ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Colliers: Tranzacțiile cu apartamente au scăzut cu 9% în primele patru luni din 2025

05 Iunie 2025   |   BizLawyer

După un 2024 în care livrările de locuințe în București au scăzut cu aproape 20%, nici anul 2025 nu aduce semne convingătoare de revenire.

 
 
Numărul tranzacțiilor cu apartamente din România a scăzut cu aproape 9% în primele patru luni din 2025, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. În București, declinul a fost și mai accentuat, ajungând la 12%, potrivit datelor Colliers. Accesul tot mai dificil la credite, instabilitatea economică și creșterea costurilor din construcții conturează un început de an tensionat pentru piața rezidențială.

„Scăderea activității de pe piața imobiliară este efectul cumulat al mai multor factori care afectează atât încrederea, cât și puterea de cumpărare a românilor. Încetinirea pieței muncii, temperarea creșterii veniturilor, incertitudinile generate de contextul electoral și creșterea constantă a prețurilor la locuințe creează un climat dificil pentru tranzacții. În plus, accesul la finanțare bancară este tot mai limitat, pe fondul inflației ridicate și al instabilității economice. În cazul apartamentelor noi, presiunile sunt și mai mari. Eliminarea unor facilități fiscale, începând cu ianuarie 2025, a dus la creșterea costurilor cu forța de muncă, afectând direct marjele dezvoltatorilor și alimentând scumpirea locuințelor. Totodată, deficitul de personal din construcții devine tot mai evident, mai ales în condițiile în care proiectele de infrastructură avansează într-un ritm accelerat”, explică Gabriel Blăniță, Associate Director | Valuation & Advisory Services, Colliers România.


După un 2024 în care livrările de locuințe în București au scăzut cu aproape 20%, nici anul 2025 nu aduce semne convingătoare de revenire. Chiar dacă volumul lucrărilor de construcții a crescut cu 9% în primul trimestru, potrivit datelor oficiale, este puțin probabil ca ritmul livrărilor să revină curând la nivelurile din anii anteriori.

Deși începutul de an a adus provocări pentru piața rezidențială, interesul pentru achiziția unei locuințe rămâne ridicat, apropiindu-se de maxime istorice, potrivit sondajelor Eurostat. Totuși, pentru cei care depind de creditare, procesul de cumpărare s-a complicat vizibil. Inflația, costurile ridicate ale finanțării și posibilele măsuri fiscale pentru reducerea deficitului bugetar afectează suplimentar accesibilitatea locuințelor.

Consultanții Colliers estimează că inflația va rămâne ridicată pe termen mediu, ceea ce pune piedici băncii centrale în tentantiva de relaxare a politicii monetare. Totodată, măsurile fiscale necesare pentru reducerea deficitului bugetar ar putea îngreuna și mai mult accesul la locuințe, direct sau indirect. Astfel, 2025 se conturează ca un an dificil pentru cei care doresc să cumpere.

Pe lângă incertitudinile economice și inflaționiste, consultanții Colliers subliniază că accesul la finanțare rămâne un obstacol major. Costurile ridicate de finanțare, în paralel cu o posibilă întârziere a ciclului de reducere a dobânzilor, afectează nu doar cererea, ci și posibilitatea dezvoltatorilor de a lansa proiecte noi, în special în segmentul mediu de piață.

În acest context, piața chiriilor devine tot mai relevantă. Pentru mulți, închirierea nu este doar o alternativă viabilă, ci și o soluție mai accesibilă. În București, aproximativ 15% dintre locuitori stau cu chirie, iar acest procent ar putea crește în anii următori, în linie cu tendințele din marile orașe europene. Pentru mulți cumpărători care întâmpină dificultăți în accesarea unui credit, închirierea devine o soluție tranzitorie firească. Procentul de închiriere rămâne relativ scăzut raportat la media europeană, dar direcția este clară: presiunea asupra accesibilității și lipsa de stoc nou în zonele centrale și bune vor alimenta cererea de închiriere.

