
Dentons o numește pe Kate Barton în funcția de CEO global
26 Iulie 2024
BizLawyerKate Barton îl succedă pe Elliott Portnoy, fondator și CEO global care a fost în funcție din anul 2013
![]() |
Dentons, cea mai mare firmă globală de avocatură, a anunțat că în urma consultărilor purtate cu Consiliului său de Administrație și al Comitetului Consultativ Global, Kate Barton a fost aleasă CEO global. Barton se va alătura echipei Dentons, după o distinsă carieră de 35 de ani în cadrul EY, ocupând numeroase roluri de conducere executivă, cel mai recent ca Vicepreședinte Global. Ea îl va succeda pe Elliott Portnoy, fondator și CEO global, care a fost în funcție din anul 2013.
Barton a condus multiple entități de business ale grupului EY, o organizație care operează în 150 de țări din întreaga lume și evaluată la o valoare de 50 de miliarde de dolari. Dincolo de activitatea sa de Vicepreședinte Global, Barton a fost de asemenea CEO al Serviciilor de Consultanță Fiscală, Juridică și de Resurse Umane, care are o echipă globală de 70.000 de profesioniști și care, sub conducerea sa, a generat venituri care au depășit 11 miliarde de dolari. Printre alte realizări profesionale, a contribuit la transformarea practicii globale de consultanță fiscală prin investiții strategice în personal, tehnologie, centre globale de servicii, metode și procese de înaltă clasă, și a contribuit de asemenea la activitatea de fuziuni și achiziții.
Barton a condus multiple entități de business ale grupului EY, o organizație care operează în 150 de țări din întreaga lume și evaluată la o valoare de 50 de miliarde de dolari. Dincolo de activitatea sa de Vicepreședinte Global, Barton a fost de asemenea CEO al Serviciilor de Consultanță Fiscală, Juridică și de Resurse Umane, care are o echipă globală de 70.000 de profesioniști și care, sub conducerea sa, a generat venituri care au depășit 11 miliarde de dolari. Printre alte realizări profesionale, a contribuit la transformarea practicii globale de consultanță fiscală prin investiții strategice în personal, tehnologie, centre globale de servicii, metode și procese de înaltă clasă, și a contribuit de asemenea la activitatea de fuziuni și achiziții.
Barton se va alătura echipei Dentons la începutul lunii septembrie, pentru inițierea procedurii de preluare a funcției deținute până acum de Portnoy, al cărui mandat se încheie în data de 9 noiembrie 2024. Barton își va începe mandatul la 10 noiembrie 2024.
“Kate are o experiență vastă în coordonarea unei organizații globale care furnizează servicii profesionale complexe, și deține abilități remarcabile în gestionarea echipelor, proceselor și sistemelor. Experiența încununată de succes în oferirea de servicii către clienți, combinată cu o abordare atentă a a aspectelor de integrare, o recomandă ca pe o persoană ideală pentru a coordona activitatea firmei noastre” a declarat Elliott Portnoy, Global CEO. “Are întreg sprijinul meu necondiționat, și am încredere că va călăuzi Dentons către un și mai mare succes.”
Reflectând la numirea sa, Kate Barton a declarat, “Am urmărit Dentons cum își redefinește cadrul serviciilor juridice prin strategia sa de afaceri inovatoare și serviciile oferite clienților. Sub conducerea lui Elliott, această firmă s-a diferențiat prin abordarea sa policentrică și angajamentele sale integrate transfrontaliere și multidisciplinare oferite clienților, dovedind că abordarea unitară și funcționarea ca un singur organism are un impact mult mai mare. Aștept cu nerăbdare să colaborez cu Elliott în această tranziție și să cooperez cu echipele de management regional pentru a continua să provocăm normele acestei industrii și să ne adaptăm la lumea în continuă schimbare a tehnologiei și inovației. Vom aborda provocările cu care se confruntă firmele de avocatură și firmele de servicii profesionale din întreaga lume, pentru a oferi excelență în beneficiul oamenilor și clienților noștri.
În calitate de fondator și CEO global, Portnoy a supervizat dezvoltarea semnificativă a firmei – Dentons deservește clienți în 167 de birouri, în 82 de țări – în timp ce a promovat abordarea sa distinctivă “global într-o manieră unică, și în același timp profund locală” în furnizarea serviciilor profesionale. Sub conducerea lui Elliott Portnoy, Dentons a devenit una din cele mai cunoscute firme de avocatură, precum și una din cele mai apreciate firme de avocatură în sondajele celor mai importanți beneficiari de servicii de soluții juridice și de afaceri din lume.
