820.000 lei - cea mai mare despăgubire plătită anul trecut în baza unei asigurări de viață (UNSAR)
15 Octombrie 2024 BizLawyer
O analiză detaliată a acestor cazuri arată că 4 din cele 5 indemnizații au fost acordate ca urmare a decesului persoanelor asigurate.
Cea mai mare despăgubire plătită anul trecut în baza unei polițe de asigurare de viață de o companie Membră UNSAR a depășit suma de 820.000 lei. Totodată, valoarea celor mai mari 5 indemnizații plătite în baza acestui tip de poliță a fost de peste 3 milioane de lei.
O analiză detaliată a acestor cazuri arată că 4 din cele 5 indemnizații au fost acordate ca urmare a decesului persoanelor asigurate. A cincea despăgubire a fost acordată pentru o îmbolnăvire gravă. Toate cele 5 evenimente au fost determinate, de altfel, de îmbolnăviri de natura afecțiunilor oncologice (3 cazuri), stop cardiorespirator și diabet zaharat.
„Aceste realități sunt o dovadă în plus a rolului esențial pe care îl joacă asigurările de viață în protecția financiară a familiilor atunci când apar evenimente nefericite. Din păcate, vedem zilnic cum evenimente neprevăzute pot afecta dramatic o familie. Asigurările de viață nu pot preveni tragediile, dar pot oferi un sprijin financiar esențial familiilor afectate, ajutându-le să treacă mai ușor peste momentele dificile”, a declarat Alexandru CIUNCAN, Președinte & Director General al UNSAR.
O analiză detaliată a acestor cazuri arată că 4 din cele 5 indemnizații au fost acordate ca urmare a decesului persoanelor asigurate. A cincea despăgubire a fost acordată pentru o îmbolnăvire gravă. Toate cele 5 evenimente au fost determinate, de altfel, de îmbolnăviri de natura afecțiunilor oncologice (3 cazuri), stop cardiorespirator și diabet zaharat.
„Aceste realități sunt o dovadă în plus a rolului esențial pe care îl joacă asigurările de viață în protecția financiară a familiilor atunci când apar evenimente nefericite. Din păcate, vedem zilnic cum evenimente neprevăzute pot afecta dramatic o familie. Asigurările de viață nu pot preveni tragediile, dar pot oferi un sprijin financiar esențial familiilor afectate, ajutându-le să treacă mai ușor peste momentele dificile”, a declarat Alexandru CIUNCAN, Președinte & Director General al UNSAR.
Este important de menționat că trei dintre cele cinci polițe de asigurare au fost contractate individual, una dintre ele fiind asociată unui credit ipotecar, iar două au fost asigurări de grup, încheiate de companii pentru angajații lor, prin programe de beneficii extra-salariale.
“Încheierea unei asigurări de viață reprezintă o alegere responsabilă. Este, însă, nevoie de introducerea unor politici fiscale pentru asigurările de viață cu componentă exclusivă de protecție care să stimuleze dezvoltarea acestui segment de asigurări, în beneficiul tuturor românilor”, a precizat Roxana BĂLUȚĂ, Specialist Asigurări de Viață și Sănătate și Coordonator Programe UNSAR.
Asigurarea de viață este unul dintre instrumentele utilizate de un număr mare de state în susținerea politicii lor sociale. Majoritatea membrilor OECD, precum și o bună parte dintre statele membre UE stimulează prin mijloace fiscale achiziția de asigurări de viață, care sunt privite ca investiții importante și necesare pentru dezvoltarea și sustenabilitatea bunăstării individuale și a economiei în ansamblu.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 3429 / 21190 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Exim Banca Românească, parte a consorțiului internațional de bănci care finanțează Ogrezeni, unul dintre cele mai mari proiecte hibride din Europa, cu 460 mil. € | Schoenherr și Clifford Chance Badea, în tranzacție
BERD, CEECAT Capital și Morphosis Capital își marchează exitul din investiția în La Cocoș. Osborne Clarke, Van Campen Liem și Noerr, în tranzacție, alături de trei firme locale de avocați
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Popescu & Asociații rămâne un reper de seriozitate și profunzime, cu o cultură care privilegiază calitatea, consecvența și responsabilitatea | De vorbă cu Adrian Chirvase (Partener) despre 2025 ca an de consolidare: portofoliu diversificat, retenție ridicată, tehnologie folosită pragmatic și o echipă unită, pregătită pentru mandate transfrontaliere
Filip & Company a asistat Veranda Obor S.A. în obținerea unei finanțări de 36 milioane euro de la CEC Bank. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partner) și Rebecca Marina (counsel)
O promovare din interior care confirmă meritocrația și creșterea organică într-una dintre cele mai puternice firme de avocatură din România | De vorbă cu Ramona Pentilescu, avocatul care a crescut în PNSA de la primii pași în profesie până la poziția de partener, despre vocație, rigoare și reperele care i-au susținut evoluția profesională într-un cadru în care contează respectul pentru profesie și coerența valorilor
Neagu Dinu Partners, firmă înființată anul trecut, își face rapid loc în prim-planul practicii de Litigii & Arbitraj din piața locală, cu un model de lucru pragmatic, în care partenerii cooordonează dosarele și păstrează controlul calității în mandate complexe | De vorbă cu Simona Neagu (Partener fondator) despre așteptările tot mai ridicate ale clienților, colaborările internaționale și disciplina internă care susține performanța echipei
LSEG Deals Intelligence | Cum s-au împărțit fuziunile mid-market, anul trecut, pe firmele de avocatură active și la București. CMS a fost pe podium în Europa și pe primul loc în Estul continentului, unde s-au mai evidențiat Schoenherr și Clifford Chance. Tranzacții mai multe, dar de valoare mai mică în Europa Estică
Studenții la Drept sunt invitați la Turneul de dezbateri „Law and Life in Contest” organizat de Bondoc și Asociații
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





