ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

BNR: Soldul creditului neguvernamental a scăzut în aprilie cu 0,2%

25 Mai 2023   |   Agerpres

Creditul în lei, cu o pondere de 67,8% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a diminuat cu 0,1%, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 32,2% în totalul creditului neguvernamental, s-a redus cu 0,3% (0,02% în cazul exprimării indicatorului în euro).

 
 
Soldul creditului neguvernamental acordat de instituţiile de credit a scăzut în luna aprilie 2023 cu 0,2% faţă de martie 2023 (-0,9% în termeni reali), până la nivelul de 369,9 miliarde lei, conform datelor publicate joi de Banca Naţională a României.

Creditul în lei, cu o pondere de 67,8% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a diminuat cu 0,1%, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 32,2% în totalul creditului neguvernamental, s-a redus cu 0,3% (0,02% în cazul exprimării indicatorului în euro).

Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2022, creditul neguvernamental a înregistrat o creştere de 8,8% (-2,2% în termeni reali), pe seama majorării cu 1,6% a componentei în lei (-8,6% în termeni reali) şi cu 27,9% a componentei în valută exprimată în lei (28,3% în cazul exprimării indicatorului în euro).


Creditul guvernamental a crescut în aprilie 2023 cu 2,9% faţă de luna anterioară, până la 184,556 miliarde lei. În raport cu aprilie 2022, acesta s-a majorat cu 11,7% (0,4% în termeni reali).

Masa monetară în sens larg (M3) a înregistrat la sfârşitul lunii aprilie 2023 un sold de 618,68 miliarde lei. Aceasta a crescut cu 0,8% (0,02% în termeni reali) faţă de martie 2023, iar în raport cu aprilie 2022 s-a majorat cu 8,6 % (-2,4% în termeni reali).
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 7284 / 21170
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Consolidare strategică pe piața serviciilor medicale: Regina Maria achiziționează Neuroaxis, liderul clinicilor de neurologie din România | Ce consultanți au fost în tranzacție
Bondoc & Asociații, consultanții vânzătorilor în tranzacția prin care Grupul LuxVet preia rețeaua Mobile Vet
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Commercial group (3-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Neagu Dinu Partners, firmă înființată anul trecut, își face rapid loc în prim-planul practicii de Litigii & Arbitraj din piața locală, cu un model de lucru pragmatic, în care partenerii cooordonează dosarele și păstrează controlul calității în mandate complexe | De vorbă cu Simona Neagu (Partener fondator) despre așteptările tot mai ridicate ale clienților, colaborările internaționale și disciplina internă care susține performanța echipei
Clifford Chance Badea, consultant în emisiunea de obligațiuni prin care UniCredit Bank a atras 600 milioane de lei
Filip & Company și Legal Ground, arhitecții juridici ai tranzacției prin care BT Property, fondul imobiliar al Grupului Banca Transilvania, a cumpărat complexul de birouri Record Park din Cluj-Napoca de la un fond belgian. Echipele de avocați, coordonate de Ioana Roman și Alina Stancu Bîrsan, pentru cumpărător, și Alex Bumbu, pentru vânzător
O promovare din interior care confirmă meritocrația și creșterea organică într-una dintre cele mai puternice firme de avocatură din România | De vorbă cu Ramona Pentilescu, avocatul care a crescut în PNSA de la primii pași în profesie până la poziția de partener, despre vocație, rigoare și reperele care i-au susținut evoluția profesională într-un cadru în care contează respectul pentru profesie și coerența valorilor
Studenții la Drept sunt invitați la Turneul de dezbateri „Law and Life in Contest” organizat de Bondoc și Asociații
LegiTeam | RTPR is looking for a litigation lawyer (3-4 years of experience)
Filip & Company asistă Continental în vânzarea OESL către Regent. Alexandru Bîrsan (managing partner) a coordonat echipa
ICC Arbitration Breakfast revine în România cu cea de-a doua ediție - 18 martie, în București
În litigiile fiscale, Artenie, Secrieru & Partners este asociată cu rigoarea și eficiența, grație unei combinații rare de viziune, metodă și capacitate de execuție în dosare grele. De vorbă cu coordonatorii practicii despre noul ritm al inspecțiilor, reîncadrările tot mai frecvente și importanța unei apărări unitare, susținute de specialiști și expertize, într-un context fiscal tot mai imprevizibil
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...