
Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea a 8 farmacii Tri Farm şi a companiei Ecofarmacia Network de către Help Net
12 Martie 2020
AgerpresÎn urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat că aceste două operaţiuni nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa românească sau pe o parte a acesteia şi că nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea lor cu un mediu concurenţial normal.
Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacţiile prin care Help Net Farma intenţionează să preia opt farmacii deţinute de Tri Farm SRL, precum şi compania Ecofarmacia Network SRL, a anunţat, joi, autoritatea de concurenţă.
Help Net Farma, parte a grupului german Phoenix, are ca obiect principal de activitate comerţul cu amănuntul al produselor farmaceutice prin magazine specializate şi operează, în România, lanţul farmaceutic cu acelaşi nume.
Tri Farm comercializează cu amănuntul produse farmaceutice şi parafarmaceutice prin magazine specializate. Din cele opt farmacii ce urmează a fi preluate de Help Net, şapte sunt situate în municipiul Constanţa şi una în Râmnicu Sărat.
În ceea ce priveşte Ecofarmacia Network, aceasta operează 33 de farmacii localizate în centrul Transilvaniei, prin intermediul cărora comercializează cu amănuntul produse farmaceutice şi parafarmaceutice.
Help Net Farma, parte a grupului german Phoenix, are ca obiect principal de activitate comerţul cu amănuntul al produselor farmaceutice prin magazine specializate şi operează, în România, lanţul farmaceutic cu acelaşi nume.
Tri Farm comercializează cu amănuntul produse farmaceutice şi parafarmaceutice prin magazine specializate. Din cele opt farmacii ce urmează a fi preluate de Help Net, şapte sunt situate în municipiul Constanţa şi una în Râmnicu Sărat.
În ceea ce priveşte Ecofarmacia Network, aceasta operează 33 de farmacii localizate în centrul Transilvaniei, prin intermediul cărora comercializează cu amănuntul produse farmaceutice şi parafarmaceutice.
În urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat că aceste două operaţiuni nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa românească sau pe o parte a acesteia şi că nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea lor cu un mediu concurenţial normal.
Deciziile vor fi publicate pe site-ul autorităţii de concurenţă, după eliminarea informaţiilor cu caracter confidenţial.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 6746 / 8647 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2025 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. Nouă avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Trei avocați români de la Bondoc & Asociații, Filip & Company și DLA Piper sunt considerați ‘Eminent Practitioners’ în practica de fuziuni și achiziții. Clasamentul Chambers Europe 2025, cu cei mai buni avocați de Corporate ̸ M&A din România
“ICC Arbitration Breakfast in Romania” – eveniment privind arbitrajul ICC, 14 mai 2025, București
NNDKP a asistat MedLife cu privire la majorarea limitei unui credit sindicalizat cu 50 milioane EUR. Ce avocați au fost în echipa de proiect
Schoenherr a asistat Verbund cu privire la achiziția unui proiect eolian de 272 MW de la Monsson. Echipa a fost coordonată de Monica Cojocaru (partner)
LegiTeam: POPESCU & ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari (București)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...