Zamfir: Legea salarizării modificată de ministrul Pîslaru categoric nu poate să treacă. Eliminarea sporului de dirigenție, inacceptabilă pentru PSD
10 Iunie 2026 Agerpres
Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, consideră că legea salarizării bugetare, așa cum a fost modificată de către ministrul demis Pîslaru, categoric 'nu poate să treacă'.
Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, consideră că legea salarizării bugetare, așa cum a fost modificată de către ministrul demis Pîslaru, categoric 'nu poate să treacă'.
'Așa cum a fost modificată legea salarizării de către domnul ministru demis Pîslaru, categoric că nu poate să treacă. Domnia sa a făcut niște modificări, din punctul nostru de vedere inacceptabile, și mă gândesc doar la acea modificare cu privire la eliminarea sporului de dirigenție, care este o mare prostie - nu vom accepta niciodată lucrul ăsta. Au fost și alte modificări cu care nu suntem de acord. Cred că o lege a salarizării, care, așa cum e ea astăzi prezentată, face mai mult rău decât bine, nu poate să fie acceptată de Partidul Social Democrat', a declarat Zamfir miercuri, într-o conferință de presă susținută la Parlament.
Despre jalonul din Planul Național de Redresare și Reziliență care prevede adoptarea legii salarizării, el a susținut că 'Guvernul de atunci a negociat în defavoarea României'.
'Jalonul prevede că vom încasa 50 de milioane de euro dacă facem legea salarizării și vom plăti 770 de milioane de euro dacă nu vom face legea salarizării - asta apropo de felul în care Guvernul de la vremea aia a negociat absolut în defavoarea interesului României. Și vă repet, eu cred că atunci când o astfel de lege produce în societate ceea ce vedem cu toții astăzi, e mai bine să nu o trecem așa și să așteptăm să o facem în discuții cu absolut toate categoriile sociale, ca să iasă o lege care să facă dreptate'.
Potrivit senatorului social-democrat, legea salarizării în forma actuală 'nu face dreptate'.
'Legea salarizării adâncește nedreptățile. Ca atare, n-avem niciun motiv să votăm o lege a salarizării care aruncă țara într-o criză socială fără precedent. (...) Atât timp cât această lege creează asemenea discrepanțe în rândul funcționarilor publici și suntem în pragul unei explozii sociale, e mai puțin importantă îndeplinirea jalonului decât a face dreptate oamenilor. Trebuie să facem dreptate oamenilor, până la urmă, ăsta a fost scopul legii salarizării, iar astăzi, așa cum arată ea, prezentată de ministrul demis Pîslaru, ea nu face dreptate oamenilor, ci adâncește discrepanțele între categoriile salariale. Ca atare, nu este acceptată de Partidul Social Democrat', a transmis senatorul PSD.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 2 / 10941 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
Reff & Asociații | Deloitte Legal a asistat MAS Real Estate, unul dintre cei mai mari proprietari de centre comerciale din România, în procesul de vânzare a șase proprietăți de acest tip către AFI Europe. Valoarea tranzacției depășește 280 de milioane de euro
Validare regională a unei specializări cu relevanță tot mai mare | De vorbă cu Monica Stătescu, Of-Counsel Filip & Company, nominalizată pentru titlul de „TMT Next Generation Partner of the Year” la Legal 500 Central and Eastern Europe Awards 2026, despre felul în care M&A, piețele de capital, proprietatea intelectuală și tehnologia se intersectează în mandate cu arhitectură juridică tot mai densă și despre profilul clientului TMT, cu nevoi care depășesc granițele tradiționale ale ariilor de practică
Ana Popa, de la primii ani ca avocat stagiar, la rolul de Counsel în practica de Litigii a RTPR: o poveste despre statornicie profesională, implicare directă în mandate dificile și convingerea că excelența în avocatură se construiește prin consecvență, talent și responsabilitate | „Diferența dintre un avocat bun și unul excepțional o face talentul și vocația pentru această profesie. Ceea ce îi permite să rămână în linia întâi este reputația construită în timp, care este strâns legată de încrederea pe care o inspiră clienților”
Urmează o perioadă de tranziție critică pentru piața achizițiilor publice din România, marcată de presiuni simultane din direcții multiple. Creșterea cheltuielilor de apărare va genera un volum semnificativ de proceduri complexe, cu specificități juridice pe care puțini practicieni le stăpânesc în detaliu | De vorbă cu Manuela Guia, coordonatoarea GNP Guia Naghi & Partners, despre noile zone de sofisticare juridică și câteva măsuri prin care ar putea crește transparența și viteza procedurilor fără a afecta calitatea evaluării
Bondoc și Asociații SCA a obținut anularea unei executări silite într-o cauză cu implicații juridice relevante. Ioana Katona (Partener) și Horea Ile (Associate), în prim plan
Ameropa a lucrat tot cu avocații PNSA în tranzacția prin care a vândut activele Azomureș către Romgaz, pentru 69 milioane de euro. Echipa pluridisciplinară, coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica
Mușat & Asociații, desemnată Romania Law Firm of the Year la LMG Life Sciences Awards EMEA 2026
Un portofoliu de peste trei miliarde de euro și patru proiecte strategice conturează una dintre cele mai relevante expresii ale complexității din energia românească | De vorbă cu Oana Ijdelea, coordonatoarea Ijdelea & Asociații despre punctele de fricțiune în dezvoltarea proiectelor energetice, arhitectura juridică transformată într-un veritabil factor de competitivitate și echipa în care mai multe specializări juridice funcționează integrat
Filip & Company a asistat Christian Tour în cadrul ofertei publice inițiale și al listării la Bursa de Valori București | Echipa a fost coordonată de Olga Niță (partener)
RTPR asistă EMSA Capital în tranzacția de exit din Aplast
Employment Roundtable Filip & Company: Piața muncii intră într-o zonă de tensiune: restructurările și investigațiile interne devin noua realitate pentru companii
Mușat & Asociații obține o decizie de referință pentru salariații Hidroconstrucția, societate în reorganizare judiciară, cu impact estimat de 1,2 mil. € | Echipa, coordonată de Mihai Popa (Deputy Managing Partner)
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





