
LadyLawyer | Profesia de avocat ar avea mult de suferit fără empatia și emoția tipic feminine. Ana Popa, Managing Associate al Țucă Zbârcea & Asociații: ”Sfătuiesc pe oricine, care nu a lucrat cu o femeie avocat până acum, să o facă și va observa că avem abordări inovatoare, suntem foarte flexibile, avem o capacitate unică de multitasking și adaptabilitate. În plus, venim întotdeauna cu o perspectivă diferită asupra lucrurilor și aducem un plus de creativitate”
19 Martie 2025
Ștefania EnacheLadyLawyer | Profesia de avocat ar avea mult de suferit fără empatia și emoția tipic feminine. Ana Popa, Managing Associate al Țucă Zbârcea & Asociații: ”Sfătuiesc pe oricine, care nu a lucrat cu o femeie avocat până acum, să o facă și va observa că avem abordări inovatoare, suntem foarte flexibile, avem o capacitate unică de multitasking și adaptabilitate. În plus, venim întotdeauna cu o perspectivă diferită asupra lucrurilor și aducem un plus de creativitate”
![]() |
Numărul femeilor care și-au dezvoltat cariere de succes în avocatura de business este din ce în ce mai mare. Firmele mizează foarte mult pe abilitățile de lider ale reprezentantelor sexului frumos, încredințându-le funcții cheie în cadrul organizațiilor. „Să fii femeie în avocatura de business de astăzi reprezintă atât o normalitate, deoarece vedem din ce în ce mai multe femei avocat, cât și o dovadă incontestabilă a forței și tenacității femeilor care și-au croit, cu pași mici, însă hotărâți, drumul spre vârf”, punctează Ana Popa, Managing Associate al Țuca Zbârcea & Asociații. Doamnele lucrează umăr la umăr cu domnii, contribuind decisiv la succesul proiectelor în care se implică. „Deși, prin natura activităților pe care le implică, profesia de avocat este mai degrabă masculină, fiind destul de dură și dificilă, cred că aceasta ar avea mult de suferit fără empatia și emoția tipic feminine”, atrage atenția interlocutoarea BizLawyer.
Avocatura este o profesie în care întâlnim foarte multe figuri feminine remarcabile. Ana Popa este de părere că doamnele avocat devin deosebit de abile odată ce își dezvoltă latura profund feminină cu toate calitățile sale intrinseci, dintre care cele mai importante sunt empatia și inteligența emoțională. „Totodată, ne remarcăm prin capacitatea extraordinară de adaptare și reziliență, atenția la detalii, rigoarea profesională și excelentele abilități de comunicare”, completează avocatul.
Ea se declară o mare iubitoare a femeii în general și, în special, a femeii lider, care nu uită să rămână feminină și de la care poate învăța constant. De altfel, apreciază foarte multe doamne atât din domeniul avocaturii, cât și din alte domenii. „Nu aș vrea să numesc pe cineva anume, pentru că de la fiecare femeie, din fiecare abordare și din orice poveste avem de învățat zilnic. Sunt anumite femei speciale în viața mea pe care le admir în mod special, datorită încrederii, demnității, loialității și onoarei pe care o insuflă în ceilalți. Femei care au reușit prin propriile forțe, care au avut încredere că pot muta munții din loc și au făcut-o, care sunt deopotrivă mame și antreprenoare de succes. Femei inteligente, sofisticate, discrete, care mă inspiră să devin cea mai bună versiune a mea”, menționează avocatul.
--------------------------------------------------------------------------
Citește și

--------------------------------------------------------------------------
În acest ”malaxor” professional, doamnele avocat nu trebuie să uite că sunt femei
În opinia sa, continuă să existe diferențe de percepție între un domn și o doamnă care practică avocatura, dar aceste diferențe sunt unele benefice.
