
Uniqa: Volumul total al primelor brute subscrise a crescut cu 18%, în primul semestru din 2024
22 August 2024
AgerpresProfitul statutar înainte de impozitare raportat în total de Uniqa Asigurări şi Uniqa Asigurări de viaţă la finalul primului semestru din 2024 s-a situat la nivelul de 8,5 milioane euro.
Uniqa a înregistrat în primul semestru din 2024 o creştere a volumului total al primelor brute subscrise de 18%, comparativ cu aceeaşi perioadă din 2023, acesta ajungând la 67,8 milioane euro, informează compania printr-un comunicat remis, joi, AGERPRES.
Profitul statutar înainte de impozitare raportat în total de Uniqa Asigurări şi Uniqa Asigurări de viaţă la finalul primului semestru din 2024 s-a situat la nivelul de 8,5 milioane euro.
"Continuăm să raportăm o creştere frumoasă în zona asigurărilor non-auto, atât pe segmentul retail, cât şi pentru asigurările corporate şi affinity. În acelaşi timp, avem o evoluţie bună la nivelul profitabilităţii în primele şase luni, iar acest lucru arată că ne dezvoltăm activitatea în mod durabil. Suntem atenţi la ceea ce este cu adevărat important pentru clienţii noştri şi ne concentrăm pe îmbunătăţirea continuă a produselor şi serviciilor oferite acestora. (...) Anul acesta, suntem mândri să marcăm 15 ani de activitate în România, iar succesul nostru se bazează atât pe experienţa acumulată la nivel local, cât şi pe reputaţia solidă construită de Uniqa în cei peste 200 de ani de prezenţă a grupului financiar la nivel european. Avem ambiţii puternice, asumându-ne o contribuţie tot mai relevantă la nivel regional", a declarat Paul Cazacu, preşedinte Directorat - CEO Uniqa Asigurări, citat în comunicat.
Profitul statutar înainte de impozitare raportat în total de Uniqa Asigurări şi Uniqa Asigurări de viaţă la finalul primului semestru din 2024 s-a situat la nivelul de 8,5 milioane euro.
"Continuăm să raportăm o creştere frumoasă în zona asigurărilor non-auto, atât pe segmentul retail, cât şi pentru asigurările corporate şi affinity. În acelaşi timp, avem o evoluţie bună la nivelul profitabilităţii în primele şase luni, iar acest lucru arată că ne dezvoltăm activitatea în mod durabil. Suntem atenţi la ceea ce este cu adevărat important pentru clienţii noştri şi ne concentrăm pe îmbunătăţirea continuă a produselor şi serviciilor oferite acestora. (...) Anul acesta, suntem mândri să marcăm 15 ani de activitate în România, iar succesul nostru se bazează atât pe experienţa acumulată la nivel local, cât şi pe reputaţia solidă construită de Uniqa în cei peste 200 de ani de prezenţă a grupului financiar la nivel european. Avem ambiţii puternice, asumându-ne o contribuţie tot mai relevantă la nivel regional", a declarat Paul Cazacu, preşedinte Directorat - CEO Uniqa Asigurări, citat în comunicat.
În ceea ce priveşte asigurările non-auto, compania a înregistrat în primele 6 luni din 2024 vânzări în valoare de aproape 33 milioane euro, în creştere cu aproximativ 20% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.
Pe segmentul de clienţii retail, asigurările pentru locuinţă au susţinut, în continuare, dezvoltarea activităţii companiei, înregistrând creşteri ale volumului de vânzări de 13% în primul semestru al anului curent, comparativ cu intervalul similar din 2023.
Pentru asigurările dedicate companiilor, Uniqa a raportat în primele 6 luni din 2024 creşteri semnificative pentru asigurările tehnice (+35%), asigurările de răspunderi (+24%) şi asigurările pentru întreprinderi mici şi mijlocii (+7%).
De curând, compania a lansat produsul Unilumit, noua asigurare de tip 'toate riscurile" a centralelor fotovoltaice şi heliotermice, care oferă protecţie echipamentelor din cadrul acestor sisteme, instalate, recepţionate şi puse în funcţiune.
Volumul total al primelor brute subscrise de companie pe segmentul asigurărilor de viaţă în primul semestru din 2024 s-a situat la nivelul de 23,4 milioane euro, în creştere cu aproape 40% faţă de aceeaşi perioadă din 2023. Cel mai important avans a fost înregistrat în zona asigurărilor tradiţionale, unde vânzările au fost cu 60% peste cele din primele 6 luni ale anului trecut.
"După rezultatele spectaculoase înregistrate de Uniqa în 2023 pe segmentul asigurărilor de viaţă, ne bucurăm să spunem că am încheiat prima jumătate a acestui an cu performanţe, de asemenea, foarte bune, concretizate în creşteri de două cifre ale volumului vânzărilor", a subliniat Mihaela Stroia, preşedinte Directorat - CEO Uniqa Asigurări de Viaţă.
Uniqa Insurance Group operează pe piaţa românească din 2008, oferind toate formele de asigurări de bunuri, de răspundere şi de persoane.
Uniqa Group este una dintre companiile de asigurări de top pe pieţele sale principale din Austria şi Europa Centrală şi de Est (ECE). Aproximativ 21.000 de angajaţi şi parteneri de vânzări exclusivi deservesc aproape 16 milioane de clienţi din 18 ţări. Uniqa este al doilea grup de asigurări ca mărime din Austria, cu o cotă de piaţă de aproximativ 21%. În regiunea de dezvoltare ECE, compania este prezentă pe 15 pieţe: Albania, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Croaţia, Cehia, Ungaria, Kosovo, Muntenegru, Macedonia de Nord, Polonia, România, Rusia, Serbia, Slovacia şi Ucraina. În plus, companiile de asigurări din Elveţia şi Liechtenstein fac, de asemenea, parte din Uniqa Group.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 2058 / 19463 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
Employment | Pe parcursul ultimului an, s-a remarcat o preocupare crescută din partea angajatorilor pentru „descifrarea” obligațiilor tot mai complexe care le revin în temeiul legislației de dată recentă, spun avocații specializați în Dreptul Muncii de la PNSA. De vorbă cu Ioana Cazacu, coordonatoarea practicii, despre noutățile din legislația muncii, solicitările clienților și mandatele complexe în care a fost implicată echipa
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Țuca Zbârcea & Asociații câștigă pentru Silcotub un litigiu major privind recalcularea prețului energiei electrice în lumina Ordonanței de urgență nr. 27 ̸ 2022
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...