ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Producătorii elvețieni avertizează: România riscă să piardă teren în industrie

25 Aprilie 2025   |   BizLawyer

România poate câștiga pe termen lung, însă doar dacă industria, guvernul și educația trag în aceeași direcție.

 
 
România este încă o destinație strategică pentru investiții în producție, dar presiunile cresc: lipsa forței de muncă, scumpirea utilităților și volatilitatea cererii riscă să pună frână unei industrii aflate deja sub stres. Acesta este mesajul clar transmis de liderii companiilor elvețiene și românești reuniți la forumul organizat de Camera de Comerț Elveția – România (CCE-R), găzduit de SEFAR / MONOSUISSE la Sighișoara.

Sub titlul „Provocări și oportunități în sectorul de producție din România”, evenimentul a reunit peste 50 de executivi și factori de decizie din industrie pentru a pune pe masă soluții reale într-un context economic tot mai tensionat.

România – locul unde se decide viitorul producției europene?


În deschiderea forumului, E.S. Massimo Baggi, Ambasadorul Elveției în România, a subliniat valoarea parteneriatului bilateral: „Colaborarea elvețiano-română nu este doar solidă – este esențială pentru competitivitatea regiunii.”

Dr. Adriana Cioca, Președintele CCE-R, a punctat: „20% dintre membrii noștri sunt producători. Asta spune tot. România nu este o alegere întâmplătoare – este o piesă esențială în lanțul valoric european. Avem o șansă reală să construim rețele industriale inteligente, dar trebuie să ne mișcăm rapid.”

Panel de greutate. Probleme reale. Soluții clare.

Evenimentul, moderat de Hermann Povel, director SEFAR / MONOSUISSE și liderul grupului de lucru CCE-R pentru producție, a adus în prim-plan provocările care ard acum în industrie:
•    Costuri operaționale în creștere – energie, salarii, logistică
•    Criza de personal calificat
•    Cerere internă imprevizibilă
•    Schimbări legislative cu impact direct asupra producției

Pe scenă au urcat executivi de top: Radu Cotuna (Noventa România), Alin Crețu (VAT România), Claudiu Presecan (Polycontact Hermannstadt) și Miguel Trindade (Manpower România), care au prezentat atât problemele din teren, cât și strategiile care funcționează.

„Suntem la răscruce. Ne adaptăm sau pierdem.” Este concluzia fără echivoc a lui Hermann Povel. „România poate câștiga pe termen lung, însă doar dacă industria, guvernul și educația trag în aceeași direcție.”
...............

Camera de Comerţ Elveţia – România (CCE-R) este o asociație non-profit cu o istorie de 25 de ani în România și cu 170 de companii membre, care are ca scop facilitarea relațiilor de afaceri între investitorii elvețieni și cei români, precum și a oferi informații economice și consultanță companiilor interesate să dezvolte afaceri în cele două țări.
Susținută de Ambasada Elveției în România, CCE-R a devenit, în ultimele două decenii, jucătorul principal al relațiilor economice româno-elvețiene și a construit 10 grupuri de lucru menite să vină în sprijinul membrilor Camerei, dar și al comunităților în care aceștia activează.


 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 922 / 19875
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
BSMP - Bohâlțeanu și Asociații a asistat UNIGEA România în contractarea unei finanțări de 30,25 milioane EUR pentru dezvoltarea unui proiect solar de referință de 85 MW în Arad. Echipă pluridisciplinară, coordonată de partenerii Daniela Milculescu și Ionuț Bohâlțeanu, într-un efort multijurisdicțional ce a reunit investitori și consultanți cheie din patru țări
Schoenherr transformă internship-ul într-o veritabilă rampă de lansare pentru tinerii aflați la început de drum: program plătit, cu acces direct la proiecte internaționale și integrare într-o cultură bazată pe colaborare, diversitate și formarea continuă a talentelor, cu impact direct asupra recrutării viitoare | Ana Lupșor, People & Culture Manager: „Țintim să asigurăm expunere reală la proiecte și la modul de lucru specific unei firme internaționale, dar și să îi descoperim pe cei care pot deveni colegii noștri pe termen lung”
Summer Internship-ul Mușat & Asociații, mai mult decât un stagiu de vară: program strategic de formare și recrutare, care le oferă studenților experiență practică autentică, mentorat direct de la parteneri și acces la Fellowship, cu șanse reale de a deveni parte din echipa firmei | De vorbă cu Ștefan Diaconescu (Partner) despre experiență completă a cursanților, cu expunere directă la multiple arii de practică și la cultura organizațională a uneia dintre cele mai mari firme de avocatură din România
Reff & Asociații | Deloitte Legal a asistat dezvoltatorul şi investitorul imobiliar Prime Kapital în emisiunea de obligațiuni de 100 mil. €. Partenerii Andrei Burz-Pînzaru și Irina Dimitriu, în prim plan
League Tables of Legal Advisors (H1 2025) | Piața globală a fuziunilor și achizițiilor a atins 2 trilioane USD – cel mai bun semestru pentru mega-deal-uri din 2020, dar cu cel mai mic număr de tranzacții din ultimele două decenii. CMS și Clifford Chance, printre primele în clasamentul global. Schoenherr are un avans impresionant în Europa și a asistat cele mai multe tranzacții în CEE
Filip & Company a asistat ACP Credit în acordarea unei noi runde de finanțare rețelei de clinici veterinare PartnerVet. Echipa, coordonată de Alexandra Manciulea (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Clifford Chance își consolidează practica de Litigii prin recrutarea lui Remus Codreanu ca partener în echipa din București
Kinstellar are un nou Office Managing Partner în București | Iustinian Captariu a preluat managementul biroului de la Victor Constantinescu, cel care a condus echipa locală timp de șase ani, cu rezultate remarcabile. Kristóf Ferenczi, Firm Managing Partner: ”Numirea lui Iustinian face parte din programul nostru de planificare a succesiunii, un element esențial pentru a asigura creșterea și succesul continuu al Kinstellar”
ANALIZĂ | Gabriel Resources a deschis o procedură de anulare a hotărârii ICSID prin care Tribunalul arbitral a respins cererea de peste 3 mld. USD privind controversatul proiect minier de la Roșia Montană, iar România a răspuns cu un Contramemoriu care demontează acuzațiile și atacă frontal strategia reclamanților. Dacă statul ar pierde, impactul ar fi devastator pentru finanțele publice și ar compromite rezultatele măsurilor pe care guvernul Bolojan încearcă să le implementeze
CMS | Join Our Team: Tax Consultant - Tax Department
Ana-Maria Baciu, avocatul din România cu cele mai multe nominalizări la gala Legal 500 CEE Awards 2025: Intellectual Property Lawyer of the Year, Romania Lawyer of the Year și CEE Partner of the Year. Astfel de validări contribuie nu doar la consolidarea brandului său personal, ci și la repoziționarea avocaturii de business din România ca un partener credibil, capabil să ofere consultanță sofisticată clienților internaționali
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...