
Producţia de hidrocarburi a Romgaz a scăzut cu peste 5% în primul semestru din 2023
26 Iulie 2023
AgerpresÎn primele şase luni din 2023, au fost extrase 2,383 miliarde bep de gaze naturale, brut (minus 5,24%), producţia de condensat fiind de 10.940 tone (plus 3,04% comparativ cu perioada ianuarie-iunie 2022).
Producţia totală de hidrocarburi a Romgaz a scăzut, în primul semestru al acestui an, cu 5,25%, comparativ cu perioada similară din 2022, la 15,41 milioane barili echivalent petrol, de la 16,26 milioane bep, conform datelor transmise, miercuri, Bursei de Valori Bucureşti.
În primele şase luni din 2023, au fost extrase 2,383 miliarde bep de gaze naturale, brut (minus 5,24%), producţia de condensat fiind de 10.940 tone (plus 3,04% comparativ cu perioada ianuarie-iunie 2022).
Cantitatea de gaze naturale din producţia internă valorificată s-a ridicat, în primul semestru al acestui an, la aproape 2,35 miliarde mc (minus 5,32%).
Din depozitele de înmagazinare s-au extras 1,157 miliarde mc de gaze (plus 6,16%) şi s-au injectat 859,7 milioane mc (plus 10,08%).
În primele şase luni din 2023, au fost extrase 2,383 miliarde bep de gaze naturale, brut (minus 5,24%), producţia de condensat fiind de 10.940 tone (plus 3,04% comparativ cu perioada ianuarie-iunie 2022).
Cantitatea de gaze naturale din producţia internă valorificată s-a ridicat, în primul semestru al acestui an, la aproape 2,35 miliarde mc (minus 5,32%).
Din depozitele de înmagazinare s-au extras 1,157 miliarde mc de gaze (plus 6,16%) şi s-au injectat 859,7 milioane mc (plus 10,08%).
În ceea ce priveşte producţia de energie electrică, aceasta s-a ridicat la 497,6 GWh, fiind cu 8,64% mai mică faţă de cea din primele şase luni ale anului trecut.
SNGN Romgaz are o vastă experienţă în domeniul explorării şi producţiei de gaze naturale, devenind unul dintre cei mai mari producători şi principal furnizor de gaze naturale din România.
Acţionarul majoritar al companiei este Statul român, cu o participaţie la capitalul social de 70,0071%. Începând cu data de 12 noiembrie 2013, acţiunile emise de Romgaz sunt tranzacţionate pe piaţa reglementată administrată de Bursa de Valori Bucureşti. Totodată, acţiunile societăţii sunt suport pentru certificate globale de depozit (GDR-uri) emise de The Bank of New York Mellon, GDR-uri care se tranzacţionează pe Bursa de Valori Londra.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 5076 / 19422 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Kinstellar asistă Special Flanges pe toate aspectele, tranzacționale și de taxe, în achiziția producătorului industrial român Vilmar SA, cu o echipă pluridisciplinară coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener, Co-Head of Corporate M&A) | Skadden, Simmons&Simmons și alte două firme de avocați din România au fost de o parte și de alta în această tranzacție
CMS, alături de Bitdefender la achiziția Mesh Security | Horea Popescu (Managing Partner CMS România) și Mircea Moraru (Senior Counsel), în echipa multidisciplinară coordonată de la Londra, care a oferit consultanță cumpărătorului în toate aspectele tranzacției supusă acum aprobărilor din partea autorităților de reglementare
“Schimbare” este cuvântul de ordine pe piața muncii, spun avocații de Employment de la Mușat & Asociații, fenomenul fiind potențat de avansul tehnologic rapid, evoluția așteptărilor angajaților și necesitatea adaptării la noile realități economice și sociale | Echipa gestionează un număr mare de proiecte care implică restructurări ample ale companiilor multinaționale, creşterea numărului de litigii fiind evidențiată în analiza tendințelor observate. De vorbă cu membrii echipei despre mandatele strategice încredințate de companii lideri în industrii variate și provocările anului 2025
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
O gamă variată de mandate pentru avocații de Employment de la Mitel & Asociații | Schimbările din zona legislației muncii și noile tendințe în politica de personal, analizate de Mădălina Mitel (Partener) și Cristina Dan (Counsel)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Drept Societar și Comercial)
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat definitiv (Real Estate)
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | Patru case locale independente de avocați și două birouri ale unor firme internaționale, pe lista scurtă pentru titlul de “Firma anului în România”. NNDKP, CMS și Schoenherr, printre premianți, Popescu & Asociații, listată în trei categorii. Ce avocați români sunt în prim plan, anul acesta
LegiTeam | Mitel & Asociații caută avocat stagiar pentru practica de Drept Societar și Comercial
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...