Studenții din București s-au impus și în acest an în cadrul Hexagonul Facultăților de Drept
08 Mai 2024 Ștefania Enache
Ediția 2024 s-a desfășurat la Iași, în zilele de 24 și 25 aprilie, competiția fiind organizată de Facultatea de Drept a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.
| |
Echipa Facultății de Drept din cadrul Universității din București s-a impus, din nou, în cadrul Hexagonului de Drept, studenții din Capitală dominând concursul la probele științifice. Rezultatele obținute anul acesta au fost cele mai bune din ultimii ani, fiind câștigate opt trofee, trei la probele științifice, trei la cele sportive, participarea la trofeul fair-play și trofeul general.
Ediția 2024 s-a desfășurat la Iași, în zilele de 24 și 25 aprilie, competiția fiind organizată de Facultatea de Drept a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.
Hexagonul Facultăților de Drept a adus în Copou obișnuitele manifestări științifice (la Drept constituțional, Drept civil și Drept penal), dar și probele sportive (la fotbal, streetball, tenis de masă și șah). S-au înscris la start echipe ale facultăților de Drept de la universitățile din București, Chișinău, Cluj, Craiova, Iași, Sibiu și Timișoara.
Ediția 2024 s-a desfășurat la Iași, în zilele de 24 și 25 aprilie, competiția fiind organizată de Facultatea de Drept a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”.
Hexagonul Facultăților de Drept a adus în Copou obișnuitele manifestări științifice (la Drept constituțional, Drept civil și Drept penal), dar și probele sportive (la fotbal, streetball, tenis de masă și șah). S-au înscris la start echipe ale facultăților de Drept de la universitățile din București, Chișinău, Cluj, Craiova, Iași, Sibiu și Timișoara.
Facultatea de Drept din cadrul Universității din București a reușit să încheie Hexagonul cu următoarele rezultate:
- Locul I la proba de Drept penal, prin studenții Monica Stoica (gr. 403) și Alexandru Popescu (gr. 311). Tinerii au fost coordonați de drd. Valentina Dinu, cu sprijinul masterand Tudor Chițimia, drd. Cristian Ioan, drd. Marius Sima și drd. Ștefana Sorohan. Echipa a fost însoțită la Iași de drd. Cristian Ioan. Este pentru al treilea an consecutiv când echipa din București câștigă proba de Drept penal;
- Locul I la proba de Drept constituțional, prin studenții Mihai-Adelin Lungu (gr. 211) și Alexandru-Daniel Marinescu (gr. 106). Ei au fost coordonați de drd. Cosmin Pintilie, drd. Larisa Ionescu, asist. univ. dr. Andrei Lupu și conf. univ. dr. Ramona Popescu. În ultimii cinci ani, echipa Facultății de Drept din București de Drept constituțional nu a părăsit podiumul competiției ;
- Locul al II-lea la proba de Drept civil, prin studenții Miruna Ciobanu (gr. 416) și Mara Colțan (gr. 304). Tinerele au fost coordonate de drd. Cristian Cealera, cu sprijinul lector univ. dr. Cristian Paziuc, dr. Ionuț Cofaru, drd. Alexandru Stan, drd. Călin Stefanopol și masterand Mircea Vasile;
La probele sportive, studenții au fost coordonați de profesorii din cadrul Departamentului de Educație Fizică și Sport al Universității din București, reușind următoarele rezultate:
- Locul al III-lea la tenis de masă, prin studentul Darian-Alexandru Terzi (gr. 413), coordonat de lector. univ. dr. Monica Gulap;
- Locul al III-lea la streetball, prin studentele Ana Simionescu (gr. 306), Elisa- Maria Bretan (gr. 118), Iulia-Karina Popescu (gr. 102), Anais Cătălui (gr. 211), Ștefania Tudor (gr. 205), coordonate de prof. univ. dr. Daniela Aducovschi cu sprijinul lui Andrei Lucian Susai;
- Locul al III-lea la fotbal, prin studenții Mircea Simion (gr. 212), Teodor Dragomir (gr. 218), Robert Toma (gr. 211), Alexandru Vijlănescu (gr. 212), Claudiu Andrei (gr. 402), Cezar Grigorescu (gr. 402), Ștefan Dragoman (gr. 111), Maximilian Duță (gr. 201), Cosmin Partenie (gr. 413), coordonați de lector univ. dr. Bogdan Gozu și lector univ. dr. Cătălin Șerban.
- Locul al VI-lea la șah, prin studenta Mira-Teodora David (gr. 211), coordonată de prof. univ. dr. Remus Dumitrescu
„În cadrul acestor probe, împreună cu colegii de la tenis de masă de la celelalte facultăți de drept din țară, Darian Alexandru Terzi a obținut trofeul fair-play. Echipele noastre sportive au obținut cele mai bune rezultate din ultimii nouă ani.
