
Wolf Theiss promovează trei avocați din linia a doua care au participate la unele dintre cele mai importante tranzacţii. Brian Jardine, Managing Partner: Promovarea, recunoaștere a contribuțiilor profesionale deosebite la consolidarea poziției de lider pe piața românească a biroului din București
23 August 2022
A. D.Ei au primit din partea clienţilor aprecieri pentru cunoştinţele şi expertiza lor juridică şi mai ales pentru standardele lor profesionale şi etice ridicate, disponibilitatea, colaborarea, precum şi pentru înţelegerea nevoilor clienţilor.
![]() |
Biroul din România al firmei regionale de avocatură Wolf Theiss anunţă promovarea Corneliei Postelnicu din grupul de practică Corporate / M&A şi a Andreei Tudorache şi a lui Alexandru Asaftei (ambii din grupul de practică Banking & Finance), în poziţiile de Senior Associate.
Promovarea acestor avocați vine după anunțuri în cascadă ale Wolf Theiss privind extinderea echipei din București. Săptămâna trecuta, firma a anunțat recrutarea a șase noi avocați în cadrul grupurilor de practică Proiecte, Energie & Infrastructură, Litigii, Drept societar și fuziuni & achiziții şi Dreptul muncii. În luna iunie, biroul din România al firmei regionale de avocatură anunțase că și-a extins echipa de avocați prin patru noi recrutări - Bogdan Lamatic, Olimpia Farcaş, Claudia Andreescu și Adrian Manolache - în cadrul a două grupuri de practică: Investigații, Răspuns în situaţii de Criză & Conformitate şi Concurenţă & Reglementare. Anterior, firma le cooptase pe Dana Toma și Ana-Maria Mustățea în echipa Real-Estate.
Promovarea acestor avocați vine după anunțuri în cascadă ale Wolf Theiss privind extinderea echipei din București. Săptămâna trecuta, firma a anunțat recrutarea a șase noi avocați în cadrul grupurilor de practică Proiecte, Energie & Infrastructură, Litigii, Drept societar și fuziuni & achiziții şi Dreptul muncii. În luna iunie, biroul din România al firmei regionale de avocatură anunțase că și-a extins echipa de avocați prin patru noi recrutări - Bogdan Lamatic, Olimpia Farcaş, Claudia Andreescu și Adrian Manolache - în cadrul a două grupuri de practică: Investigații, Răspuns în situaţii de Criză & Conformitate şi Concurenţă & Reglementare. Anterior, firma le cooptase pe Dana Toma și Ana-Maria Mustățea în echipa Real-Estate.
“De-a lungul anilor, Cornelia, Andreea şi Alexandru au contribuit în mod semnificativ la succesul biroului din Bucureşti, oferind asistenţă în unele dintre cele mai importante tranzacţii derulate de Wolf Theiss pe această piaţă. Ei au primit din partea clienţilor aprecieri pentru cunoştinţele şi expertiza lor juridică şi mai ales pentru standardele lor profesionale şi etice ridicate, disponibilitatea, colaborarea, precum şi pentru înţelegerea nevoilor clienţilor. Promovarea acestor trei avocaţi este în semn de recunoaștere a contribuțiilor profesionale deosebite pe care aceștia le au la dezvoltarea biroului din Bucureşti și la consolidarea poziției sale de lider pe piața românească”, a declarat Bryan W. Jardine, Managing Partner al biroului Wolf Theiss Bucuresti.
Cornelia Postelnicu este membră a echipei Corporate / M&A a biroului din București al Wolf Theiss din septembrie 2019 şi este specializată în drept societar, fuziuni & achiziții și drept comercial, asocieri de tip joint-venture, restructurări intragrup și insolvenţă. Cu nouă ani de experiență profesională, ea a oferit consultanță clienților din industrii variate cu rapoarte de due diligence și documente tranzacționale implicând vânzarea de active / acțiuni, precum și cu privire la aspecte variate de reglementare. Înainte de a se alătura Wolf Theiss, Cornelia a colaborat cu una dintre cele mai importante firme internaționale de avocatură din România, unde a oferit consultanță clienților în materie de drept societar, comercial și de protecţia datelor. Cornelia a fost admisă în Baroul București in anul 2013.