Își argumentează punctul de vedere amintind faptul că, dacă am gândi și acționa toți într-o manieră identică ori similară, am fi lipsiți de posibilitatea de a crește atât pe plan uman, cât și profesional. De asemenea, în egală măsură, dacă justițiabilii s-ar raporta în mod identic la femeia și bărbatul avocat, alegerea unui avocat care să răspundă în concret nevoilor unui anume justițiabil ar fi mult împovărată.
„Intuiția joacă un rol foarte important în alegerile pe care le facem (dacă o ascultăm, desigur), astfel că un om confruntat cu un anumit tip de problemă știe sau simte că trebuie să aleagă pentru acea problemă specifică o femeie, spre exemplu. Îmi vine acum în minte situația femeilor abuzate de partener – cele mai multe dintre ele vor căuta o femeie avocat excepțională pentru a le susține cazul. De ce? Este foarte simplu. În primul rând, pentru că acea doamnă avocat este femeie ca victimă și cine ar putea înțelege mai bine ca o femeie trăirile și emoțiile altei femei aflate în suferință? În al doilea rând, poate pentru că este la rândul său mamă, iar victima are copii și partenerul amenință că îi va lua copiii etc.
Pe de altă parte, un alt justițiabil poate are nevoie de un avocat care să îl asiste într-o negociere dură, în care sunt în joc milioane de euro, soarta companiei (și, implicit, în mod indirect, soarta propriei familii). Este firesc să apeleze la un bărbat într-o asemenea situație.
Știu și îmi asum că aceste rânduri ar putea supăra câteva doamne care sunt avocați excepționali și ar face față cu brio oricărei provocări profesionale. Nu despre asta este vorba, însă, ci despre faptul că, în tot acest malaxor profesional, uităm că suntem femei. Ne îndepărtăm de noi, de esența noastră divină și vrem să demonstrăm, cu orice preț, că suntem mai bune sau la fel de bune ca bărbații. Și cred că nu ne facem un bine, dimpotrivă. Ar trebui să înțelegem că suntem doar diferite, cum și oamenii între ei sunt diferiți și avem atuuri incontestabile”, nuanțează interlocutoarea BizLawyer.
În acest context, Ana Popa mai subliniază faptul că, indiferent de gen, succesul unui avocat ar trebui să fie măsurat prin: competență juridică, rezultate concrete, reputația profesională, etică și integritate, impactul în profesie și în comunitate. „Sentimentală fiind, pun foarte mare preț pe impactul avocatului în comunitate. Dacă ești un om de succes, dacă ai fost binecuvântat de viață cu diverse calități, revarsă-le și asupra celorlalți și încearcă să dăruiești din ce ai, din ce știi, din ce ai învățat”, adaugă profesionistul Țuca Zbârcea & Asociații.
Avantajul de a lucra cu o femeie avocat
Alegerea unui avocat ar trebui să se bazeze pe competență, specializare, experiență și potrivirea cu nevoile clientului. Atât doamnele, cât și domnii au abilități speciale și pot contribui în felul lor la succesul proiectului care le este încredințat.
De exemplu, o femeie avocat poate aduce o serie de avantaje într-un proiect datorită unor calități și abordări diferite. „Femeile sunt, în general, mult mai empatice decât bărbații, având dezvoltate atât inteligența emoțională, cât și capacitatea de a asculta activ, ceea ce conduce la o mai bună înțelegere a nevoilor clientului și la identificarea rapidă a unor rezolvări. Femeile creează mai ușor relații de încredere, tocmai datorită acestor calități care le fac unice. Nu spun că bărbații ar fi lipsiți de empatie ori de inteligență emoțională, însă ei sunt mai raționali, mai tranșanți și, nu de puține ori, acționează din ego. Noi, femeile avocat, deși părem dure la prima vedere, suntem mai diplomate, avem o abordare mai echilibrată, orgoliul nostru nu este la fel de fragil precum al bărbaților. Sfătuiesc pe oricine, care nu a lucrat cu o femeie avocat până acum, să o facă și va observa că avem abordări inovatoare, suntem foarte flexibile, avem o capacitate unică de multitasking și adaptabilitate. În plus, venim întotdeauna cu o perspectivă diferită asupra lucrurilor și aducem un plus de creativitate. Și, da, răspundem la telefon clienților și rezolvăm orice situație de criză, chiar dacă am ajuns acasă și suntem întâmplător ‘la cratiță’ ”, argumentează avocata.
