ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Termenul de remediere a problemelor apărute la platformele administrate de ADR, prelungit până pe 17 februarie

13 Februarie 2025   |   Agerpres

ADR a transmis, marţi, că funcţionalitatea platformelor online administrate de către instituţie va fi restabilită "în cel mai scurt timp", după care miercuri a informat că acestea vor redeveni funcţionale "începând cu ora 18:00".

 
 
Activitatea de mentenanţă şi de restaurare a funcţionalităţii platformelor Ghişeul.ro, Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP), Punctul de Contact Unic Electronic (PCUE) şi Sistemul Informatic de Atribuire Electronică în Transporturi (SIAE) a fost extinsă până la data de 17 februarie, a anunţat, joi, Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR), într-un comunicat de presă.

"Ca urmare a problemelor legate de infrastructura tehnică, specialiştii ADR lucrează în permanenţă pentru remediere. Este nevoie să păstrăm în deplină siguranţă datele cetăţenilor şi companiilor, astfel încât vom extinde activitatea de mentenanţă şi restaurare până la data de 17 februarie. Pentru respectarea principiului tratamentului egal şi asigurarea nerestricţionată a accesului la procedurile de achiziţie publică din platforma de achiziţii publice, toate procedurile online cu data limită de depunere 11-14.02.2025, precum şi fazele finale de licitaţie electronică cu date limită de depunere 11-14.02.2025, se amână până la o dată care va fi comunicată ulterior", se menţionează în comunicat.


ADR a transmis, marţi, că funcţionalitatea platformelor online administrate de către instituţie va fi restabilită "în cel mai scurt timp", după care miercuri a informat că acestea vor redeveni funcţionale "începând cu ora 18:00".

Platformele Ghişeul.ro, SEAP, PCUE şi SIAE, aflate în gestionarea ADR, au devenit indisponibile de marţi dimineaţă, din cauza unor fluctuaţii de tensiune la reţeaua de energie electrică.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 4 / 18480
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Înalta Curte de Casație a decis în premieră restituirea TVA aferentă taxei clawback | Victoria obținută de avocații Băncilă, Diaconu și Asociații împreună cu EY România pentru grupul Roche va avea implicații pentru toată industria farmaceutică
Cum văd coordonatorii departamentelor juridice din companiile mari industriile în care activează și provocările anului 2025 | Monica Constantin, Legal & Corporate Affairs Director Bergenbier SA: ”Echipele noastre colaborează strâns pentru a preveni riscurile ce vin cu toate schimbările legislative. Vom continua acțiunile de conformare la modificările legislative și pe cele de prevenție. Menținem focusul pe strategia de sustenabilitate și continuăm să investim în dezvoltarea echipei”
MergerMarket League Tables - Full Year 2024 | Piața de M&A a cunoscut o redresare prudentă anul trecut și a înregistrat o creștere de 8 % la nivel global. CMS, printre primele în clasamentul global și în Europa. Schoenherr și Wolf Theiss, număr mare de tranzacții asistate în Europa Centrală și de Est
Wolf Theiss a asistat fondatorii Embryos Fertility Clinic cu privire la vânzarea pachetului majoritar de părţi sociale către Integral Capital Group, alături de care a stat RTPR | Ce avocați au fost în cele două echipe
Practica de protecție a datelor este o componentă strategică a firmei Wolf Theiss, existând o cerere crescătoare în acest domeniu. Viitorul acestei arii este unul promițător, având în vedere majorarea volumului de date prelucrate și evoluțiile tehnologice rapide, spun avocații | Flavius Florea - Counsel: „Un aspect cheie este legat de avansul tehnologic, cum ar fi utilizarea tot mai frecventă a inteligenței artificiale și provocările aferente respectării principiilor GDPR”
Stratulat Albulescu o recrutează pe Andreea Șerban de la Reff & Asociații, pe poziția de Partener
Trei ofertanți intră în a doua rundă a vânzării Amethyst Healthcare, lanț paneuropean de radioterapie cu șase clinici în România. Goldman Sachs supraveghează tranzacția
Noi promovări în echipa RTPR | Andreea Nedeloiu devine Counsel, alți cinci avocați au terminat stagiatura și vin pe poziția de Associate
Promovări la Voicu & Asociații | Roxana Neguțu devine Senior Partner, noi poziții ocupate în cadrul Firmei
Filip & Company asistă eMAG şi HeyBlu în achiziția a 100% din acțiunile Orange Money IFN SA. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Academia Română, reprezentată de Popescu & Asociații, obține o victorie semnificativă într-un proiect complex de retrocedare | Echipa coordonată de Octavian POPESCU (Managing Partner), Andreea MIHALACHE (Partner) și Ana Maria BULEA-CIURARU (Associate) stabilește un precedent important în protejarea bunurilor de importanță națională
O nouă echipă de coordonare la Filip & Company | Cristina Filip și Alexandru Bîrsan, co-Managing Partners, au un mandat de 4 ani. Mai mulți parteneri devin manageri sau co-manageri ai departamentelor firmei
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...