ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Inflaţia în zona euro este la cel mai mic nivel din ultimii trei ani

30 August 2024   |   Agerpres

Încetinirea inflaţiei în zona euro se explică în principal prin faptul că preţurile la energie au înregistrat o scădere de 3%, în luna august, după un avans de 1,2% în iulie. În schimb, preţurile la servicii au înregistrat o creştere de 4,2%, după un avans de 4% în iulie.

 
 
Rata anuală a inflaţiei în zona euro a coborât în luna august la cel mai redus nivel din ultimii trei ani, iar, în paralel, rata şomajului a atins cel mai scăzut nivel din istorie, ceea ce constituie noi argumente pentru Banca Centrală Europeană să reducă, din nou, dobânzile în luna septembrie, informează AFP.

Potrivit unei estimări preliminare publicate vineri de Eurostat, rata anuală a inflaţiei în zona euro a scăzut până la 2,2% în luna august 2024, de la un nivel de 2,6% în iulie. Inflaţia în zona euro se apropie astfel de ţinta de 2% avută în vedere de Banca Centrală Europeană.


Datele Eurostat arată că inflaţia de bază (core inflation), adică ceea ce rămâne după ce sunt eliminate preţurile pentru bunuri volatile, precum energia şi alimentele, a scăzut şi ea până la 2,8% în august, de la 2,9% în iulie, în linie cu estimările analiştilor. Inflaţia de bază este indicatorul urmărit cu atenţie de BCE la elaborarea deciziilor sale de politică monetară.

Încetinirea inflaţiei în zona euro se explică în principal prin faptul că preţurile la energie au înregistrat o scădere de 3%, în luna august, după un avans de 1,2% în iulie. În schimb, preţurile la servicii au înregistrat o creştere de 4,2%, după un avans de 4% în iulie.

Tot vineri, Eurostat a dat publicităţii o serie de date care arată că rata şomajului în zona euro s-a redus uşor în luna iulie, până la 6,4%, de la un nivel de 6,5% înregistrat în lunile aprilie, mai şi iunie. În pofida unui context de creştere economică slabă, rata şomajului este la cel mai redus nivel înregistrat de la debutul publicării datelor statistice de către Eurostat, în luna aprilie 1998.

Situaţia este similară în Uniunea Europeană, unde rata şomajului a rămas stabilă la 6%, cel mai mic nivel din istorie.

Şomajul este în scădere în Europa începând de la mijlocul lui 2021, graţie relansării economice solide post-Covid care a urmat unei recesiuni istorice. În pofida stagnării activităţii economice în zona euro, începând de la finele lui 2022, ca urmare a consecinţelor războiului din Ucraina şi exploziei inflaţiei, rata şomajului a continuat să scadă pentru a se stabiliza începând din primăvara lui 2023 la un nivel fără precedent în ultimul sfert de secol.

În cifre absolute, 13,11 milioane de persoane din UE erau în şomaj în luna iulie, dintre care 10,99 milioane în ţările care fac parte din zona euro. În rândul statelor membre, cele mai scăzute rate ale şomajului au fost înregistrate în Cehia (2,7%) şi Polonia (2,9%). La polul opus, cele mai ridicate rate ale şomajului se înregistrează în Spania (11,5%) şi Grecia (9,9%).

Scăderea inflaţiei şi a şomajului oferă noi argumente oficialilor BCE să adopte o nouă reducere a dobânzii de referinţă în luna septembrie. Majoritatea observatorilor se aşteaptă ca gardienii euro să reducă costul creditului la următoarea lor reuniune, care este programată pentru data de 12 septembrie. Dezbaterile se concentrează asupra unei alte posibile reduceri în octombrie, date fiind moderarea presiunilor pe partea de preţuri, ritmul redus al creşterii economice şi situaţia de pe piaţa muncii.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2028 / 19493
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Țuca Zbârcea & Asociații câștigă pentru Silcotub un litigiu major privind recalcularea prețului energiei electrice în lumina Ordonanței de urgență nr. 27 ̸ 2022
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...