Chiriţoiu: Pretenţiile editurilor şi librăriilor faţă de Bookster trebuie susţinute în instanţă, nu prin acţiuni ce încalcă Legea concurenţei
22 August 2024
AgerpresEl a subliniat că nu pot companiile "să ia legea în propriile mâini" şi să aplice sancţiuni asupra lui Bookster şi să încalce astfel Legea concurenţei.
Consiliul Concurenţei nu se poate implica în conflictul comercial al editurilor şi librăriilor cu Bookster, acesta fiind apanajul instanţei, iar sancţiunea a fost aplicată ca urmare a faptului că au încălcat Legea concurenţei, companiile neavând dreptul să limiteze accesul unui cumpărător la carte, a declarat, joi, pentru AGERPRES, preşedintele instituţiei, Bogdan Chiriţoiu.
"E un subiect important şi delicat în acelaşi timp. Aş spune, în primul rând, că e lucru foarte bun ca oamenii să citească. Nu e treaba Consiliului Concurentei să se amestece în subiectul acesta privind modul în care au oamenii acces la carte, prin cărţi pe care le cumpără sau prin cărţi pe care le împrumută. Este adevărat că există un conflict între edituri şi librării, pe de o parte, şi Bookster, de cealaltă parte, referitor la plăţile pe care ar trebui să le facă Bookster pentru că împrumută cărţi achiziţionate de la librării sau de la edituri. Dar este un conflict de natură financiară care trebuie tranşat în cel mai rău caz în instanţă. Dacă nu se poate ajunge la o soluţie între cele două părţi, dacă nu poate fi lămurită situaţia de instituţiile culturale, atunci pot să recurgă la instanţă. Şi nu e o problemă în care Consiliul Concurenţei să se poate implica sau asupra căreia să se pronunţe. Noi am ajuns să amendăm cele şase edituri şi librării, plus asociaţia lor, pentru că, împreună, coordonat, având acest conflict cu Bookster, au limitat accesul la carte al lui Bookster. Ori n-au voie să facă asta, conform Legii concurenţei", a explicat Bogdan Chiriţoiu.
"E un subiect important şi delicat în acelaşi timp. Aş spune, în primul rând, că e lucru foarte bun ca oamenii să citească. Nu e treaba Consiliului Concurentei să se amestece în subiectul acesta privind modul în care au oamenii acces la carte, prin cărţi pe care le cumpără sau prin cărţi pe care le împrumută. Este adevărat că există un conflict între edituri şi librării, pe de o parte, şi Bookster, de cealaltă parte, referitor la plăţile pe care ar trebui să le facă Bookster pentru că împrumută cărţi achiziţionate de la librării sau de la edituri. Dar este un conflict de natură financiară care trebuie tranşat în cel mai rău caz în instanţă. Dacă nu se poate ajunge la o soluţie între cele două părţi, dacă nu poate fi lămurită situaţia de instituţiile culturale, atunci pot să recurgă la instanţă. Şi nu e o problemă în care Consiliul Concurenţei să se poate implica sau asupra căreia să se pronunţe. Noi am ajuns să amendăm cele şase edituri şi librării, plus asociaţia lor, pentru că, împreună, coordonat, având acest conflict cu Bookster, au limitat accesul la carte al lui Bookster. Ori n-au voie să facă asta, conform Legii concurenţei", a explicat Bogdan Chiriţoiu.
El a subliniat că nu pot companiile "să ia legea în propriile mâini" şi să aplice sancţiuni asupra lui Bookster şi să încalce astfel Legea concurenţei.
"În cazul în care companiile au o pretenţie justificată împotriva lui Bookster există instanţele care pot să stabilească acest lucru. Dar nu pot companiile, cu de la sine putere, să preia acest rol pe care îl au instituţiile publice de a sancţiona Bookster, să ia legea în propriile mâini şi să aplice ele sancţiuni asupra lui Bookster. (...) Este un litigiu comercial între ei şi nu e treaba noastră să ne pronunţăm asupra lui. Instanţa de judecată se poate pronunţa dacă Bookster trebuie să le plătească mai mult decât plăteşte acum pentru dreptul de autor. Nu e un subiect pe care noi să ne pronunţăm. Ce spunem noi este că, indiferent dacă au sau nu dreptate editurile şi librăriile în faţa lui Bookster, modul de a-şi susţine pretenţiile e prin căile legale, nu prin acţiuni care încalcă Legea concurenţei", a punctat preşedintele autorităţii de concurenţă.
Bogdan Chiriţoiu a recunoscut că sancţiunile sunt severe, dar a precizat că s-a avut în vedere să nu fie afectată viabilitatea companiilor respective.