La rândul lor, bărbații au anumite avantaje care pot aduce plusvaloare în activitățile pe care le desfășoară.
Făcând referire la includerea tehnologiei în activitatea profesioniștilor de astăzi, consultantul Țuca Zbârcea & Asociații admite faptul că bărbații sunt, în general, meșteri mult mai iscusiți decât femeile, subliniind că nu ar vrea să se afle în poziția de a concura vreodată cu bărbații într-ale meșteșugului. Totodată, menționează faptul că, în casa părintească, ea era persoana la care apelau părinții să repare diverse defecțiuni minore la aparatura electronică, deși tatăl său era inginer.
„Revenind la tehnologie, sunt de acord că ne ușurează considerabil munca, în primul rând, pentru că ne permite să lucrăm de la distanță, în totală confidențialitate și siguranță pentru clienții noștri. Este astfel mult redusă presiunea, pe care femeile o resimt în continuare, de a alege între viața profesională și cea de familie. Accesarea oricărui document dintr-un dosar pe care îl gestionez este doar la un click distanță, ceea ce este absolut minunat.
În al doilea rând, inteligența artificială și aplicațiile de productivitate ajută, înțeleg, la automatizarea unor sarcini administrative, eliberând timp pentru activități cu valoare mai mare. Spun înțeleg, pentru că nu folosesc încă inteligența artificială pentru rezolvarea sarcinilor de birou, fie ele și administrative. Cred încă în valoarea adăugată pe care implicarea personală o aduce fiecărui caz gestionat. Până anul trecut, încă aveam o agendă în care îmi notam, cu minuțiozitate, atât sarcinile de birou, cât și termenele de judecată. Am renunțat, având colege mai tinere și mai conectate la tehnologie, în momentul în care am văzut minunata lume nouă devoalată de calendarul din Outlook. Nu mă opun progresului tehnologic, însă îl tolerez în anumite limite, iar acele limite se opresc la libertatea mea personală. Cred că excesul acesta de tehnologie ne îngrădește și ne va îngrădi și mai mult în viitor libertatea de expresie și nu numai. Iar mie, dacă îmi iei cuvântul, de fapt, dreptul de a spune ceea ce cred, mi-ai luat tot. De aceea, sunt reticentă la infuzia de tehnologie, inclusiv și în special de inteligență artificială. O prefer pe cea emoțională”, adaugă interlocutoarea BizLawyer.
Deși puțini mai recunosc lucrul acesta, există prejudecăți atât în avocatură, cât și în societate, în general, iar pentru a trece peste ele mai ușor este nevoie de o anumită maturitate. „Niciodată nu poți controla ceea ce gândește sau spune cineva despre tine. Nici maniera în care ești perceput în societate nu poate fi controlată și, de regulă, nici schimbată. Prin urmare, prejudecata spune ceva despre cel care o emite, nu despre tine. Mergem înainte, deci!”, transmite Ana Popa.
--------------------------------------------------------------------------
Citește și

→ Interviurile primăverii | Ioana Gelepu, fondatoarea și coordonatoarea ‘Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement’: ”Știința de carte, pasiunea și dedicarea sunt unisex”
--------------------------------------------------------------------------
Deciziile majore care i-au marcat traseul professional
O analiză a tot ceea ce i s-a întâmplat până acum din punct de vedere profesional îi dovedește încă o dată Anei Popa că cea mai bună decizie a sa a fost aceea de a urma cursurile Facultății de Drept ale Universității din București, contrar așteptărilor și dorințelor mamei sale, care o vedea profesoară de limbi străine sau traducătoare.
