ONRC: Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea a crescut cu peste 4% în 2023
05 Februarie 2024
AgerpresCele mai puţine suspendări au fost consemnate în judeţele Ialomiţa - 97 (în creştere cu 12,79% faţă de 2022), Giurgiu - 96 (minus 25%), Tulcea - 101 (minus 21,09%) şi Covasna - 123 (plus 1,65%).
Numărul firmelor care şi-au suspendat activitatea în 2023 a fost de 16.335, în creştere cu 4,04% comparativ cu anul precedent, conform datelor publicate de Oficiul Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).
Cele mai multe companii care şi-au suspendat activitatea au fost din Bucureşti, respectiv 1.979 (număr în creştere cu 13,61% faţă 2022), Capitala fiind urmată de judeţele Cluj, cu 1.057 firme suspendate (număr în creştere cu 30,17%), Iaşi - 739 (plus 7,41%), Braşov - 722 (plus 2,27%) şi Bihor - 671 (plus 12,58%).
La polul opus, cele mai puţine suspendări au fost consemnate în judeţele Ialomiţa - 97 (în creştere cu 12,79% faţă de 2022), Giurgiu - 96 (minus 25%), Tulcea - 101 (minus 21,09%) şi Covasna - 123 (plus 1,65%).
Cele mai multe companii care şi-au suspendat activitatea au fost din Bucureşti, respectiv 1.979 (număr în creştere cu 13,61% faţă 2022), Capitala fiind urmată de judeţele Cluj, cu 1.057 firme suspendate (număr în creştere cu 30,17%), Iaşi - 739 (plus 7,41%), Braşov - 722 (plus 2,27%) şi Bihor - 671 (plus 12,58%).
La polul opus, cele mai puţine suspendări au fost consemnate în judeţele Ialomiţa - 97 (în creştere cu 12,79% faţă de 2022), Giurgiu - 96 (minus 25%), Tulcea - 101 (minus 21,09%) şi Covasna - 123 (plus 1,65%).
Pe domenii de activitate, cel mai mare număr de suspendări s-a înregistrat în comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, respectiv 3.891 (minus 10,12%), în activităţi profesionale, ştiinţifice şi tehnice - 1.666 suspendări (plus 13,64%) şi informaţii şi comunicaţii - 1.610 suspendări (plus 38,55%).
În decembrie 2023, au fost înregistrate 2.390 suspendări de firme, cele mai multe în Bucureşti (306) şi în judeţele Cluj (157), Bihor (133) şi Iaşi (122).
Publicitate pe BizLawyer? |
Articol 2225 / 18426 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Trei ofertanți intră în a doua rundă a vânzării Amethyst Healthcare, lanț paneuropean de radioterapie cu șase clinici în România. Goldman Sachs supraveghează tranzacția
Cei mai buni avocaţi în domeniul mărcilor, remarcați de WTR 1000, ediția 2025 | Baciu Partners, Răzvan Dincă & Asociaţii și Ratza & Ratza sunt lideri pe segmentele analizate, o bună expunere pentru TZA, Mușat, Schoenherr, ZRVP și NNDKP. Cum arată elita profesioniștilor din domeniu și ce spun clienții despre aceștia
Noi promovări în echipa RTPR | Andreea Nedeloiu devine Counsel, alți cinci avocați au terminat stagiatura și vin pe poziția de Associate
Promovări la Voicu & Asociații | Roxana Neguțu devine Senior Partner, noi poziții ocupate în cadrul Firmei
Filip & Company asistă eMAG şi HeyBlu în achiziția a 100% din acțiunile Orange Money IFN SA. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Academia Română, reprezentată de Popescu & Asociații, obține o victorie semnificativă într-un proiect complex de retrocedare | Echipa coordonată de Octavian POPESCU (Managing Partner), Andreea MIHALACHE (Partner) și Ana Maria BULEA-CIURARU (Associate) stabilește un precedent important în protejarea bunurilor de importanță națională
O nouă echipă de coordonare la Filip & Company | Cristina Filip și Alexandru Bîrsan, co-Managing Partners, au un mandat de 4 ani. Mai mulți parteneri devin manageri sau co-manageri ai departamentelor firmei
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Intervenția instanței în arbitraj (Powered by ZRVP)
Mușat & Asociații promovează șapte avocați în ariile fuziuni și achiziții, litigii și arbitraj, drept bancar și financiar, piețe de capital și achiziții publice
RTPR, alături de Integral Capital Group la investiția în Embryos. Echipa de proiect, coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner) și Marina Fechetă-Giurgică (Senior Associate)
CMS asistă grupul M Core cu privire la achiziția portofoliului de centre comerciale (Strip Malls) din România de la MAS Plc. Roxana Frățilă (partener) și Mircea Moraru (senior counsel), au coordonat avocații care au acoperit aspectele tranzacționale, iar Ana Radnev (partner) și Alina Tihan (senior counsel) au condus echipa de drept bancar
Promovări la Schoenherr: Monica Cojocaru devine partner în structura internațională a grupului, alți trei avocați fac un pas înainte în carieră | Sebastian Guțiu, managing partner: ”Aceste promovări vin să confirme valoarea pe care o atribuim contribuției efective a colegelor noastre la dezvoltarea ariilor de practică din care fac parte – corporate m&a, energy, banking & finance, labour & employment – și a relației cu clienții firmei”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...