ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

MEDCITY începe lucrările la primul Hub Medical dedicat din Timișoara

12 Noiembrie 2024   |   BizLawyer

MEDCITY își extinde rețeaua la 11 clădiri în România și aduce conceptul de hub medical în unul dintre cele mai dinamice centre economice din vestul țării * Investiții de peste 7 milioane de euro într-un proiect care urmează să devină un punct de referință în sistemul medical local * În prezent, 40% din proiect este deja închiriat

 
 
MEDCITY, singurul dezvoltator din România ce activează exclusiv în dezvoltarea unor concepte imobiliare dedicate domeniului sănătății, anunță începerea lucrărilor la primul hub medical din Timișoara. Obiectivul MEDCITY este transformarea unui imobil comercial într-un ecosistem de referință în domeniul sănătății, care va facilita accesul la servicii medicale de înaltă calitate, oferite de operatori de renume. Astfel, acest hub va deveni o destinație medicală unică, ce își propune să aibă un impact social pozitiv asupra comunității locale.

Amplasat central, pe Bulevardul Corneliu Coposu, în apropierea promenadei râului Bega, hub-ul MEDCITY este ușor accesibil: la doar 15 minute de mers pe jos de Piața Victoriei, la 5 minute cu mașina de Spitalul Clinic Județean de Urgență și de Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș”, precum și de alte instituții medicale publice și private.


Imobilul va avea o suprafață închiriabilă de aproximativ 1.100 mp, distribuită pe patru etaje, și va fi dedicat exclusiv serviciilor medicale și activităților conexe. Investiția în acest proiect se ridică la 7 milioane de euro, care constă în reconversia imobilului și în dotarea cu echipamente de ultimă generație. În prezent, 40% din proiectul MEDCITY Timișoara este deja închiriat, clădirea urmând să fie inaugurată în primăvara anului 2025.

Noul proiect MEDCITY Timișoara va avea ca obiectiv crearea unui ecosistem medical premium, în care operatorii medicali - chiriași în cadrul imobilului - vor oferi servicii inovatoare într-un mediu modern, sigur și conform cu toate reglementările din domeniul infrastructurii medicale.

„MEDCITY Timișoara va fi mai mult decât o simplă unitate medicală; va funcționa ca un spațiu de colaborare, unde furnizori de servicii medicale de top se vor reuni sub același acoperiș pentru a oferi îngrijiri de înaltă calitate comunității locale. Suntem nerăbdători să inaugurăm această destinație medicală de excelență, de care suntem convinși că va deveni un punct de referință pentru întreaga comunitate”, a declarat Alexandros Diamantis, Managing Director, MEDCITY.

În România, MEDCITY deține un portofoliu de 11 clădiri în mai multe orașe, constituind cea mai mare rețea de imobile special concepute pentru servicii medicale. Aceste proprietăți totalizează investiții care depășesc 30 de milioane de euro, oferă o suprafață închiriabilă cumulată de peste 20.000 mp și ating o rată de ocupare de 95% la nivelul întregului portofoliu. MEDCITY are în plan să dezvolte noi proiecte în București, Cluj și alte locații cheie din țară.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 574 / 8922
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Din amfiteatru, la boardroom: „Think Ahead! Practice at Filip & Company!” – programul de vară care oferă studenților o experiență multidisciplinară, remunerată, cu proiecte reale, mentorat și evaluare riguroasă. Mai mult de jumătate dintre absolvenții recentelor ediții au devenit avocați stagiari ai firmei | De vorbă cu Cristina Tudoran (partener) și Alexandra Țugui (HR specialist) despre accesul studenților interesați de avocatura de business la o experiență practică autentică în cadrul unei firme de top
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...