Christian Tour preia reţeaua de agenţii a TUI Travel Center din România; tranzacţie de peste 1 milion de euro
11 Decembrie 2024 Agerpres
După transferul reţelei către Christian Tour, German Touristik va rămâne în continuare Tour Operator sub propriul brand, devenind ultra discounterul Grupului Memento şi orientându-şi activitatea pe segmentul B2B, cu oferte de cazări şi chartere ultra low cost cu distribuţie către peste 1.000 de agenţii revânzătoare din România.
Agenţia de turism Christian Tour preia reţeaua de agenţii a TUI Travel Center România, devenind astfel compania cu cel mai mare număr de agenţii fizice, la nivel naţional, a anunţat miercuri compania.
Tranzacţia depăşeşte 1 milion de euro şi se va finaliza până la 31 decembrie, făcând parte din strategia Christian Tour de pregătire în vederea listării.
În urma acestei tranzacţii, reţeaua TUI Travel Center România va parcurge un proces de rebranding, toate agenţiile sale devenind Christian Tour. Anterior, TUI Travel Center România era deţinută, cu tot cu reţeaua de agenţii, de compania German Touristik, entitate din Memento Group, precizează sursa citată.
După transferul reţelei către Christian Tour, German Touristik va rămâne în continuare Tour Operator sub propriul brand, devenind ultra discounterul Grupului Memento şi orientându-şi activitatea pe segmentul B2B, cu oferte de cazări şi chartere ultra low cost cu distribuţie către peste 1.000 de agenţii revânzătoare din România.
Tranzacţia depăşeşte 1 milion de euro şi se va finaliza până la 31 decembrie, făcând parte din strategia Christian Tour de pregătire în vederea listării.
În urma acestei tranzacţii, reţeaua TUI Travel Center România va parcurge un proces de rebranding, toate agenţiile sale devenind Christian Tour. Anterior, TUI Travel Center România era deţinută, cu tot cu reţeaua de agenţii, de compania German Touristik, entitate din Memento Group, precizează sursa citată.
După transferul reţelei către Christian Tour, German Touristik va rămâne în continuare Tour Operator sub propriul brand, devenind ultra discounterul Grupului Memento şi orientându-şi activitatea pe segmentul B2B, cu oferte de cazări şi chartere ultra low cost cu distribuţie către peste 1.000 de agenţii revânzătoare din România.
"În ultima vreme, am făcut eforturi financiare şi structurale considerabile pentru a ne pregăti listarea la bursă. Am preluat în totalitate structuri sau companii în care eram acţionari, sau chiar acţionari majoritari, pentru a ne fortifica poziţia pe piaţă şi a ne asigura toate componentele necesare unui business sănătos şi de succes în turism - de la linia aeriană AnimaWings, care a devenit 100% românească anul acesta, la reţeaua de agenţii, de la jucători locali, la agenţii ce oferă experienţe nişate de travel. Avem acum un portofoliu impresionant, cu un mix de produse şi servicii pe care le oferim clienţilor noştri, omnichannel, iar în etapa următoare ne propunem să devenim şi cea mai mare platformă de turism online din ţară", a afirmat Cristian Pandel, CEO şi preşedinte Christian Tour, potrivit comunicatului citat.
German Touristik, compania care deţine reţeaua TUI, a ajuns anul acesta la o cifră de afaceri de peste 25 de milioane de euro, din care aproximativ 10 milioane de euro reprezentau vânzările realizate prin intermediul reţelei.
Prin integrarea celor 15 agenţii preluate de la TUI Travel Center şi optimizarea reţelei existente, Christian Tour îşi propune să ajungă la 80 de puncte de vânzare în toată ţara, la începutul anului 2025, acestea alcătuind cea mai mare reţea de retail deţinută de o agenţie de turism în România.
Membră a Christian Tour Holding, Christian Tour este deţinută de fraţii Cristian şi Marius Pandel. Fondată în 1997, agenţia deserveşte anual peste 400.000 de turişti din România, prin site-ul său de rezervări online şi reţeaua de 74 de birouri de vânzare. În 2023, Christian Tour a realizat venituri din vânzări de peste 683 milioane lei, în creştere cu 62,08% faţă de anul precedent.
