ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

MinistrulEnergiei: Ne aşteptăm ca până la finalul săptămânii viitoare să avem o decizie finală privind mecanismul de plafonare a preţurilor

12 Februarie 2025   |   Agerpres

Burduja a subliniat, totodată, că se are în vedere restabilirea funcţionării normale a pieţei libere, într-o manieră raţională şi graduală, astfel încât să fie evitate dinamicile bruşte ale facturilor la energie.

 
 
Decizia privind mecanismul de plafonare a preţurilor la energie electrică şi gaze naturale va fi luată în Guvern şi ne aşteptăm ca până la finalul săptămânii viitoare să avem o decizie finală, a declarat ministrul Energiei, Sebastian Burduja.

"Aşa cum am declarat de la început, decizia privind mecanismul de plafonare a preţurilor la energie electrică şi gaze naturale va fi luată în Guvern după adoptarea bugetului, în baza scenariilor discutate şi analizate încă de la mijlocul anului trecut. Deci, ne aşteptăm ca până la finalul săptămânii viitoare să avem o decizie finală. Un lucru este cert, scopul nostru este să ne asigurăm că fiecare familie are acces la energie la un preţ acceptabil, în măsura necesară pentru stabilitatea bugetelor familiilor şi fără a deveni o povară pentru gospodării şi mediul economic românesc", a scris Burduja marţi, pe pagina sa de Facebook.


Ministrul Energiei a reamintit că sunt mai multe scenarii, printre care extinderea actualului mecanism pe o perioadă tranzitorie (scenariul de bază) sau direcţionarea măsurilor de sprijin preponderent către consumatorii vulnerabili, sub forma cardurilor de energie, lucru detaliat şi în programul de guvernare. Burduja a precizat, însă, că nu s-a luat nicio decizie cu privire la cardurile de energie.

"În ultima perioadă au apărut informaţii în spaţiul public despre cardurile de energie care ar urma să fie distribuite în 2025. Este important să clarific situaţia: nu s-a luat nicio decizie oficială în această privinţă. Este important să analizăm de zece ori şi să luăm cea mai bună decizie. Ştiu că nerăbdarea este mare şi vă asigur că lucrăm aplicat, pe modele complexe, pentru a identifica cea mai bună soluţie. Un lucru este cert: în acest moment ştim care sunt scenariile dintre care trebuie să alegem varianta cea mai potrivită pentru a păstra un echilibru între bugetul de stat şi gradul de suportabilitate al consumatorilor şi al participanţilor la piaţă. Ele vor fi discutate cu toate entităţile relevante din sector, iar o decizie se va lua în Guvern şi va fi comunicată public, clar şi răspicat", a mai arătat sursa citată.

Burduja a subliniat, totodată, că se are în vedere restabilirea funcţionării normale a pieţei libere, într-o manieră raţională şi graduală, astfel încât să fie evitate dinamicile bruşte ale facturilor la energie. Acesta a explicat că pe piaţa de energie încă este o situaţie instabilă iar preţul gazelor a crescut în ultima perioadă pe principalele burse, urmare a tensiunilor geopolitice din regiune, a deciziilor Federaţiei Ruse şi a gradului de înmagazinare la nivelul întregii Uniuni Europene.

"Polonia, de exemplu, a prelungit mecanismul de plafonare a preţurilor la energie până la 30 septembrie 2025. Şi noi trebuie să răspundem în mod continuu la schimbările care au loc pe piaţă şi să luăm deciziile corecte cu privire la formele de sprijin suplimentar pentru consumatorii de energie. Subliniez încă o dată că mecanismul actual a făcut ca românii să plătească printre cele mai mici preţuri din Uniunea Europeană. Plătim al 4-lea cel mai mic preţ la energie electrică şi al 5-lea cel mai mic la gaze naturale, pe datele Eurostat. Soluţia corectă - singura - pentru preţuri mai mici în facturi este creşterea capacităţii de producţie energie electrică şi gaz în România. De aceea am lansat cel mai ambiţios plan de investiţii de după 1989, cu peste 14 miliarde euro fonduri europene atrase pentru sistemul energetic naţional. Fiecare MW nou înseamnă o şansă mai mare pentru facturi mai mici pentru români şi pentru companiile româneşti. Efectele pozitive ale acestor proiecte se vor simţi în anii ce vor urma", a mai susţinut Sebastian Burduja.

Legea bugetului de stat pe anul 2025 a fost publicată luni în Monitorul Oficial. Bugetul Ministerului Energiei beneficiază de o creştere de aproximativ 150% faţă de anul trecut, cei mai mulţi bani fiind alocaţi pentru finanţarea investiţiilor din Fondul pentru modernizare şi PNRR.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 723 / 9933
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
bpv Grigorescu Ștefănică: tranzacțiile strategice și consolidările sectoriale definesc piața de fuziuni și achiziții | 2025 aduce structuri inovatoare, distressed M&A și o redefinire a noțiunii de succes, într-o piață în care avocații devin arhitecții echilibrului între reglementări stricte și interesele investitorilor. Cătălin Grigorescu (managing partner): „Succesul în tranzacții nu se mai măsoară doar în valoare, ci în capacitatea de a le finaliza într-un mediu juridic tot mai complex”
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Banking & Finance | Echipa Popovici Nițu Stoica & Asociații, coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica, a acordat consultanță Grupului La Fântâna pentru accesarea unei finanțări sindicalizate de 70 milioane euro, menită să susțină activitatea curentă și dezvoltarea businessului
BSMP - Bohâlțeanu și Asociații a asistat UNIGEA România în contractarea unei finanțări de 30,25 milioane EUR pentru dezvoltarea unui proiect solar de referință de 85 MW în Arad. Echipă pluridisciplinară, coordonată de partenerii Daniela Milculescu și Ionuț Bohâlțeanu, într-un efort multijurisdicțional ce a reunit investitori și consultanți cheie din patru țări
Principalele aspecte pe care angajatorii trebuie să le aibă în vedere pentru a se conforma legislației privind combaterea discriminării și hărțuirii la locul de muncă | De vorbă cu Dan Dascălu (Partener) și Sonia Bălănescu (Managing Associate) - D&B David și Baias, despre prevederile legale în vigoare, combaterea acestui fenomen și modul în care poate fi diminuat riscul apariției unor litigii inițiate de salariați
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Kinstellar are un nou Office Managing Partner în București | Iustinian Captariu a preluat managementul biroului de la Victor Constantinescu, cel care a condus echipa locală timp de șase ani, cu rezultate remarcabile. Kristóf Ferenczi, Firm Managing Partner: ”Numirea lui Iustinian face parte din programul nostru de planificare a succesiunii, un element esențial pentru a asigura creșterea și succesul continuu al Kinstellar”
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...