ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Companiile din portofoliul Morphosis Capital au avut în 2024 o cifră de afaceri combinată de 94 de mil. € și EBITDA de 16 mil. €

11 Martie 2025   |   BizLawyer

Prin intermediul celui de-al doilea fond, Morphosis Capital își propune să realizeze 9-10 investiții, cu un tichet de investiție cuprins între 10 și 15 milioane de euro. În plus, fondul țintește companii cu o EBITDA între 1 și 5 milioane de euro, active pe piața din România, dar și în alte țări din regiune, precum Bulgaria, Cehia, Croația, Polonia, Slovacia și Slovenia.

 
 
Morphosis Capital Partners BV, un fond de capital de creștere, raportează o cifră de afaceri combinată a companiilor din portofoliul său de 94 de milioane de euro în anul 2024, o creștere de 30% în comparație cu 2023. De asemenea, companiile din portofoliul Morphosis au înregistrat o majorare cu 36% a nivelului EBITDA față de anul precedent, la 16 milioane de euro. Datele comparative includ rezultatele înregistrate de companiile care se află în prezent în portofoliul Morphosis Capital Fund I, DocProcess, Medima Health, EMI, Cronos Med și Stay Fit Gym, precum și performanța companiei Mark Twain International School (IS), aflată în portofoliul Morphosis Capital Fund II.

„Anul 2024 a fost unul definitoriu pentru Morphosis Capital, atât prin realizarea primelor investiții ale celui de-al doilea fond și extinderea în două noi sectoare, educație și retail, cât și prin performanța solidă a companiilor din portofoliul nostru. Creșterea cu 30% a cifrei de afaceri și avansul cu 36% al EBITDA comparabile confirmă maturizarea companiilor în care am investit și succesul strategiilor lor de dezvoltare. Acest lucru a fost posibil datorită procesului rapid de expansiune a companiilor din portofoliu, cu 25 de extinderi organice și achiziții realizate. Privind în urmă, observăm evoluția semnificativă a acestora de la momentul primei noastre investiții, prin dezvoltarea avantajelor competitive și consolidarea în industriile în care activează. Rezultatele din 2024 nu reprezintă doar o validare a potențialului acestor afaceri, ci și angajamentul nostru de a susține companiile antreprenoriale prin capital de creștere și o expertiză solidă care contribuie la realizarea viziunii fondatorilor. Ne propunem să replicăm acest model și pe alte piețe din regiune, sprijinind antreprenorii locali să devină lideri europeni în industriile lor”, a declarat Andrei Gemeneanu, Managing Partner al Morphosis Capital.


Valoarea economică generată și reinvestită în economie de către companiile din portofoliul Morphosis Capital s-a ridicat în 2024 la 85,5 milioane de euro. Acest indicator calculat conform standardelor Global Reporting Initiative (GRI) include salarii plătite, investiții în dezvoltare, contribuții către stat, comunitate, parteneri, furnizori, precum și bănci și investitori.

Numărul angajaților cu normă întreagă din cele șase entități a crescut de-a lungul anului 2024 cu 49%, ajungând la 1.060 de angajați, companiile din portofoliu creând anul trecut 339 de locuri de muncă. De asemenea, acestea au continuat procesul de dezvoltare accelerată în 2024, cu 15 săli de fitness deschise și 3 achiziții pentru Stay Fit Gym și 7 noi clinici inaugurate de Medima Health. Mark Twain IS a început în 2024 construcția a două campusuri școlare cu o capacitate totală de până la 2.000 de elevi, în timp ce DocProcess, EMI și Cronos Med și-au consolidat poziția pe piețele în care activează.

În 2024, Morphosis Capital și companiile partenere au continuat să democratizeze accesul la servicii de sănătate de înaltă calitate în 30 de județe din România. Această dezvoltare a susținut impactul pe care companiile din portofoliu l-au avut asupra comunităților locale și s-a tradus prin îngrijirea a 110 mii de pacienți de către 145 de doctori, fiind realizate peste 160 de mii de investigații imagistice. Bunăstarea fizică a peste 34 de mii de persoane a fost îmbunătățită în 2024 prin sălile de fitness ale Stay Fit Gym, iar 1.400 de copaci au fost salvați prin activitatea de procesare și arhivare a documentelor în format electronic derulată de DocProcess. În plus, aproape 600 de elevi din 52 de culturi au urmat programele educaționale preuniversitare ale Mark Twain IS.