Agenţia dispune de propria flotă de autocare şi contractează avioane în regim charter de la furnizori specializaţi sau de la compania aviatică AnimaWings, de asemenea membră a grupului.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 594 / 9001 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
PNSA, consultanții Five Elms Capital în runda de finanţare serie B a companiei Digitail Inc. | Echipă pluridisciplinară extinsă, coordonată de Florian Nițu (Partener M&A) și Diana Dobra (Managing Associate)
VIDEO-INTERVIURI ESENȚIALE | Horea Popescu, Managing Partner CMS Romania și Head of CEE Corporate M&A: De când coordonez practica de fuziuni și achiziții în CEE, este pentru prima dată când numărul tranzacțiilor din România este cel mai mare din regiune după primele nouă luni. A fost un an interesant din perspectiva private equity, însă investitorii strategici rămân în continuare cei de bază. Toate ariile de practică au fost foarte ocupate, dar finanțările și departamentul de Banking, cu mandate ce însumează 3 miliarde euro, ”poartă coroana” anul acesta
Cum arată, din interior, practica de Concurență de la 360Competition într-un an cu FDI intens, investigații tot mai tehnice și o presiune procedurală care schimbă regulile jocului | De vorba cu Adrian Șter (Managing Partner) despre axele de lucru care definesc practica, evaluarea corectă a riscului şi „linia de apărare” oferită clienţilor. Modelul senior-led bazat pe echipe compacte, rapiditate în decizii şi claritate în recomandări, arată de ce un boutique specializat e chemat frecvent acolo unde mandatele devin prea complicate pentru abordări standard
‘Leading lawyers’ in Romania | RTPR, NNDKP, CMS, TZA și PNSA au cei mai mulți avocaţi recomandaţi de IFLR 1000, ediția 2025. Ce firme sunt recomandate în practicile de M&A, Banking & Finance, Capital markets și Project development
Practica de Concurență de la Băncilă, Diaconu și Asociații își confirmă maturitatea prin claritate și execuție disciplinată, luciditate tactică și robustețe în decizie | De vorbă cu Claudia Grosu (Managing Associate) despre modul de lucru al unei echipe care anticipează, ordonează pașii esențiali și finalizează impecabil mandatele dificile
Într-un an cu investigații mai tehnice și presiune pe termene, DLA Piper România așază practica de Concurență pe trei piloni - oameni, metodă, ritm, astfel încât proiectarea strategiilor, controlul probelor și continuitatea între faze să producă cele mai bune rezultate | De vorbă cu membrii unei echipe sudate, condusă de lideri cu experiență și antrenată pe industrii sensibile, despre prudență juridică și curaj tactic, cooperare internă și rigoare probatorie, bazate pe înțelegerea fină a mediului de business și utilizarea tehnologiei ca multiplicator de acuratețe
CMS, alături de Buildcom EOOD la achiziția Argus în România. Echipă pluridisciplinară, cu Rodica Manea (Corporate M&A) și Cristina Reichmann în prim plan
Filip & Company a acordat asistență juridică companiei Instant Factoring în structurarea și implementarea unui parteneriat transfrontalier de securitizare în valoare de 30 de milioane EUR cu un fond din Luxemburg
Schoenherr a asistat fondatorii Calla Oradea în vânzarea unei participații majoritare către Integral Capital Group I Echipa, coordonată de Mădălina Neagu (partner)
Mușat & Asociații anunță cooptarea fostei președinte a Curții Supreme, Corina Corbu, în poziția de Partener Coordonator al Departamentului de Litigii | Gheorghe Mușat, Senior Partner: ”Este un mare câștig pentru firmă, pentru avocații firmei, pentru clienții firmei”
Filip & Company a oferit asistență juridică în legătură cu o nouă emisiune de obligațiuni corporative garantate de către Agroserv Măriuța, în valoare de 3 mil. €
Kinstellar asistă Integral Capital Group în achiziția unei participații majoritare la clinica de fertilizare in vitro Calla, prin subsidiara sa Embryos
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





