![ZRP](/banners/zrvp_bigad03.gif)
MPR Partners a asistat J. Christof E&P Services SRL, societate deținută de Christof Industries Global, în notificarea transfrontalieră a unei concentrări economice privind servicii externalizate, în România și Serbia
18 Noiembrie 2020
A.D.Pentru acest proiect, MPR Partners a mobilizat o echipă dedicată formată din avocați specializați în dreptul concurenței, coordonată de asociatul fondator Alina Popescu. Avocatul colaborator senior Magda Grigore și avocații colaboratori Oana Săvulescu și Andreea Bădiceanu au făcut de asemenea parte din echipă.
![]() |
MPR Partners | Maravela, Popescu & Asociații a asistat J. Christof E&P Services SRL și Christof Private Firefighting Services SRL în procedura de notificare la autoritățile de concurență din România și Serbia a concentrării economice rezultate ca urmare a externalizării de către OMV Petrom SA a unor operaţiuni şi servicii generale de suprafață, conexe activităţilor de extracţie şi producţie a petrolului şi gazelor naturale, împreună cu activele şi angajaţii care le deservesc.
Externalizarea a fost inițiată pentru achiziția de servicii de suprafață și transport, servicii de operare și mentenanță minoră, servicii de pompieri și salvare, servicii de operare în teren, servicii de operare în facilități, servicii de operare în facilități de tratare pentru cinci loturi din România. Consorțiul format din J. Christof E&P Services SRL și Christof Private Firefighting Services SRL a fost desemnat drept ofertantul cel mai bine clasat pentru două dintre loturile licitate.
Externalizarea a fost inițiată pentru achiziția de servicii de suprafață și transport, servicii de operare și mentenanță minoră, servicii de pompieri și salvare, servicii de operare în teren, servicii de operare în facilități, servicii de operare în facilități de tratare pentru cinci loturi din România. Consorțiul format din J. Christof E&P Services SRL și Christof Private Firefighting Services SRL a fost desemnat drept ofertantul cel mai bine clasat pentru două dintre loturile licitate.
Notificarea a fost un succes, autoritățile de concurență atât din România, cât și din Serbia, constatând faptul că această operațiune nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective în România, respectiv Serbia.
Pentru acest proiect, MPR Partners a mobilizat o echipă dedicată formată din avocați specializați în dreptul concurenței, coordonată de asociatul fondator Alina Popescu. Avocatul colaborator senior Magda Grigore și avocații colaboratori Oana Săvulescu și Andreea Bădiceanu au făcut de asemenea parte din echipă.
Asistența oferită a inclus analiza aspectelor de concurență relevante și conceperea strategiei din această perspectivă, redactarea și depunerea notificării la Consiliul Concurenței din România, respectiv revizuirea notificării depuse la autoritatea de concurență din Serbia.
Firma de avocatură D&B David and Baias a asistat de asemenea J. Christof E&P Services S.R.L. și Christof Private Firefighting Services S.R.L. cu privire la notificarea depusă în România.
Firma de avocatură Karanovic & Partners a acordat asistență locală în Serbia, unde a efectuat formalitățile de notificare.
Reamintim că OMV Petrom a organizat o Procedură de Achiziție pentru achiziția de servicii de suprafață și transport, servicii de operare și mentenanță minoră, servicii de pompieri și salvare, servicii de operare în teren, servicii de operare în facilități, servicii de operare în facilități de tratare pentru cinci loturi din România: respectiv Zona de Producție Oltenia, Zona de Producție Muntenia Vest și Zona de Producție Moesia, Zona de Producție Muntenia, Zona de Producție Moldova, Zona de Producție Crișana.
Consorțiul format din J. Christof E&P Services S.R.L. și Christof Private Firefighting Services S.R.L. a fost desemnat drept ofertantul cel mai bine clasat pentru primele două loturi licitate (Zona de Producție Oltenia și Zona de Producție Muntenia Vest și Zona de Producție Moesia), urmând să semneze cu OMV un acord-cadru.
În urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat, luna trecută, că această operaţiune nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa romȃnească sau pe o parte substanţială a acesteia și că nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 1294 / 1907 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
![](/banners/musatad01.gif)
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Practica de protecție a datelor este o componentă strategică a firmei Wolf Theiss, existând o cerere crescătoare în acest domeniu. Viitorul acestei arii este unul promițător, având în vedere majorarea volumului de date prelucrate și evoluțiile tehnologice rapide, spun avocații | Flavius Florea - Counsel: „Un aspect cheie este legat de avansul tehnologic, cum ar fi utilizarea tot mai frecventă a inteligenței artificiale și provocările aferente respectării principiilor GDPR”
Stratulat Albulescu o recrutează pe Andreea Șerban de la Reff & Asociații, pe poziția de Partener
Trei ofertanți intră în a doua rundă a vânzării Amethyst Healthcare, lanț paneuropean de radioterapie cu șase clinici în România. Goldman Sachs supraveghează tranzacția
Cei mai buni avocaţi în domeniul mărcilor, remarcați de WTR 1000, ediția 2025 | Baciu Partners, Răzvan Dincă & Asociaţii și Ratza & Ratza sunt lideri pe segmentele analizate, o bună expunere pentru TZA, Mușat, Schoenherr, ZRVP și NNDKP. Cum arată elita profesioniștilor din domeniu și ce spun clienții despre aceștia
Noi promovări în echipa RTPR | Andreea Nedeloiu devine Counsel, alți cinci avocați au terminat stagiatura și vin pe poziția de Associate
Promovări la Voicu & Asociații | Roxana Neguțu devine Senior Partner, noi poziții ocupate în cadrul Firmei
Filip & Company asistă eMAG şi HeyBlu în achiziția a 100% din acțiunile Orange Money IFN SA. Echipa, coordonată de Alina Stancu Bîrsan (partener) și Rebecca Marina (counsel)
Academia Română, reprezentată de Popescu & Asociații, obține o victorie semnificativă într-un proiect complex de retrocedare | Echipa coordonată de Octavian POPESCU (Managing Partner), Andreea MIHALACHE (Partner) și Ana Maria BULEA-CIURARU (Associate) stabilește un precedent important în protejarea bunurilor de importanță națională
O nouă echipă de coordonare la Filip & Company | Cristina Filip și Alexandru Bîrsan, co-Managing Partners, au un mandat de 4 ani. Mai mulți parteneri devin manageri sau co-manageri ai departamentelor firmei
VIDEO | Dicționar de arbitraj: Intervenția instanței în arbitraj (Powered by ZRVP)
Mușat & Asociații promovează șapte avocați în ariile fuziuni și achiziții, litigii și arbitraj, drept bancar și financiar, piețe de capital și achiziții publice
RTPR, alături de Integral Capital Group la investiția în Embryos. Echipa de proiect, coordonată de Costin Tărăcilă (Managing Partner) și Marina Fechetă-Giurgică (Senior Associate)
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...