ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Vânzările din retail au scăzut cu 6,5% în ianuarie; consumul se contractă (comercianţi)

20 Martie 2026   |   Agerpres

Declinul consumului afectează întreg lanţul economic, de la producători şi procesatori până la distribuitori.

 
 
România a intrat într-o etapă de contracţie a consumului, cu vânzări din retail în scădere cu 6,5% în ianuarie 2026 faţă de aceeaşi lună din 2025, cea mai mare diminuare de după pandemie, pe fondul scăderii puterii de cumpărare, a declarat, vineri, Feliciu Paraschiv, vicepreşedinte al Asociaţiei Naţionale a Comercianţilor Mici şi Mijlocii din România (ANCMMR).

Acesta a subliniat că declinul consumului afectează întreg lanţul economic, de la producători şi procesatori până la distribuitori.

"Intrăm într-o etapă clară de contracţie a consumului. Vânzările din retail şi, când spun retail, trebuie să ne gândim că în spatele retailului este un întreg lanţ. Există distribuitorul, procesatorul şi producătorul. În spatele unui retailer se ascunde întreaga economie sau o mare parte din economia naţională. Vânzările au scăzut în ianuarie 2026 faţă de ianuarie 2025 cu 6,5%. Este cea mai mare scădere de la pandemie încoace", a menţionat Feliciu Paraschiv, la dezbaterea "Ce învăţăm din crize. Economia trece de la dezordinea tarifară la cea energetică", organizată de CLCC - Coaliţia pentru Libertatea Comerţului şi a Comunicării.


Potrivit acestuia, datele anuale confirmă aceeaşi tendinţă, în pofida unei creşteri marginale a cifrei de afaceri.

"Nici 2025 raportat la 2024 nu ne-a bucurat foarte mult, cu toate că datele INS ne arată o creştere de 0,2%. Creşterea aceasta se referă la cifra de afaceri. Dar nu ar trebui să ne lăsăm păcăliţi, pentru că, dacă luăm în calcul o rată a inflaţiei de 7,8% ca medie pe tot anul, observăm o scădere de 7,6% în volume. De fapt, am încasat cu 0,2% mai mult, însă cantităţile vândute sunt cu 7,5-7,6% mai mici", a explicat reprezentantul comercianţilor.

El a adăugat că trendul descendent continuă şi în primele luni din 2026.

"Trendul descendent, din păcate, este continuu şi a continuat şi în februarie. Tendinţa se menţine şi în martie. De regulă, în martie speram într-o înviorare a pieţei, însă de data aceasta nu se întâmplă. Scăderea continuă", a mai spus Paraschiv.

În acest context, comportamentul consumatorilor s-a modificat vizibil.

"Puterea de cumpărare este principalul factor de ajustare. Deşi salariile vor creşte în 2026 cu 5-6%, inflaţia va consuma aproape integral acest avans. În termeni reali, veniturile vor fi cu 4-6% mai mici. Oamenii cumpără mai puţin, aleg variante mai ieftine, amână achiziţiile mari. Am intrat în aşa-numitul proces de down-trading, când cumpărătorii trec de la produse mai scumpe către produse medii sau ieftine, către mărcile proprii ale retailerilor şi caută oferte şi promoţii", a arătat el.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 118 / 21434
 

Ascunde Reclama
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Reff & Asociații | Deloitte Legal, recunoscută ca societate de avocați de top de către Legal 500 2026. Zece arii de practică sunt recomandate în prestigiosul clasament internațional
LegiTeam - Oportunitate de carieră | Avocat definitiv – Achiziții publice & Infrastructură
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv Dreptul muncii | Consultanță
Cum își pune oamenii în valoare o firmă din elita pieței | Povestea Andradei Rusan, studenta care ‘fura meserie’ în stagiile de vară ale RTPR, cucerită de focusul echipei pe rigoare juridică și de munca la cele mai înalte standarde, iar mai apoi a urcat pas cu pas până pe poziția de Counsel: „Realmente cred că RTPR este o excelentă școală de avocatură la cel mai înalt nivel. Performanța reală în avocatura de business nu e un sprint, ci un maraton”
România și Polonia, condamnate în primă instanță să plătească vaccinurile Pfizer comandate și anulate. Lexters ̸ Stănescu Vasile & Asociaţii și Strelia CVBA apără România în acest proces cu miză de 615 mil. €
Patru case locale de avocați se afirmă în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | ZRVP, Filip & Company, TZA și LDDP gestionează 30 de arbitraje în curs, cu o valoare agregată de aproximativ 4,1 miliarde de dolari și rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2026
CMS îi numește pe Horea Popescu și Andrzej Pośniak în rolurile de Managing Directors în Europa Centrală și de Est | Stephen Millar, Managing Partner CMS UK: ”CMS este cea mai mare firmă de avocatură din regiune și suntem convinși că Andrzej și Horea vor valorifica acest fundament solid pentru a consolida și mai mult reputația noastră de firmă de avocatură de top în ECE”
LMG Life Sciences EMEA Awards 2026 | Cinci firme sunt în cursa pentru ”Romania Firm of the Year”, o casă de avocatură locală intră în bătălia paneuropeană din White Collar Crime și un singur avocat român este nominalizat individual. Lista scurtă, pe care sunt și NNDKP și Popescu & Asociații, arată o piață în care casele independente locale continuă să conteze, dar concurează cu rețele regionale la fel de capabile să capteze mandate sofisticate în sectorul Life Sciences
Achiziții Publice | Cristina IVAN, Managing Partner Ivan şi Asociaţii: Arhitectura colectivă a ofertei - Cine ofertează, ce se evaluează, cui i se atribuie şi cine, în realitate, execută
Inflația la control | Instanța confirmă: Fiscul datorează și actualizarea cu inflația, nu doar dobânda fiscală. Soluție obținută de Băncilă, Diaconu și Asociații, cu o echipă coordonată de Emanuel Băncilă (Partener)
Dispute-Resolution.Center: România în Legal 500 EMEA (2026) – White-collar crime | O practică cu mai multe centre de putere: firmele cu activitate intensă, avocații care dau greutate practicii și dosarele care au contat în evaluare
In-houseLegal: Loredana Coraș, Country Legal Counsel la PKO Bank Polski România, distinsă cu premiul Compliance Innovator la Lexology European Awards 2026 | ”Următoarea etapă a inovației în compliance și în activitatea juridică va fi definită de capacitatea de a integra tehnologia într-un mod responsabil, fără a pierde din vedere rolul acestei funcții, acela de a proteja banca”, spune unul dintre cei mai vizibili avocați interni din Europa
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...