ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, spune că va cere sume importante la rectificare pentru programele derulate

21 Iulie 2021   |   Agerpres

El a fost întrebat dacă la MDLPA a fost finalizată evaluarea pentru rectificarea bugetară şi care ar fi fondurile de care ar avea nevoie în continuare.

 
 
Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a declarat miercuri că ministerul pe care îl conduce are o execuţie bugetară, la zi, de 68%, iar la rectificarea bugetară care urmează va cere sume importante pentru programele de investiţii derulate de MDLPA, cum ar fi cele prin PNDL şi CNI.
 
El a fost întrebat dacă la MDLPA a fost finalizată evaluarea pentru rectificarea bugetară şi care ar fi fondurile de care ar avea nevoie în continuare.
 
"Suntem în analiza bugetului. Pot să vă spun că Ministerul Dezvoltării are o execuţie bugetară de 68%, la zi, ceea ce înseamnă că în mod categoric la rectificarea bugetară vom cere sume importante pentru programele de investiţii pe care le derulează Ministerul Dezvoltării. Sigur, aceste discuţii vor avea loc cu Ministerul de Finanţe, sunt sigur că vom găsi cele mai bune soluţii ca aceste programe de investiţii să continue cu finanţare importantă", a declarat Cseke Attila într-o conferinţă de presă la Guvern.
 
Ministrul a precizat că este vorba de PNDL şi investiţiile derulate prin CNI.
 
"Vorbim aici în primul rând de PNDL, în care vom face plăţi şi în această săptămână şi săptămâna viitoare vom face plăţi. Deci, programul PNDL nu s-a oprit, primim facturi în continuare de la unităţi administrativ-teritoriale şi din moment ce la rectificare vom avea o sumă importantă, vom continua plăţile din PNDL. De asemenea, pe Compania Naţională de Investiţii avem o execuţie bugetară de aproape 70% şi, din analiza noastră, vom solicita suplimentări de credite bugetare acolo. Cam acestea sunt principalele programe de investiţii din Ministerul Dezvoltării. Sigur, această analiză va avea loc şi vom discuta cu cei de la Finanţe", a explicat Cseke Attila.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 6582 / 9933
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
bpv Grigorescu Ștefănică: tranzacțiile strategice și consolidările sectoriale definesc piața de fuziuni și achiziții | 2025 aduce structuri inovatoare, distressed M&A și o redefinire a noțiunii de succes, într-o piață în care avocații devin arhitecții echilibrului între reglementări stricte și interesele investitorilor. Cătălin Grigorescu (managing partner): „Succesul în tranzacții nu se mai măsoară doar în valoare, ci în capacitatea de a le finaliza într-un mediu juridic tot mai complex”
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Banking & Finance | Echipa Popovici Nițu Stoica & Asociații, coordonată de partenerul Bogdan C. Stoica, a acordat consultanță Grupului La Fântâna pentru accesarea unei finanțări sindicalizate de 70 milioane euro, menită să susțină activitatea curentă și dezvoltarea businessului
BSMP - Bohâlțeanu și Asociații a asistat UNIGEA România în contractarea unei finanțări de 30,25 milioane EUR pentru dezvoltarea unui proiect solar de referință de 85 MW în Arad. Echipă pluridisciplinară, coordonată de partenerii Daniela Milculescu și Ionuț Bohâlțeanu, într-un efort multijurisdicțional ce a reunit investitori și consultanți cheie din patru țări
Principalele aspecte pe care angajatorii trebuie să le aibă în vedere pentru a se conforma legislației privind combaterea discriminării și hărțuirii la locul de muncă | De vorbă cu Dan Dascălu (Partener) și Sonia Bălănescu (Managing Associate) - D&B David și Baias, despre prevederile legale în vigoare, combaterea acestui fenomen și modul în care poate fi diminuat riscul apariției unor litigii inițiate de salariați
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Kinstellar are un nou Office Managing Partner în București | Iustinian Captariu a preluat managementul biroului de la Victor Constantinescu, cel care a condus echipa locală timp de șase ani, cu rezultate remarcabile. Kristóf Ferenczi, Firm Managing Partner: ”Numirea lui Iustinian face parte din programul nostru de planificare a succesiunii, un element esențial pentru a asigura creșterea și succesul continuu al Kinstellar”
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...