Andreea Tudorache este specializată în aspecte juridice legate de finanţări, bănci şi pieţe de capital. Andreea face parte din echipa de drept financiar-bancar din cadrul biroului din București și este un membru cheie al echipei regionale de pieţe de capital şi DCM (titluri de credit) a Wolf Theiss din noiembrie 2018. Cu nouă ani de experiență, Andreea a oferit consultanţă juridică clienţilor pe proiecte de finanţare, tranzacţii de credite neperformante / NPL-uri, o gamă largă de aspecte de reglementare în domeniul financiar, precum şi pentru stabilirea și actualizarea programelor de emisiune de obligaţiuni (EMTN) și pentru emisiuni de obligațiuni şi admiterea pe pieţe reglementate. Andreea deţine o diplomă de licență de la Facultatea de Drept, Universitatea București, 2012 și o diplomă de Masterat în Dreptul Afacerilor de la aceeaşi universitate, 2014. Andreea a studiat și la Facultatea de Drept a Universității Erasmus din Rotterdam (Olanda). În 2013, a fost admisă în Baroul București.
Alexandru Asaftei este specializat în domeniul bancar, financiar, al piețelor de capital, plasamentelor private şi asigurărilor. Experiența sa de aproape zece ani acoperă, de asemenea, aspecte legate de drept societar, fuziuni și achiziții întrucât a fost implicat în consilierea unor companii importante în vânzarea de NPL-uri şi achiziții imobiliare. În 2012, Alexandru a absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universității Bucureşti și și-a continuat studiile cu un Masterat în Dreptul Afacerilor la aceeaşi universitate. În 2012, Alexandru a fost admis în Baroul București.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 895 / 2047 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA a asistat una dintre cele mai mari finanțări acordate în ultimii ani | Grupul Ameropa, client tradițional al casei de avocatură, semnează o facilitate de refinanțare de 1,35 miliarde USD cu un sindicat format din trei bănci. Partenerul Bogdan C. Stoica a coordonat echipa, cu contribuția Ioanei Lazăr (Senior Associate) și a Crinei Stan (Associate)
LegiTeam: Lawyer - Dispute Resolution and Employment | GNP Guia Naghi and Partners
Tranzacție majoră în energia verde: RTPR asistă OX2 la vânzarea unui parc eolian de 96 MW. Echipă cu avocații A&O Shearman pe parte juridică, EY - consultant financiar pentru vânzător
LegiTeam: Lawyer - Pharma & Regulatory and Public Procurement Team | GNP Guia Naghi and Partners
Kinstellar își consolidează practica de Energie din București prin recrutarea Ralucăi Gabor (Counsel) | Iustinian Captariu, coordonatorul practicii regionale de Energie a Kinstellar: ”Alăturarea Ralucăi ne întărește angajamentul de a excela într-unul dintre cele mai dinamice și strategice sectoare din România”
Țuca Zbârcea & Asociații stabilește un precedent important în domeniul serviciilor digitale și comerțului electronic | Reprezentarea, asigurată de o echipă coordonată de Alina Ungureanu (partner) și Cătălina Ionescu (senior associate)
Schoenherr i-a asistat pe fondatorii Purcari Wineries în legătură cu oferta publică de preluare voluntară de acțiuni ale companiei de către Maspex. Narcisa Oprea (partener) a coordonat echipa
bpv GRIGORESCU ȘTEFĂNICĂ și Andronic and Partners au gestionat juridic, în plan local, achiziția startup-ului Planable, fondat în Moldova și România, de către SE Ranking. Firme de avocatură din SUA și Moldova, în tranzacție
Kinstellar a asistat cumpărătorul East Grain într-una dintre cele mai mari tranzacții din agrobusiness din ultimii ani. Vânzătorii au fost asistatați de avocați italieni, care au coordonat și echipa din București a unei firme internaționale
Filip & Company a asistat OLX în vânzarea Kiwi Finance | Alina Stancu Bîrsan, partener: ”Această tranzacție reflectă dinamica accelerată a pieței locale de servicii financiare și interesul în creștere pentru tranzacții în segmente-cheie”
Bondoc si Asociații asistă un consorțiu de bănci și instituții financiare în finanțarea de 331 milioane EUR pentru faza a doua a parcului eolian Vifor din Buzău. Echipa, coordonată de partenerii Simona Petrișor, Diana Ispas și Monica Iancu, cu suportul partenerului Cosmin Stăvaru
Schoenherr și Asociații promovează trei avocați în pozițiile managing attorney at law și senior attorney at law | Sebastian Guțiu (managing partner): ”Schoenherr continuă să se extindă în România, unde echipa noastră numără în prezent peste 75 de avocați și avem planuri mari pentru perioada următoare”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...