„Morphosis Capital și-a intensificat activitatea investițională în 2024, consolidându-și poziția ca partener strategic pentru companiile antreprenoriale cu potențial ridicat de creștere. Prin Fondul II, am realizat deja trei investiții, iar în 2025 ne propunem să alocăm capital pentru noi companii care corespund criteriilor noastre financiare, operaționale și de compatibilitate la nivel uman. În același timp, ne aflăm într-o etapă importantă pentru primul nostru fond, urmând ca până la finalul anului 2026 să finalizăm integral procesul de exit, maximizând valoarea creată pentru investitorii noștri. Rezultatele obținute până acum de Fondul I, cu un randament net anual de 19% și un IRR de peste 30% din primele trei exit-uri, validează modelul nostru investițional. Vom continua să sprijinim dezvoltarea companiilor din portofoliul nostru, astfel încât fiecare dintre ele să își valorifice pe deplin potențialul. În paralel, explorăm noi oportunități de investiții în România și în regiunea CEE, vizând să stabilim parteneriate cu fondatori vizionari și determinați, alături de care să contribuim la dezvoltarea și scalarea afacerilor lor”, a adăugat Andrei Gemeneanu.

Primul fond al Morphosis Capital s-a concentrat pe domeniile de sănătate și wellness, patru dintre cele șase companii care sunt sau au făcut parte din portofoliu activând în aceste industrii, respectiv: Medima Health, rețea de clinici specializate în imagistică și radiologie, Cronos Med, liderul pieței de medicină estetică, Stay Fit Gym, cea mai extinsă rețea de fitness din România și Europa de Est, și Clinicile Dentare Dr. Leahu (ulterior exit-ului Morphosis, redenumită Regina Maria Dental Clinics), cel mai mare lanț de clinici dentare din punct de vedere al distribuției geografice. DocProcess activează în domeniul tehnologiei, iar EMI oferă soluții şi servicii integrate pentru acces industrial, cu prezență în România, Belgia și Slovacia.

În ceea ce privește Morphosis Capital Fund II, acesta deține în portofoliu companii din sectoare precum educație – Mark Twain IS, retail – Supermarket La Cocoș și tehnologie – EnduroSat. Pentru următoarele investiții, fondul vizează oportunități din domenii precum sănătate, tehnologie, producția industrială de nișă, produse de consum și retail, precum și servicii B2B.

Prin intermediul celui de-al doilea fond, Morphosis Capital își propune să realizeze 9-10 investiții, cu un tichet de investiție cuprins între 10 și 15 milioane de euro. În plus, fondul țintește companii cu o EBITDA între 1 și 5 milioane de euro, active pe piața din România, dar și în alte țări din regiune, precum Bulgaria, Cehia, Croația, Polonia, Slovacia și Slovenia.

Această operațiune este finanțată de Uniunea Europeană – NextGenerationEU, cu sprijinul financiar al Guvernului României prin intermediul Fondului de Fonduri pentru Redresare al României și beneficiază de susținerea Uniunii Europene prin Fondul InvestEU.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 822 / 19463
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
Employment | Pe parcursul ultimului an, s-a remarcat o preocupare crescută din partea angajatorilor pentru „descifrarea” obligațiilor tot mai complexe care le revin în temeiul legislației de dată recentă, spun avocații specializați în Dreptul Muncii de la PNSA. De vorbă cu Ioana Cazacu, coordonatoarea practicii, despre noutățile din legislația muncii, solicitările clienților și mandatele complexe în care a fost implicată echipa
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Țuca Zbârcea & Asociații câștigă pentru Silcotub un litigiu major privind recalcularea prețului energiei electrice în lumina Ordonanței de urgență nr. 27 ̸ 2022
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...