"Sancţiunile sunt desigur severe şi e normal să fie aşa când se încalcă Legea concurenţei. În acelaşi timp, am fost atenţi să nu afectăm viabilitatea companiilor respective. Ar fi împotriva sensului Legii concurenţei să ajungem ca, datorită sancţiunilor, să avem mai puţină concurenţa în piaţă. Repet, sancţiunile sunt severe, dar nu atât de severe încât să pericliteze existenţa actorilor în piaţă. O să dau un exemplu: este o amendă care reprezintă jumătate din profitul pe anul anterior. Evident că să pierzi jumătate din profitul dintr-un an e o sancţiune importantă, dar totuşi rămâi pe profit, nu treci pe pierdere, nu îţi e afectată viabilitatea", a mai spus preşedintele Consiliul Concurenţei.
Acesta a precizat că investigaţia a durat doi ani de zile, a avut loc o audiere în plenul Consiliului Concurenţei, după care, pe baza dovezilor furnizate de echipa de caz şi a apărărilor companiilor, plenul a decis să aplice aceste sancţiuni.
"Evident, companiile au dreptul, dacă nu sunt mulţumite de decizii, să meargă în instanţă şi instanţa va tranşa aceste lucruri. Este absolut normal şi firesc şi în general ne aşteptăm. Companiile au două căi: pot să recunoască încălcarea legii când au de-a face cu un raport în care se propune sancţionarea lor, pot să recunoască greşeala făcută şi primesc o amendă mai mică, sau, dacă n-au făcut acest lucru, e destul de previzibil că se vor duce în instanţă. Este dreptul lor să meargă în instanţă să-şi susţină nevinovăţia", a adăugat Chiriţoiu.
Consiliul Concurenţei a sancţionat şase companii active pe piaţa furnizării de carte, precum şi Asociaţia Editorilor din România (AER), cu amenzi în valoare de aproximativ 1,2 milioane de euro (5,967 milioane de lei) pentru participarea la o înţelegere anticoncurenţială.
Potrivit unui comunicat de presă al autorităţii de concurenţă, transmis miercuri AGERPRES, cea mai mare amendă, de peste 3,98 milioane de lei, a primit-o Direct Client Services SRL (Librăriile Cărtureşti), urmată de Librăriile Humanitas S.A (582.362 lei), Curtea Veche Publishing SRL (422.220 lei), Humanitas S.A. (365.718 lei), Nemira Publishing House SRL (324.636 lei) şi Publica Com SRL (174.677 lei).
De asemenea, Asociaţia Editorilor din România a fost sancţionată cu suma de 115.696 lei.
"Autoritatea de concurenţă a constatat, în urma unei investigaţii, că cele şase companii împreună cu asociaţia de profil din domeniu şi-au coordonat strategiile comerciale şi au limitat comercializarea de carte către entităţile care gestionau biblioteca Bookster, în perioada 2017 - 2020. Bookster achiziţiona cărţi de la edituri şi librării, care apoi erau puse la dispoziţia abonaţilor în baza unui abonament plătit de companiile angajatoare ale cititorilor. Editurile şi Librăriile, sprijinite în demersurile lor de către AER au considerat că activităţile desfăşurate de Bookster nu se circumscriu unei biblioteci publice şi că aceasta nu respectă regulile de pe piaţa furnizării de carte şi nu plăteşte suficient pentru drepturile de autor", notează instituţia.
Investigaţia a fost declanşată ca urmare a plângerii înaintate de Asociaţia Educaţie pentru Toţi Copiii, în calitate de deţinătoare a bibliotecii Bookster.
Nemira Publishing House a anunţat miercuri că va contesta în instanţă sancţiunea primită din partea Consiliului Concurenţei, în valoare de 324.636 lei, pe care o consideră netemeinică, asumându-şi în continuare un comportament concurenţial corect şi onest.
"În toţi cei 33 de ani de activitate pe care îi sărbătorim, este pentru prima dată când Nemira face obiectul unei sancţiuni contravenţionale aplicate de către Consiliul Concurenţei. Nemira respinge ferm concluziile la care a ajuns Consiliul Concurenţei şi va apela la toate căile legale pentru a-şi dovedi nevinovăţia. Nemira se declară surprinsă de decizia Consiliului Concurenţei, având în vedere argumentele şi probele pe care Nemira le-a pus la dispoziţia acestei instituţii, ca răspuns la toate solicitările de informaţii primite pe parcursul investigaţiei, precum şi în faţa Plenului Consiliului Concurenţei", se menţionează într-un comunicat al editurii.
La rândul său, Cărtureşti a respins concluziile prin care Consiliul Concurenţei susţine că ar fi încălcat regulile în domeniul cultural şi consideră că justiţia îi va da dreptate, însă a atras atenţia că, până atunci, efectele intervenţiei autorităţii de concurenţă în spaţiul cultural şi educaţional vor fi distructive.