„Privind spre viitor, dinamica pieței rezidențiale va depinde într-o mare măsură de deciziile de politică monetară și fiscală, de stabilitatea pieței muncii și de capacitatea dezvoltatorilor de a se adapta noilor condiții de cost și cerere. În timp ce scăderea activității de tranzacționare reflectă o perioadă de ajustare, interesul fundamental pentru locuire în marile orașe rămâne ridicat. Prin urmare, este de așteptat ca piața să rămână activă, dar într-un ritm mai temperat, cu un accent tot mai mare pe eficiență și accesibilitate”, conchide Gabriel Blăniță.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 882 / 20113
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Dr. Cosmin Vasile, singurul avocat român considerat de Lexology „Thought Leader” atât în practica de Arbitration, cât și de Commercial Litigation | Ce spune un practician român de top despre prezentul și viitorul arbitrajului: piața cere proceduri eficiente și previzibile, UE trebuie să clarifice circulația sentințelor arbitrale străine, iar finanțarea de către terți urcă pe agendă. Arbitrajul rămâne opțiunea asumată pentru dispute complexe, cu rezultate măsurabile
Clifford Chance Badea a asistat Nofar Energy la vânzarea participației în Rătești Solar și a împrumuturilor acordate ca acționar către Econergy International, pentru 45,6 milioane EUR
Mitel & Asociații se remarcă în practica de Concurență prin rigoare și sincronizare, oferind clienților remedii țintite, viteză procedurală și certitudine în calendarul de closing | Sub coordonarea partenerului Șerban Suchea, firma asigură trasee clare de conformare, maximizează predictibilitatea autorizărilor și păstrează direcția tranzacțiilor într-un peisaj normativ exigent și bine articulat
LegiTeam: Junior lawyers 0-1 years - Dispute Resolution Practice | GNP Guia Naghi and Partners
Lexology IP Rankings 2025 | Cine sunt profesioniștii care setează standardele pe o piață din ce în ce mai competitivă: Ana-Maria Baciu, Răzvan Dincă, Dana Blaer și Ciprian Dragomir, printre avocații a căror poziționare confirmă maturizarea sectorului local și relevanța lui în arhitectura regională a proprietății intelectuale
CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for junior lawyers
Radiografia unui an intens în practica de Employment la KPMG Legal – Toncescu și Asociații | Arhitectura normelor de dreptul muncii arată ca un șantier în lucru: reglementări noi, intenții bune, dar și intersecții nerezolvate între acte normative, zone fără busolă și practici care alunecă în interpretări divergente. De vorbă cu membrii echipei despre provocările perioadei, proiectele cheie și prioritățile clienților, în linie cu valul normativ
Lexology Capital Markets Rankings 2025 | Cine sunt avocații români care se remarcă în practica de piețe de capital: Anca Simeria (partener, Popescu & Asociații) este considerată „Thought Leaders”. Zsuzsa Csiki (partener, Kinstellar), evidențiată pe segmentul de ”Structured Finance”, iar Loredana Chițu (partener Dentons, în secțiunea ”Debt & Equity”. Un semnal că piața locală poate seta standarde și concura cu jurisdicții consacrate
Practica de M&A de la Volciuc-Ionescu accelerează într-o piață mai activă, unde conformarea multiplă și mecanismele sofisticate de preț ̸ structurare ridică miza juridică. “O tranzacție este cu adevărat de succes dacă, după closing, integrarea noii afaceri decurge fluent, sinergiile preconizate se realizează efectiv și nu apar probleme majore care să-i erodeze valoarea”, spun avocații | În spatele fiecărui mandat finalizat se află o combinație atent dozată de expertiză, colaborare și reziliență
Filip & Company asistă OH Holding Limited în finalizarea tranzacției prin care fondul de investiții intră în acționariatul Lensa. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener)
Filip & Company a asistat Victoriabank în finalizarea achiziției OCN “Microinvest” SRL în Republica Moldova. Alina Stancu Bîrsan (partener) a coordonat echipa
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocati stagiari promoția septembrie 2025 | Litigii
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...