România va fi 100% un hub energetic din 2027 (secretar de stat)
25 Octombrie 2023 Agerpres
El a subliniat că este important să conştientizăm beneficiile pe care le oferă utilizarea surselor alternative de combustibil în procesul de tranziţie la o economie curată.
România va fi din anul 2027 un hub energetic 100% şi trebuie să profite de zăcământul de gaze naturale pe care îl are şi să-l transforme, prin gazul natural comprimat, într-o sursă alternativă a viitorului, a afirmat, miercuri, secretarul de stat în Ministerul Energiei Pavel-Casian Niţulescu, într-o conferinţă de specialitate.
"Anii precedenţi, marcaţi de o criză a preţurilor la energie, de conflictul armat de la graniţele Uniunii Europene, au dus la o regândire a modului în care statele membre se raportează la problematica securităţii energetice. Toate au dus la redefinirea surselor de aprovizionare cu energie, inclusiv gaze naturale, chiar dacă România se bazează pe un strat major de gaze naturale - şi cum bine ştim, gazul natural este considerat combustibil de tranziţie. Din anul 2027 vom fi 100% un hub energetic. Totodată, trebuie să profităm de zăcământul pe care îl avem şi să reuşim să-l transformăm, prin gazul natural comprimat, într-o sursă alternativă a viitorului nostru. (...) Vreau să vă asigur că Ministerul Energiei se preocupă de măsurile şi acţiunile care pot contribui în mod armonios la transformarea sectorului energetic, astfel încât să gestionăm într-un mod optim acest parcurs, care nu va fi uşor, dar poate să fie sigur", a menţionat Pavel-Casian Niţulescu, la conferinţa "Energie de Tranziţie".
El a subliniat că este important să conştientizăm beneficiile pe care le oferă utilizarea surselor alternative de combustibil în procesul de tranziţie la o economie curată.
"Apreciez relevanţa surselor alternative care, în primul rând, constă în scăderea dependenţei de sursele fosile. În al doilea rând, contribuie la asigurarea unei aprovizionări flexibile de energie şi, nu în ultimul rând, în aportul semnificativ pe care-l au la reducerea emisiilor de carbon. După cum bine cunoaştem cu toţii, traversăm la nivel european, dar şi naţional, o perioadă a transformărilor de anvergură în domenii diverse de activitate, care, totodată, sunt bine interconectate, precum energia, transporturile, agricultura, industria, şi au un rol bine definit în procesul de tranziţie. Prin urmare, înainte de provocări, tranziţia ne oferă în toate aceste domenii oportunitatea introducerii noilor tehnologii, cele cu emisii scăzute de carbon cum este gazul natural comprimat", a adăugat secretarul de stat.
El a precizat că există legislaţie în acest sens, respectiv Legea 34/2017 care stabileşte cerinţele minime privind crearea infrastructurii pentru combustibili alternativi, inclusiv punctele de încărcare pentru maşini electrice şi punctele de realimentare pentru gazul natural comprimat, gazul natural lichefiat şi viitorul combustibil, hidrogenul, pus în aplicare prin intermediul Cadrului naţional de politică.
"Autorităţile implicate în demersul strategiei privind Cadrul naţional de politică sunt Ministrul Energiei şi Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii care au pregătit, în anul 2018, Hotărârea de Guvern nr. 87 care recunoaşte rolul gazului natural comprimat la securitatea energetică a ţării şi în decarbonarea sectorului transporturilor alături, bineînţeles, de alţi combustibil alternativi cum sunt hidrogenul, biocarburanţii, combustibilii sintetici, biometanul, gazul petrolier lichefiat. Cred cu tărie că există un potenţial neexplorat în privinţa combustibililor alternativi", a mai spus Pavel-Casian Niţulescu.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 5859 / 20978 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance Badea, consultantul juridic al băncilor în tranzacția prin care BCR și Erste Group finanțează cu 58,5 mil. € parcul eolian din Săcele, dezvoltat de Greenvolt Power
Bulboacă & Asociații își extinde echipa de parteneri prin promovarea Roxanei Tiutiu și a Ralucăi Ilie (Antonescu)
Practica de litigii de la Băncilă, Diaconu & Asociații funcționează ca un vector de influență în piață, capabil să genereze nu doar soluții favorabile punctuale, ci și transformări de fond în modul în care sunt interpretate și aplicate normele legale în domenii cheie ale economiei | De vorbă cu Emanuel Băncilă (Senior Partner) și Adriana Dobre (Partener) despre dinamica pieței, sofisticarea conflictelor juridice și infrastructura invizibilă a performanței în litigii
În spatele scenei, alături de experimentata echipă de Investigații de la Mușat & Asocații, descrisă de ghidurile juridice internaționale drept un reper al pieței românești în white-collar crime | Detalii mai puțin cunoscute despre modul în care lucrează avocații, aproape invizibili pentru angajații clientului, cum se obține ”tabloul probator” respectând legislația și drepturile angajaților, metodele folosite și provocările des întâlnite în astfel de mandate, într-o discuție cu partenerii Ștefan Diaconescu și Alexandru Terța, doi dintre cei mai experimentați avocați de pe piața locală
Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen, câștigătoarea premiului Future Lawyers Programme of the Year acordat de Legal Benchmarking Group
Promovări la Schoenherr | Magdalena Roibu a devenit Partner, Adriana Stănculescu a preluat în rolul de Counsel, iar Carla Filip și Sabina Aionesei au făcut un pas înainte în carieră
CMS asistă AFI privind refinanțarea de 537 milioane euro pentru trei proiecte majore din portofoliul său de real estate din România. Echipa, coordonată de Horea Popescu (Corporate ̸ M&A) și Alina Tihan (Finance)
NNDKP a asistat Gránit Asset Management în achiziția clădirii de birouri Equilibrium 2. Lavinia Ioniță Rasmussen (Partener) a coordonat echipa
Piața imobiliară recompensează proiectele bine fundamentate juridic și urbanistic și penalizează improvizația, spun avocații de Real Estate de la Mitel & Asociații. Din această perspectivă, ajustarea actuală nu este o resetare, ci un pas necesar către maturizarea pieței și consolidarea încrederii între dezvoltatori, finanțatori și beneficiari | De vorbă cu Ioana Negrea (Partener) despre disciplina due-diligence-ului, presiunea urbanismului în marile orașe și modul în care echipa gestionează mandatele
KPMG Legal – Toncescu și Asociații își consolidează practica de Concurență într-o zonă de maturitate strategică, în care mandatele sensibile sunt gestionate cu viziune, disciplină procedurală și o capacitate reală de anticipare a riscurilor | De vorbă cu Mona Banu (Counsel) despre modul în care se schimbă natura riscurilor și cum se repoziționează autoritățile, care sunt liniile mari ale noilor investigații și cum face diferența o echipă compactă, cu competențe complementare și reflexe formate pe cazuri complicate
Promovări în echipa RTPR: patru avocați urcă pe poziția de Counsel, alți șapte fac un pas înainte în carieră | Costin Tărăcilă, Managing Partner: ”Investim în profesioniști care reușesc să transforme provocările juridice în soluții strategice, consolidând poziția firmei noastre ca lider în România și oferind clienților noștri cele mai bune servicii”
Mușat & Asociații intră și în arbitrajul ICSID inițiat de Starcom Holding, acționarul principal al grupului Eurohold Bulgaria și va lupta, de partea statului român, cu Pinsent Masons (Londra), DGKV (Sofia) și CMS (București)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