Ca număr de trofee, participarea facultății noastre la această ediție a Hexagonului este cea mai fructuoasă din actualul format al competiției. S-au obținut opt trofee, trei la probele științifice, trei la cele sportive, participarea la trofeul fair-play și trofeul general. Am condus delegația noastră la Iași, iar coordonarea generală a participării a revenit doamnei prodecan conf. univ. dr. Andra Trandafir. Adresăm toate mulțumirile Facultăţii de Drept a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași pentru primirea călduroasă şi pentru organizarea impecabilă a evenimentului”, transmite prof. univ. Răzvan Dincă, Decanul Facultății de Drept.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 21 / 154 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Administrația Prezidențială a încheiat un contract de consultanță strategică cu firma de avocatură Eversheds Sutherland. Onorariu limitat la 565.000 de dolari pe lună
NNDKP a asistat Grupul Saica în legătură cu achiziția Grupului Thimm. Echipa, cordonată de Gabriela Cacerea (Partener)
18 firme de avocatură și 22 de avocați din România, pe lista scurtă pentru Legal 500 - Central and Eastern Europe Awards 2026. Avocați de la Filip & Company, CMS, RTPR, NNDKP, TZA, Bondoc & Asociații și Schoenherr intră în competiție pentru premii regionale, iar Florian Nițu (PNSA) este nominalizat la titlul de ”CEE Partner of the Year”. Doi legal manageri concurează la titlul de ”In-house Lawyer of the Year” în CEE
Ritm alert, tranzacții de referință și expertiză recunoscută | Practica de Energie & Resurse Naturale a RTPR, Tier 1 în Legal 500, gestionează integrat mandate care combină M&A, finanțări verzi, autorizare și reglementare, oferind clienților internaționali și locali suport în proiecte cu miză ridicată. De vorbă cu partenerul Bogdan Cordoș despre tendințele anului 2026, interesul investitorilor și mandatele relevante
ZRVP organizează în data de 11 iunie 2026 dezbaterea „Contractul de antrepriză: de la FIDIC la HG 1 ̸ 2018 – evoluție, adaptare sau compromis?”
League Tables of Legal Advisors → Cum au văzut analiștii Mergermarket piața de M&A și activitatea firmelor de avocați în primul trimestru din 2026 | Numărul tranzacțiilor a scăzut, dar valoarea cumulată are un avans de 20%. Clifford Chance, DLA Piper și CMS se remarcă la nivel global și în Europa. O activitate mai puțin intensă în CEE, cu România printre cele mai active piețe din regiune
Meet the Professionals | Cum se construiește drumul spre parteneriat într-o firmă de top și ce presupune noul statut → De vorbă cu Rebecca Marina, Filip & Company, despre ”rolul cameleonic” al unui partener și responsabilitatea discretă din spatele fiecărui mandat complex: ”Succesul nu este definit doar de finalizarea formală a tranzacției, ci de calitatea relațiilor pe care le lași în urma ta”
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a Junior Associate | Dispute Resolution
Țuca Zbârcea & Asociații, desemnată ”Firma anului în România” la Chambers Europe Awards 2026 | Schoenherr câștigă în Europa de Sud-Est, Kinstellar în CEE, iar Mannheimer Swartling primește distincția la nivel european. Deloitte Legal, premiată ca ”Outstanding Law Firm”
Practica de Energie a firmei Bohâlțeanu și Asociații marchează unul dintre cei mai intenși ani din evoluția sa, cu mandate complexe în proiecte solare, finanțări transfrontaliere, tranzacții M&A multijurisdicționale și proiecte inovative care pot influența dezvoltarea energiei verzi în România | Ionuț Bohâlțeanu (Managing Partner): ”Planurile pentru următorul an sunt de extindere și diversificare a mandatelor în acest domeniu, urmărind implicarea în proiecte care să scoată în evidență potențialul firmei noastre”
Bucharest Arbitration Days 2026: Probele în arbitrajul internațional: principii și practici în evoluție
Meet the Professionals | Din vorbă în vorbă cu Lidia Zărnescu, recent promovată Counsel la Kinstellar despre un parcurs în Dreptul muncii construit cu răbdare și cu oameni valoroși, întâlniți la momentele potrivite: ”Văd cariera ca pe un maraton, nu ca pe un sprint; dacă se „ard” etape, se pierd lecții și valori esențiale. Cred că adevărata valoare a unui avocat stă în modul în care își folosește expertiza pentru a crea valoare pentru cei din jur”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS





