ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Fondul European de Investiţii, acord de împrumut subordonat în valoare de 5 milioane de lei cu Instant Factoring IFN

24 Iunie 2024   |   AGERPRES

Directorul executiv al Instant Factoring, Cristian Ionescu, a declarat că împrumutul FEI va deschide calea pentru noi oportunităţi de creştere şi dezvoltare.

 
 
Fondul European de Investiţii (FEI) a semnat un acord de împrumut subordonat în valoare de 5 milioane de lei (1 milion de euro) cu Fintech Instant Factoring IFN, entitate din România, pentru a o ajuta să-şi extindă creditarea către întreprinderile mici din ţară, conform unui comunicat al FEI.

Instant Factoring este o instituţie financiară nebancară şi o platformă de factoring fintech care oferă micro şi micilor companii acces la finanţare. Instant Factoring şi-a început operaţiunile în 2018 şi a crescut semnificativ de atunci, ajutând companiile sub-bancarizate şi subdeservite să-şi dezvolte afacerile prin soluţii financiare 100% digitale.

"Prin acordul semnat astăzi, Instant Factoring îşi va spori atât capacitatea de creditare, cât şi capacitatea instituţională de a deservi micro şi micile companii din România, contribuind la stimularea creşterii economice în regiune. Odată cu creşterea presiunii asupra resurselor financiare ale UE, provocarea este să ne punem capitalul să funcţioneze efectiv şi eficient, pentru a ne asigura că sprijinul nostru ajunge la cei mai mici actori din economie", a declarat directorul executiv al FEI, Marjut Falkstedt.


Directorul executiv al Instant Factoring, Cristian Ionescu, a declarat că împrumutul FEI va deschide calea pentru noi oportunităţi de creştere şi dezvoltare. El a numit sprijinul un "pas important" în colaborarea companiei cu FEI.

"Suntem onoraţi că Instant Factoring este prima companie fintech şi factoring din România care primeşte finanţare din programul InvestEU, gestionat de Fondul European de Investiţii. Această finanţare nu doar validează misiunea noastră de a sprijini întreprinderile mici şi foarte mici subfinanţate şi nebancarizate, dar confirmă şi angajamentul nostru de a implementa cele mai înalte standarde de management şi guvernanţă. Procesul de selecţie riguros şi îndeplinirea criteriilor stricte ale EIF reflectă calitatea şi profesionalismul echipei noastre. Fondurile vor fi folosite pentru a ne extinde capacitatea operaţională, pentru a deschide noi sucursale, pentru a ne dezvolta echipa de vânzări şi marketing şi pentru a investi în tehnologie şi software. Acest sprijin ne va permite să creştem capacitatea de creditare şi să răspundem mai bine nevoilor clienţilor noştri, contribuind în mod semnificativ la dezvoltarea economică a României. Finanţarea reprezintă un pas important în colaborarea noastră cu FEI şi deschide calea pentru noi oportunităţi de creştere şi dezvoltare pe termen mediu şi lung. Suntem încrezători că acest parteneriat va continua să crească şi să aibă un impact pozitiv de durată asupra pieţei financiare şi a economiei, în ansamblu", a declarat Cristian Ionescu, CEO Instant Factoring.

Instant Factoring este prima companie fintech de micro-factoring online din România dedicată companiilor mici şi microîntreprinderilor şi este membru al Asociaţiei Europene de companii Fintech Innovate Finance cu sediul la Londra. Instant Factoring este un IFN înregistrat la Banca Naţională a României. Prin lansarea platformei de online factoring www.instantfactoring.com, compania îşi propune să sprijine dezvoltarea micilor companii prin soluţii de finanţare rapidă şi facilă, cu ajutorul tehnologiei.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2360 / 19477
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Finanțările sindicalizate își păstrează poziția solidă, iar club-deal-urile câștigă teren pe piață, spun avocații din practica de Banking & Finance de la NNDKP | Valentin Voinescu (Partener): ”Am remarcat o creștere a interesului din partea fondurilor de investiții și a creditorilor non-bancari. Profilul clientului a evoluat: companiile sunt mai bine informate, mai receptive la structuri mixte și tot mai interesate de optimizarea costurilor și a structurii de capital”
Women in Business Law EMEA Awards 2025 | CMS câștigă titlul de de “Firma anului în România”. Un avocat in-house local, desemnat ”General Counsel of the Year” pentru regiune
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
Tranzacție rară pe piața românească | Cum au lucrat avocații Legal Ground în proiectul legat de achiziția unor obligațiuni ‘tokenizate’, înregistrate și tranzacționate prin sistemul blockchain. Mihai Dudoiu (Partener): ”Pe lângă aspectele comune unor proiecte de finanțare ‘clasice’, a fost necesară integrarea unei componente de fintech. Arhitectura juridică a trebuit adaptată unui cadru relativ nou și încă în formare din punct de vedere normativ”
Clifford Chance a asistat băncile în legătură cu emisiunea record de 1,5 miliarde RON a Băncii Transilvania, prima sa emisiune de obligațiuni sustenabile denominată în lei. Proiect coordonat din București, cu avocați din Londra în echipă
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | Corina Roman, avocat format în câteva firme mari, spune că a regăsit „cu drag”, la BACIU PARTNERS, aceeași preocupare pentru knowledge și dedicare față de mandatele primite de la clienți. “Nu am crezut niciodată că voi lucra într-un proiect cu sateliți, dar iată că aici am avut această ocazie. Și mi-a plăcut enorm, pentru că m-a scos din zona de confort. Acum, datorită acelei experiențe, știm mai multe și putem explora și acest tip de proiecte la nivel de echipă”
BRD coordonează un club loan de 190 mil. € pentru NE Property BV. Avocații CMS au consiliat consorțiul bancar în această finanțare
LegiTeam: Lawyer - Corporate M&A | Reff & Associates
Cine sunt campionii pieței locale evidențiați în ultimul clasament IP Stars 2025 | Baciu Partners are cele mai multe recomandări în prima bandă din domeniul mărcilor. ZRVP și Dincă & Speciac sunt pe primul palier al performanței, urmate de Mușat & Asociații și NNDKP
CMS își consolidează echipa din România prin promovarea a șapte avocați | Horea Popescu, managing partner CMS România: ”Aceste promovări reflectă nu doar calitatea muncii lor, ci și energia și dedicarea cu care aduc rezultate remarcabile clienților noștri și ne poziționează perfect pentru a ne continua creșterea și dezvoltarea competențelor”
LegiTeam | Mitel & Asociații recrutează avocat cu experiență (Litigii și Soluționare a Disputelor)
Țuca Zbârcea & Asociații câștigă pentru Silcotub un litigiu major privind recalcularea prețului energiei electrice în lumina Ordonanței de urgență nr. 27 ̸ 2022
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...