ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Vremea, oboseala şi lipsa banilor contribuie la cea mai deprimantă zi a anului, Blue Monday (studiu)

20 Ianuarie 2025   |   Agerpres

Studiul este primul din seria "DESPRE BANI 1:1" pe care Raiffeisen Bank o va realiza lunar pe subiecte ce ţin de comportamentul financiar al românilor şi impactul banilor asupra deciziilor de zi cu zi.

 
 
Trei din zece români resimt ziua de Blue Monday, considerată cea mai deprimantă perioadă a anului, drept una dintre cele mai dificile din an, iar principalele cauze ale stării de disconfort emoţional sunt vremea rece, cheltuielile excesive din perioada sărbătorilor şi oboseala acumulată, relevă un studiu realizat de Raiffeisen Bank România şi Appinio, companie globală de cercetare a pieţei.

Studiul este primul din seria "DESPRE BANI 1:1" pe care Raiffeisen Bank o va realiza lunar pe subiecte ce ţin de comportamentul financiar al românilor şi impactul banilor asupra deciziilor de zi cu zi.

Conform cercetării, cinci din zece români au auzit de Blue Monday, iar fenomenul este cunoscut în special în rândul persoanelor cu studii superioare şi al bucureştenilor, aceştia fiind mai conştienţi de impactul acestei perioade asupra stării lor emoţionale şi financiare.


Rezultatele studiului arată că Blue Monday nu este doar un mit urban, ci o realitate comună multor români, care îi afectează semnificativ, în special din punct de vedere financiar. Combinaţia dintre facturi mai mari la utilităţi, cheltuielile crescute din perioada sărbătorilor şi vremea rece creează o presiune suplimentară asupra stării de bine, în general.

Luna ianuarie este percepută de mulţi ca o perioadă de restricţii. Conform studiului, 50% dintre respondenţi îşi reduc cheltuielile sau îşi creează un buget strict (29%), iar 60% dintre respondenţi indică un buget lunar mai mic în această perioadă.

În plus, 37% dintre respondenţi consideră că situaţia financiară le influenţează starea emoţională. În această perioadă, mai mult de jumătate dintre români (53%) devin mai precauţi cu cheltuielile, în timp ce 22% sunt mai predispuşi la decizii impulsive. De asemenea, stresul financiar este resimţit mai puternic în familiile cu copii.

Bugetele mai mici şi cheltuielile mai mari împing mulţi români să adopte soluţii de urgenţă. Astfel, peste 40% dintre români apelează la economii sau credite pentru a face faţă cheltuielilor de după sărbători, în timp ce doar 4 din 10 folosesc aplicaţii financiare pentru gestionarea bugetului. Aceste date subliniază importanţa unei mai bune planificări financiare.

Rezultatele studiului indică un comportament mai responsabil în rândul tinerilor cu vârste între 18 şi 24 de ani. Aceştia încearcă să economisească mai mult în ianuarie, iar segmentul 18-35 ani este mai deschis către utilizarea aplicaţiilor şi a instrumentelor financiare pentru gestionarea bugetului, comparativ cu alte categorii de vârstă.

"Blue Monday nu trebuie să devină o tradiţie deprimantă. Încurajăm românii să adopte o atitudine proactivă în gestionarea finanţelor personale, mai ales în perioadele solicitante precum începutul de an. Soluţiile pe care le punem la dispoziţie pot ajuta în monitorizarea şi optimizarea cheltuielilor, iar cu o planificare financiară personalizată şi un control mai eficient al bugetului, putem transforma această perioadă într-una de echilibru", a declarat Mihail Ion, vicepreşedinte, Divizia Pieţe de Capital, Servicii Bancare de Investiţii şi Planificare Financiară Personală, Raiffeisen Bank România, citat în comunicat.

Specialiştii Raiffeisen Bank recomandă câţiva paşi pentru o gestionare eficientă a bugetului, care poate conduce şi la îmbunătăţirea stării emoţionale: planificarea din timp - realizarea unui buget pentru luna ianuarie încă din decembrie, luând în calcul cheltuielile de sărbători; prioritizarea cheltuielilor - separarea nevoilor de dorinţe pentru a identifica unde poţi economisi; folosirea instrumentelor digitale - aplicaţiile financiare pot ajuta la monitorizarea şi controlul cheltuielilor în timp real; construirea unui fond de rezervă - alocarea, lunar, a unei sume mici pentru situaţii neprevăzute.

Studiul Raiffeisen Bank România, în colaborare cu Appinio, reprezentativ la nivel naţional, de tip CAWI, a fost realizat pe un eşantion de 700 de respondenţi.