"După 24 de ani în care sprijină sectorul cultural şi piaţa de carte, Cărtureşti este profund revoltat şi indignat de decizia prezentată de Consiliul Concurenţei. (...) Astăzi, însă, Consiliul Concurenţei consideră că lanţul de librării Cărtureşti ar fi folosit practici neconcurenţiale şi este sancţionat. O decizie uluitoare şi revoltătoare, care nu doar că este în contradicţie cu practicile şi valorile Cărtureşti, ci şi una care va afecta semnificativ şi pe termen lung piaţa de carte din România, oricum fragilă. Cărtureşti respinge fără rezerve concluziile şi declaraţiile publice fără substanţă, temei legal şi competenţă prin care Consiliului Concurenţei susţine pretinsa încălcare a regulilor în domeniul cultural. Justiţia ne va da dreptate, însă, până atunci, efectele intervenţiei Consiliului Concurenţei în spaţiul cultural şi educaţional vor fi distructive", se arată într-un comunicat al librăriei.
Publicitate pe BizLawyer? |
Articol 339 / 9173 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Mușat & Asociații promovează șapte avocați în ariile fuziuni și achiziții, litigii și arbitraj, drept bancar și financiar, piețe de capital și achiziții publice
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Intervenția instanței în arbitraj (Powered by ZRVP)
RTPR, alături de Integral Capital Group la investiția în Embryos. Echipa de proiect, coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner) și Marina Fechetă-Giurgică (Senior Associate)
CMS asistă grupul M Core cu privire la achiziția portofoliului de centre comerciale (Strip Malls) din România de la MAS Plc. Roxana Frățilă (partener) și Mircea Moraru (senior counsel), au coordonat avocații care au acoperit aspectele tranzacționale, iar Ana Radnev (partner) și Alina Tihan (senior counsel) au condus echipa de drept bancar
Promovări la Schoenherr: Monica Cojocaru devine partner în structura internațională a grupului, alți trei avocați fac un pas înainte în carieră | Sebastian Guțiu, managing partner: ”Aceste promovări vin să confirme valoarea pe care o atribuim contribuției efective a colegelor noastre la dezvoltarea ariilor de practică din care fac parte – corporate m&a, energy, banking & finance, labour & employment – și a relației cu clienții firmei”
Clifford Chance Badea și-a extins echipa cu 15 avocați în 2024, după cel mai accelerat ritm de creștere și recrutare din ultimii ani | Daniel Badea, Managing Partner: ”Am avut colegi care au lucrat în birourile internaționale ale Clifford Chance, dar și în locuri precum Stockholm sau Zurich, pe proiecte transfrontaliere de o complexitate foarte mare, acoperind aproape toate continentele”
Sun Wave Pharma România, la vânzare. Jefferies consiliază exitul LetterOne, fond de investiții legat de doi oligarhi ruși
BACIU PARTNERS, numită ”Gold Stars of Romanian IP” de World Trademark Review în clasamentele WTR 1000 2025. Patru membri ai echipei, desemnați profesioniști de top în clasamentul individual
Trei firme de avocați din România, evidențiate pentru activitatea în domeniul Competition ̸ Antitrust | NNDKP, CMS și D&B David și Baias au intrat în topul global al firmelor cu cea mai bună practică de concurență. Cine sunt avocații evidențiați de GCR 100 – 2025 și care au fost proiectele care au adus recunoaștere echipelor locale
Cum a evoluat anul trecut Ioana Gelepu The Office Litigation & Enforcement, butic de litigii evidențiat de ghidurile juridice internaționale, și care au fost proiectele care au antrenat un număr considerabil de analize juridice | Ioana Gelepu, fondator: ”Sunt mulțumită că am reușit să mă implic în toate detaliile proiectelor pe care le gestionăm, suficient de variate cât să satisfacă setea mea neobosita de nou”
Cum poți dezvolta o carieră internațională cu programul Erasmus+ | Povestea lui Constantin Roșca, absolvent de Drept plecat din Fălticeni, care a ales să studieze la Universitatea din Istanbul. El este azi masterand în Drept Internațional Public în cadrul Universității Koç, cea mai prestigioasă din Turcia și stagiar în cadrul biroului Esenyel ̸ Partners, unul din cele mai cunoscute birouri internaționale de avocatură și consultanță juridică din țara desfășurată pe două continente
Bulboacă & Asociații a sprijinit obținerea unei finanțări de capital de lucru în valoare de 20 de milioane EUR pentru Frigoglass, asumând din nou un rol de reprezentare dublă. Colaborare cu două firme internaționale de avocați, în acest proiect
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...