
Continuarea măsurilor de plafonare şi de compensare nu a stimulat deloc concurenţa între companiile de pe piaţa de energie (raport)
30 Octombrie 2024
AgerpresÎn acest an, consumul de gaze naturale a scăzut cu 6,5% comparativ cu anul 2023, ca urmare a faptului că grupa consumatorilor industriali din sectoarele energo-intensive "a considerat preţurile gazelor naturale ca fiind încă prea mari pentru activităţile lor de producţie".
Continuarea măsurilor de plafonare şi de compensare a preţurilor la energie şi pe parcursul anului 2023 nu a stimulat deloc concurenţa între companiile active pe această piaţă, iar clientul nu a avut vreun stimulent de a schimba furnizorul, se arată în raportul "Evoluţia concurenţei în sectoare-cheie 2024", lansat miercuri de Consiliul Concurenţei.
"În ceea ce priveşte producţia de gaze naturale, piaţa rămâne foarte concentrată, fiind împărţită între cei doi mari producători, ale căror cote cumulate au crescut uşor faţă de anul anterior. Următorul concurent, deşi produce la întreaga capacitate, rămâne la o distanţă semnificativă (circa 20 puncte procentuale) faţă de al doilea concurent. În plus, se remarcă distanţarea primului jucător de principalul său concurent (...) Referitor la activitatea de furnizare a gazelor naturale la consumatorul casnic, cererea are un vădit caracter sezonier şi depinde de factori precum temperaturile înregistrate şi durata sezonului rece. În ceea ce priveşte anul 2023, potrivit datelor disponibile, se constată o scădere cu 6,4% a consumului clienţilor casnici faţă de anul 2022 (...) Continuarea măsurilor de plafonare şi de compensare implementate prin OUG nr. 27/2022 şi pe parcursul anului 2023 nu a stimulat deloc concurenţa între întreprinderile active pe această piaţă, iar clientul nu a avut vreun stimulent de a schimba furnizorul. Chiar dacă au existat furnizori cu oferte destinate exclusiv clienţilor casnici noi (cei care nu au fost anterior clienţi ai acestui furnizor) şi cu preţuri finale sub plafonul impus de OUG nr. 27/2022, aceştia nu au putut stimula clienţii casnici să migreze şi să aleagă aceste oferte", se menţionează în raport.
"În ceea ce priveşte producţia de gaze naturale, piaţa rămâne foarte concentrată, fiind împărţită între cei doi mari producători, ale căror cote cumulate au crescut uşor faţă de anul anterior. Următorul concurent, deşi produce la întreaga capacitate, rămâne la o distanţă semnificativă (circa 20 puncte procentuale) faţă de al doilea concurent. În plus, se remarcă distanţarea primului jucător de principalul său concurent (...) Referitor la activitatea de furnizare a gazelor naturale la consumatorul casnic, cererea are un vădit caracter sezonier şi depinde de factori precum temperaturile înregistrate şi durata sezonului rece. În ceea ce priveşte anul 2023, potrivit datelor disponibile, se constată o scădere cu 6,4% a consumului clienţilor casnici faţă de anul 2022 (...) Continuarea măsurilor de plafonare şi de compensare implementate prin OUG nr. 27/2022 şi pe parcursul anului 2023 nu a stimulat deloc concurenţa între întreprinderile active pe această piaţă, iar clientul nu a avut vreun stimulent de a schimba furnizorul. Chiar dacă au existat furnizori cu oferte destinate exclusiv clienţilor casnici noi (cei care nu au fost anterior clienţi ai acestui furnizor) şi cu preţuri finale sub plafonul impus de OUG nr. 27/2022, aceştia nu au putut stimula clienţii casnici să migreze şi să aleagă aceste oferte", se menţionează în raport.
Potrivit sursei citate, în acest an, consumul de gaze naturale a scăzut cu 6,5% comparativ cu anul 2023, ca urmare a faptului că grupa consumatorilor industriali din sectoarele energo-intensive "a considerat preţurile gazelor naturale ca fiind încă prea mari pentru activităţile lor de producţie".
De asemenea, profitabilitatea activităţii de furnizare a gazelor naturale a fost, în anul 2023, influenţată de plăţile întârziate datorate de stat furnizorilor de gaze naturale pentru compensarea diferenţei de preţ suportate de aceştia în cadrul mecanismului de plafonare a preţurilor la clientul final. "Cu toate acestea, spre deosebire de anul precedent, în anul 2023, doar cei doi furnizori din grupul PPC (fostul Enel) au înregistrat pierderi importante, restul jucătorilor mari (Engie, E.On şi Premier Energy) înregistrând profit", notează autoritatea de concurenţă.
În ceea ce priveşte producerea şi comercializarea energiei electrice, faţă de anul 2022, piaţa a înregistrat o creştere a presiunii concurenţiale.
"În 2023, s-au înregistrat mai multe modificări ale cotelor de piaţă (de exemplu, reduceri pentru Complexul Energetic Oltenia şi OMV Petrom şi o creştere importantă pentru Hidroelectrica). La nivelul producţiei de energie electrică, pe baza datelor publicate de Transelectrica, se observă o reducere a consumului cu 5% faţă de 2022, ceea ce presupune o cerere în uşoară scădere. Cel mai probabil, profitabilitatea producătorilor s-a redus considerabil ca urmare a implementării, în România, a Mecanismului de achiziţie centralizată de energie electrică (MACEE), prin intermediul căruia energia electrică s-a achiziţionat într-un mod reglementat, dar şi a preţurilor încă ridicate ale certificatelor de CO2, care influenţează semnificativ costurile producătorilor care au obligaţia de a achiziţiona astfel de certificate", se precizează în document.
Specialiştii evidenţiază faptul că pe segmentul furnizării energiei electrice se observă o scădere a presiunii concurenţiale faţă de anul trecut.
"În anul 2023, s-a înregistrat o scădere a gradului de concentrare a pieţei, ca urmare a continuării creşterii cotei Hidroelectrica, dar şi ca urmare a altor modificări ale cotelor de piaţă. Din perspectiva pieţei de retail, cererea este relativ stabilă, cu fluctuaţii sezoniere. În anul 2023, par să se fi accentuat uşor fluctuaţiile, dat fiind că unii consumatori industriali şi-au redus activitatea, aşa cum rezultă şi din datele publicate de ANRE, care indică o scădere cu 6% a consumului în regim concurenţial (...) Având în vedere scăderea preţurilor de achiziţie a energiei electrice, profitabilitatea participanţilor la piaţă a crescut faţă de anul 2022, chiar dacă aceasta este probabil afectată de plăţile întârziate datorate de stat furnizorilor de energie electrică pentru compensarea diferenţei de preţ suportate de aceştia în cadrul mecanismului de plafonare a preţurilor la clientul final", conform analizei Consiliului Concurenţei.
Raportul a fost elaborat în cadrul Direcţiei Cercetare - Unitatea Economistului Şef şi aprobat de Plenul Consiliului Concurenţei în cadrul şedinţei din data de 15 octombrie 2024.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1057 / 18936 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Rundă de promovări în mai multe arii de practică în biroul Kinstellar din București. Magdalena Răducanu preia rolul de Partener, alți șase avocați fac un pas înainte în carieră | Victor Constantinescu (Managing Partner): ”Aceste promovări recente nu sunt doar etape importante în cariera colegilor noștri, ci și confirmare a abilității lor de leadership și a rolurilor esențiale în cadrul biroului nostru”
LegiTeam: Atorney at Law | Dispute Resolution for commercial ̸ administrative litigation and arbitration | Reff & Associates
Răsturnare de situație: doar trei case locale de avocați rămân în topul global al celor mai bune 100 de firme implicate în arbitraje internaționale | Filip & Company intră în top, iar două firme cu un trecut bogat în domeniul arbitrajelor și prezență constantă în ghidurile de profil au părăsit clasamentul. ZRVP și LDDP rămân pilonii prezenței românești în GAR 100, ediția 2025
Promovări în echipa Filip & Company: Andreea Bănică și Alin Grapă ajung pe poziția de Counsel, alți patru avocați urcă în ierarhie | Cristina Filip, co-managing partner: ”Prin aceste promovari consolidăm fundamentele organizației printr-o noua generație de avocați excepționali”
BACIU PARTNERS câștigă premiul ‘Firma de Copyright & Design a Anului în România’ la gala Managing IP EMEA Awards 2025, desfășurată la Londra. Andreea Bende (Partener), premiată ca ‘Practicianul Anului în România’ | Ana-Maria Baciu, Managing Partner: ”Este o reconfirmare a faptului că principiile pe care le integrăm în fiecare proiect creează în mod constant valoare tangibilă, vizibilă și demnă de recunoaștere”
CMS România își mărește echipa în România prin cooptarea strategică a unui senior counsel și lansează practica de Apărare | Horea Popescu (Managing Partner): „Cristian Băcanu se remarcă printr-o combinație unică de experiență juridică, leadership în sectorul public și viziune internațională, ceea ce îl recomandă ca un membru valoros al echipei noastre”
Cei mai buni litigatori din România, văzuți de Chambers Europe 2025 | Cine sunt practicienii apreciați de clienți în practica de Dispute Resolution și ce spun clienții despre aceștia. Nouă avocați români sunt evidențiați în practica de arbitraj
Trei avocați români de la Bondoc & Asociații, Filip & Company și DLA Piper sunt considerați ‘Eminent Practitioners’ în practica de fuziuni și achiziții. Clasamentul Chambers Europe 2025, cu cei mai buni avocați de Corporate ̸ M&A din România
“ICC Arbitration Breakfast in Romania” – eveniment privind arbitrajul ICC, 14 mai 2025, București
NNDKP a asistat MedLife cu privire la majorarea limitei unui credit sindicalizat cu 50 milioane EUR. Ce avocați au fost în echipa de proiect
Schoenherr a asistat Verbund cu privire la achiziția unui proiect eolian de 272 MW de la Monsson. Echipa a fost coordonată de Monica Cojocaru (partner)
LegiTeam: POPESCU & ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari (București)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...