„Apoi, dintr-o dezamăgire, a venit decizia de a practica avocatura de business. Visul meu, ca al multor absolvenți de drept, a fost acela de a deveni avocat penalist. Excelam la drept penal și procesual penal, mă fascina activitatea de profiling, asistam la ședințe de judecată în sălile de penal pe vremea când eram studentă și simțeam că aceasta este chemarea mea.
Până într-o zi când un profesor pe care îl stimam foarte mult mi-a spus să îmi scot ideea aceasta din cap, pentru că „uitați-vă la dumneavoastră cum arătați, domnișoară! Păi dumneavoastră să vă faceți avocat de penal? Nu vreți o familie, copii? Vreți să interacționați cu toți infractorii, vreți să mergeți la audieri la 3 dimineața? Cu cine lăsați copiii?”
Ce copii, ce familie?, mă întrebam, în timp ce mi se înnodau lacrimile în bărbie. Aveam 20 și un pic de ani și am simțit că îmi fuge pământul de sub picioare. Nu am înțeles nimic atunci, am plâns puțin, mi-a trecut într-un final, iar acum îi mulțumesc pentru înțelepciune acelui domn profesor.
Dezamăgită fiind, am zis că voi face avocatură de business și că, poate mă voi „lovi”, măcar tangențial, vreodată în viață, și de sfera dreptului penal. Zis și făcut, iar acum urmează a doua cea mai importantă decizie pe care am luat-o pe plan profesional, aceea de a insista să devin avocat stagiar la Țuca Zbârcea & Asociații (TZA). Nu am renunțat până când TZA nu mi-a dat o șansă. Țin și acum minte că, la un moment dat, după ce am dat testul la TZA, am fost sunată să mă prezint la un interviu cu, pe atunci, pentru mine, domnul Gabriel Zbârcea. Nu vă povestesc ce emoții, gânduri și câte nopți nedormite am avut înainte de interviu. Privirea blândă și empatia cu care am fost primită de Gabi au făcut să dispară orice emoție și orice neîncredere. Cumva, cred că am știut că îmi voi petrece o mare parte din viață alături de oamenii din TZA care aveau să îmi devină familie. Dovadă că cincisprezece ani mai târziu sunt tot aici”, povestește interlocutoarea BizLawyer.
O a treia decizie care i-a influențat parcursul a fost cea privind specializarea sa într-un anume domeniu, respectiv în achiziții publice și, ulterior, în dreptul construcțiilor. „Cred, în continuare, că este deopotrivă necesară și benefică specializarea avocatului. Iar stăpânirea unui domeniu și perfecționarea continuă reprezintă bazele încrederii în propriile capacități profesionale și conduc avocatul către excelență. Și nimic nu este mai benefic pentru nevoile clienților decât un avocat care cunoaște foarte bine domeniul în care activează”, susține avocatul.
Ana Popa se declară norocoasă deoarece îi sunt încredințate proiecte dificile în domeniul dreptului construcțiilor, astfel că majoritatea proiectelor emblematice în care lucrează sunt preponderent din acel domeniu și vizează, de regulă, extinderea duratei de execuție a unor contracte de lucrări în diverse domenii (cale ferată, drumuri, poduri etc.) și obținerea unor costuri suplimentare de către antreprenori în situația în care înregistrează întârzieri în proiecte din culpa beneficiarului – autoritate publică.
De exemplu, recent a câștigat, alături de echipa sa, două astfel de dosare cu impact foarte mare asupra activității clienților (o asociere formată din mai multe societăți), sumele câștigate fiind de ordinul zecilor de milioane de euro.