“Atât Dentons cât și profesia juridică într-un sens larg au avut un beneficiu enorm ca urmare a realizărilor și a managementului vizionar a lui Elliott. Îi mulțumim pentru activitatea sa și pentru că a determinat Dentons să continue să prospere în mediul dinamic de astăzi”, a declarat Nicholas Howon Park, Non-Executive Chair al Global Board – Dentons. “Kate și-a arătat cel mai înalt angajament față de scopul nostru – redefinirea posibilului, și modelarea viitorului – mă adresez în numele conducerii noastre și salut venirea ei în cadrul organizației noastre.”
Procesul de numire a fost coordonat de către Gerald Singham, președinte al Comitetului Global Dentons pentru Recrutare și Guvernanță, cu sprijinul Consiliului său de Administrație și al Comitetului Consultativ Global (care include consiliile locale și regionale). Procesul a explorat atât candidați interni, cât și candidați externi din toate regiunile.
Barton a primit numeroase premii și distincții de-a lungul carierei sale, inclusiv “Female Executive of the Year” acordat de Women World Awards pentru contribuția la inovații în tehnologie în cadrul practicii de consultanță fiscală, “Woman of the Year – Business Services” conferit de Stevie Awards, precum și “Women of Influence” acordat de New York Business Journal. Este membră a consiliilor de administrație a All Stars National, Shanti Bhavan, The Ireland Funds Dinner Committee, Boston College Law Deans Advisory Council și a Boston University School of Management Advisory Council. Deține o certificare Certified Public Accountant (CPA) în New York and Massachusetts, este membră a barourilor Massachusetts și Boston, și are certificare NACD Director Certified în guvernanță corporativă. Barton a obținut diplomă de master în Drept în domeniul fiscal în cadrul Facultății de Drept a Universității din Boston, licențiată în Drept, cu diplomă de excelență academică, Order of the Coif, acordată de Facultatea de Drept a Universității din Boston pe care a absolvit-o cu distincția Magna Cum Laude, precum și licență în Administrarea Afacerilor în cadrul Universității din Boston.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 2 / 16 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Women Lawyers | Ileana Nicolescu (Managing Associate) a simțit că BACIU PARTNERS va fi mediul în care va evolua înconjurată de oameni ce o vor inspira nu numai profesional. ”E important pentru fiecare dintre noi să simțim că suntem în locul potrivit pentru etapa din carieră în care ne aflăm, loc care să ofere și premisele să continuăm să creștem”
Studiu Refinitiv | Piața tranzacțiilor de M&A a continuat să crească în Q1 ̸ 2025 pe piețele emergente și la nivel nivel global. CMS își menține poziția fruntașă la nivel global și în Europa de Est, regiune în care și RTPR întră în Top 3
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv | Consultanță
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
Women Lawyers | Femeile avocat redefinesc succesul în avocatura de business. De vorbă cu Irina Picoș (Managing Associate, BSMP) despre leadership feminin, provocări profesionale și lecțiile învățate în carieră: ”Am ales această echipă datorită figurilor feminine ce reprezintă pentru mine adevărate modele în plan profesional și uman și care îmi oferă, zi de zi, inspirația, încrederea și determinarea de a continua munca în profesia de avocat”
PNSA, alături de ALD Automotive la fuziunea cu LeasePlan în Ayvens
Women Lawyers | De vorbă cu Andreea Bende, Partener BACIU PARTNERS și unul dintre fondatorii firmei: ”Femeile avocat joacă un rol important în promovarea eticii și a responsabilității sociale în afaceri, având un impact pozitiv asupra comunităților și societății în ansamblu. Ele aduc perspective diverse și abilități unice în negocieri și strategii legale”
LegiTeam | Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Țuca Zbârcea & Asociații aniversează 20 de ani de activitate
ZRVP, alături de dezvoltatorul imobiliar Hagag Development Europe la deschiderea primului hotel Radisson RED din România
NNDKP dezvoltă una dintre cele mai solide practici locale de Dreptul Mediului, cu mandate de impact în industrii cheie, consultanță sofisticată și reprezentare în litigii complexe, gestionate de o echipă specializată | Mădălina Vasile, coordonatoarea practicii: ”Oferirea de asistență personalizată, adaptată realităților juridice și identificarea unor soluții practice și fezabile pentru problemele clienților vor rămâne prioritare”
Women Lawyers | Adela Nuță, Managing Associate BACIU PARTNERS, spune că un loc este modelat de oamenii care îl compun, la fel cum oamenii sunt influențați de spiritul locului. „Iar atunci când această dinamică este construită pe curaj, agilitate și dorința de a atinge excelența, profesia devine mai mult decât o carieră, devine o modalitate de a înțelege, influența și transforma realitatea din jur”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...