BACIU este desemnată „Practitioner of the Year in Romania”
Legiteam | GNP Guia Naghi and Partners is looking for a talented lawyer (Corporate & M&A)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