Faptul că face parte din echipa Țuca Zbârcea & Asociații reprezintă pentru interlocutoarea BizLawyerr un motiv de mândrie, dar și un avantaj profesional pe care îl au cei care activează în case de avocatură de top. „Nu știu exact cum m-am oprit, acum cincisprezece ani, la Țuca Zbârcea & Asociații. Nu cunoșteam pe nimeni acolo, nu aveam niciun coleg, niciun prieten, nimic. Îmi amintesc, însă, că a fost singura societate de avocatură în care îmi doream să lucrez. Ca să fiu sinceră, cred că a fost soarta. Avantajele apartenenței la Țuca Zbârcea & Asociații sunt multe, însă pentru mine, acum, cel mai important, este calitatea umană a colegilor mei, de la mic la mare. Se spune că în viață atragem diverse situații și persoane în funcție de energia noastră. Nu știu cum au făcut oamenii aceștia, fondatorii TZA, ce energie minunată pot avea, dar au atras numai oameni faini alături. Un alt avantaj ar fi acela al proiectelor complexe în care ne este în permanență solicitată expertiza și al provocărilor care cresc direct proporțional cu complexitatea spețelor”, încheie Ana Popa.
Citește și
.jpg)

Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 3 / 1942 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Promovări la Popovici Nițu Stoica & Asociații. Noi Avocați Colaboratori Coordonatori și Seniori în cadrul echipei
LadyLawyer | De vorbă cu Anca Buta Mușat (Partener Mușat & Asociații), avocat care a studiat Dreptul în patru sisteme diferite și s-a dezvoltat ”într-o echipă fantastică”: ”În firmele mari, de referință, cum este Mușat & Asociații, nu mai există diferențe între femei și bărbați din punct de vedere profesional. Diferențele se văd de la un profesionist la altul în modul de abordare a problemelor, soluțiile găsite, abilitățile de leadership și de coordonare a echipelor și în multe alte detalii care nu țin de gen”
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat definitiv | Consultanță
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Invocarea excepției de necompetență a instanței în contextul existenței unei clauze compromisorii (Powered by ZRVP)
Cum lucrează echipa NNDKP, descrisă de ghidurile juridice internaționale drept ”prima opțiune pentru aspecte de concurență și ajutor de stat cu un grad ridicat de complexitate”, în astfel de proiecte și care sunt dificultățile cu care se confruntă clienții | Anca Diaconu, Partener NNDKP: ”Deși există multiple programe destinate susținerii investițiilor, criteriile de eligibilitate și condițiile specifice sunt, adesea, ambigue, iar interpretarea acestora nu este întotdeauna unitară”
Bulboacă & Asociații asistă Eazy Asigurări în tranzacția strategică cu Autonom Group
LegiTeam: CMS CAMERON MCKENNA NABARRO OLSWANG LLP SCP is looking for: Associate | Corporate and M&A Practice Group (2-4 years definitive ̸ qualified lawyer)
Lady Lawyer | De vorbă cu Anda Călin - Managing Associate, Bohâlțeanu & Asociații: ”Prezența feminină este din ce în ce mai proeminentă în domeniul avocaturii de business, inclusiv în poziții de management. Atenția unei femei este cu precădere orientată spre detalii și o mai bună organizare”
Lady Lawyer | De vorbă cu Mihaela Ion, Partener PNSA: ”În fiecare moment important al vieții mele profesionale am simțit cum fiecare om din jurul meu a contribuit la pașii ce au urmat. Povestea continuă de aproape 20 de ani alături de echipa PNSA, pe care o simt deja ca parte din familie; spun asta pentru că au fost prezenți în orice etapă a vieții și devenirii mele ca om”
NNDKP promovează 12 avocați și consultanți în cadrul celei mai recente runde de promovare
Cum lucrează avocații firmei Popescu & Asociații în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de succes | Loredana Popescu (Partener): ”Rezultatele noastre includ un număr semnificativ de aplicații acceptate, creșterea rentabilității și succesul pe termen lung al afacerilor clienților”
Managing IP EMEA Awards 2025 | Muşat & Asociaţii, Baciu Partners, Milcev Burbea și Răzvan Dincă & Asociaţii, printre firmele aflate pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România” în fiecare dintre cele trei domenii analizate. Cum arată clasamentele întocmite de piața locală de ghidul juridic internațional specializat în IP
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...