Activitatea economică în zona euro a înregistrat, în octombrie, cea mai puternică creștere din ultimele 29 de luni
05 Noiembrie 2025 Agerpres
Creșterea activității economice în zona euro vine după ce Banca Centrală Europeană a menținut nemodificate dobânzile, la reuniunea de politică monetară de luna trecută, în linie cu previziunile, dar nu a oferit indicii privind viitoarele decizii de politică monetară.
Activitatea economică în zona euro a înregistrat în octombrie cel mai rapid ritm de creștere din mai 2023 până în prezent, arată rezultatele unui sondaj S&P Global, publicat miercuri, transmite Reuters.
Indicatorul Purchasing Managers (PMI) privind activitatea economică în zona euro, calculat de S&P Global, a urcat în octombrie la 52,5 puncte (de la 51,2 puncte luna precedentă), peste pragul de 50 de puncte, care separă o creștere de o contracție a economiei.
În octombrie s-a înregistrat a zecea lună de creștere consecutivă, depășind previziunile analiștilor.
Indicatorul PMI, urmărit cu atenție de piețe, prezintă în mod satisfăcător tendințele și punctele de cotitură din economie.
Indicatorul Purchasing Managers (PMI) privind activitatea economică în zona euro, calculat de S&P Global, a urcat în octombrie la 52,5 puncte (de la 51,2 puncte luna precedentă), peste pragul de 50 de puncte, care separă o creștere de o contracție a economiei.
În octombrie s-a înregistrat a zecea lună de creștere consecutivă, depășind previziunile analiștilor.
Indicatorul PMI, urmărit cu atenție de piețe, prezintă în mod satisfăcător tendințele și punctele de cotitură din economie.
'În sfârșit, apar din nou semne pozitive privind economia zonei euro. Sectorul serviciilor arată un avans solid în octombrie. În privința noilor contracte, doar în mai 2024 s-a mai înregistrat o creștere atât de puternică', subliniază Cyrus de la Rubia, economist șef la Hamburg Commercial Bank (HCOB).
Volumul noilor contracte a atins cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani și jumătate, în timp ce comenzile din industrie au stagnat. Indicele privind comenzile noi a urcat la 52,1 puncte, de la 50,6 puncte. Indicele privind activitatea în sectorul serviciilor a ajuns la 53 puncte, de la 51,3 puncte. Este cel mai ridicat nivel din ultimele 17 luni.
Cel mai semnificativ avans a fost în Spania, în timp ce economia Germaniei a crescut surprinzător în octombrie. De asemenea, evoluții bune au fost în Italia și Irlanda, singurul declin major din zona euro fiind raportat de Franța.
'Clar Franța frânează creșterea economiei zonei euro. Partea bună este nu doar expansiunea Germaniei, ci și a restului țărilor din zona euro', a adăugat Cyrus de la Rubia.
Rata angajării a accelerat în octombrie, cel mai ridicat nivel din ultimele 16 luni.
Creșterea activității economice în zona euro vine după ce Banca Centrală Europeană a menținut nemodificate dobânzile, la reuniunea de politică monetară de luna trecută, în linie cu previziunile, dar nu a oferit indicii privind viitoarele decizii de politică monetară.
Consiliul guvernatorilor de la Banca Centrală Europeană 'este decis să se asigure că inflația se va stabiliza la ținta sa de 2% pe termen mediu' și 'a stabilit că rata dobânzii la facilitatea de depozit, rata dobânzii la operațiunile principale de refinanțare și rata dobânzii la facilitatea de creditare marginală vor rămâne nemodificate la 2,00%, 2,15% și, respectiv, 2,40%', se arată în comunicatul BCE.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 718 / 21035 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
NNDKP obține o decizie semnificativă pentru litigiile privind prețurile de transfer din partea de vest a României. Echipă mixtă, cu avocați din Timișoara și București, în proiect
ZRVP și anatomia unei investigații interne conduse impecabil | O discuție cu Doru Cosmin Ursu (Managing Associate) despre metodă, rigoare probatorie și coordonare strânsă între specializări, în mandate sensibile, inclusiv transfrontaliere, care oferă managementului claritate și opțiuni concrete de acțiune
Cum se formează un Partener într-o firmă de avocatură de top | De vorbă cu Bianca Chiurtu, avocatul care a parcurs drumul de la stagiar la partener în cadrul PNSA, despre maturizarea profesională într-una dintre cele mai puternice case locale de avocați, despre echipă, mentorat și performanță într-o profesie în care presiunea este constantă, iar diferența o fac valorile clare și consistența profesională
Filip & Company a asistat Fortress Real Estate Investments Limited în cea de-a doua investiție din România în domeniul logistic. Ioana Roman (partener), coordonatoarea echipei în această tranzacție: „Piața logistică din România continuă să fie foarte atractivă pentru investitorii instituționali, datorită infrastructurii în continuă îmbunătățire, consumului în creștere și poziționării strategice în cadrul lanțurilor de aprovizionare regionale”
Peligrad Law a asistat Heineken România SA în fața Înaltei Curți de Casație și Justiție și a obținut confirmarea anulării unor obligații fiscale de peste 7 mil. €, o decizie de referință pentru practica fiscală
NNDKP a asistat Holcim România în legătură cu achiziția Uranus Pluton SRL. Ruxandra Bologa (Partener) a coordonat echipa
Practica de litigii de la Băncilă, Diaconu & Asociații funcționează ca un vector de influență în piață, capabil să genereze nu doar soluții favorabile punctuale, ci și transformări de fond în modul în care sunt interpretate și aplicate normele legale în domenii cheie ale economiei | De vorbă cu Emanuel Băncilă (Senior Partner) și Adriana Dobre (Partener) despre dinamica pieței, sofisticarea conflictelor juridice și infrastructura invizibilă a performanței în litigii
În spatele scenei, alături de experimentata echipă de Investigații de la Mușat & Asocații, descrisă de ghidurile juridice internaționale drept un reper al pieței românești în white-collar crime | Detalii mai puțin cunoscute despre modul în care lucrează avocații, aproape invizibili pentru angajații clientului, cum se obține ”tabloul probator” respectând legislația și drepturile angajaților, metodele folosite și provocările des întâlnite în astfel de mandate, într-o discuție cu partenerii Ștefan Diaconescu și Alexandru Terța, doi dintre cei mai experimentați avocați de pe piața locală
Practica de Real Estate a D&B David și Baias, între experiză profundă și inovare: echipă interdisciplinară, suport PwC și activitate intensă în retail, industrial și agri care permit structurarea tranzacțiilor cu risc redus, asigurarea lichidităților și implementarea rapidă a proiectelor | De vorbă cu Georgiana Bălan (Counsel) despre ”mișcările” din piața imobiliară și modul în care echipa oferă clienților predictibilitate, protecție și viteză în realizarea proiectelor
Promovări la Schoenherr | Magdalena Roibu a devenit Partner, Adriana Stănculescu a preluat în rolul de Counsel, iar Carla Filip și Sabina Aionesei au făcut un pas înainte în carieră
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