Blue Monday este un termen inventat pentru a descrie a treia zi de luni din ianuarie, care este considerată cea mai deprimantă perioadă a anului. Conceptul a fost promovat iniţial de către o agenţie de turism din Marea Britanie şi a fost popularizat printr-o formulă dezvoltată de psihologul Cliff Arnall. Formula includea variabile cum ar fi: condiţiile meteo nefavorabile din ianuarie, datoriile acumulate după sărbătorile de iarnă, motivaţia scăzută la început de an, durata mare până la următoarea vacanţă etc.

Raiffeisen Bank activează pe piaţa bancară din România deservind peste 2,2 milioane de clienţi, persoane fizice şi juridice.
 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 2471 / 20771
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
Țuca Zbârcea & Asociații a asistat Banca Transilvania în finanțarea celei mai mari instalații de stocare a energiei în baterii din România, dezvoltată de Nova Power & Gas
Japonia, investițiile strategice și testul maturității juridice | Interviu cu Excelența Sa Dl. Ovidiu Dranga, diplomat de carieră și fost ambasador al României în Japonia, despre modul în care investițiile nipone pun la încercare disciplina contractuală și expertiza locală. O discuție despre provocarea standardelor japoneze, orientată spre Drept, contracte și oportunități pentru avocați
Muşat & Asociaţii a obținut un succes de referință în materia taxelor impuse de Oficiul Național al Jocurilor de Noroc. Angela Porumb (Partner) a coordonat dosarul, implicate fiind departamentele de Litigii, Fiscal și Gaming & Gambling ale firmei
Arbitrajul Eurohold ̸ Euroins v. România a intrat într-o fază preliminară decisivă | Tribunalul ICSID a deschis calea intervențiilor Comisiei Europene și Bulgariei și a fixat un calendar clar pentru analiza Acordului de încetare a tratatelor intra-UE. Cum se reconfigurează raportul dintre dreptul Uniunii, tratatele bilaterale de investiții și protecția investitorilor în litigii intra-UE declanșate după falimentul Euroins
Kinstellar a stat alături de BIG Mega Renewable Energy în cadrul unei finanțări de peste 100 milioane EUR pentru Parcul Eolian Văcăreni. Echipa, condusă de Magdalena Răducanu (Partener) și Răzvan Constantinescu (Managing Associate)
Sănătate, energie, pariuri: „triunghiul” care a dominat piața locală de fuziuni și achiziții în 2025, cu aproape 2 miliarde de euro din trei tranzacții | Bondoc & Asociații și Schoenherr au lucrat în două dintre acestea. Ce alte firme de avocați au fost implicate în operațiunile cu un ADN puternic transfrontalier inițiate de investitorii finlandezi, francezi și americani
Filip & Company a asistat Global Vision Investment Fund în obținerea unei finanțări de 12,7 milioane de euro. Camelia Ianțuc (senior associate) în prim plan
Încă un spin-off în piața avocaturii | Partenerul Cristian Popescu și echipa sa de zece avocați au părăsit Dentons pentru a lansa o nouă fimă: “A fost o plecare voluntară, iar seniorii cu care lucram au devenit parteneri în noua entitate”. Popescu Roman Radu Florea își va crește echipa și activitatea în mai multe arii de practică până la sfârșitul anului
Kinstellar îl cooptează pe Marius Ezer ca Partener și coordonator al practicii de soluționare a disputelor în București | Iustinian Captariu, Office Managing Partner: ”Marius aduce nu doar competență tehnică, ci și o gândire strategică excelentă, echilibru și orientare spre soluții, lucruri pe care clienții le apreciază”
MidEuropa preia pachetul majoritar în RBC, unul dintre cei mai importanți integratori de sisteme IT specializați în sectoarele de retail, banking și producție industrială din România. Trei firme de avocați au stat alături de investitorul de private equity
Mitel & Asociații dezvoltă o practică de litigii construită în jurul unui nucleu de avocați cu mare experiență, capabilă să ducă la capăt mandate complexe cu impact financiar și reputațional major, într-o piață în care disputele devin tot mai tehnice și mai dure | De vorbă cu Magda Dima (Partener) despre cum se construiește strategia, se evaluează riscurile și se formează generația nouă de litigatori
Victorie Mușat & Asociații pentru o companie membră a Grupului TIU: fapte de concurență neloială săvârșite ocult, sancționate de instanță | Hotărârea setează un reper jurisprudențial în materia concurenței neloiale
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...