
Marko Andric, numit Sales director al Coca-Cola HBC România
10 Mai 2022
AgerpresMarko Andric este absolvent al Universităţii din Belgrad, licenţiat în Psihologie şi are un MBA la IEDC - Bled School of Management.
Marko Andric a fost numit Sales director al Coca-Cola HBC România începând cu luna aprilie şi va coordona o echipă de vânzări de aproximativ 700 de persoane, responsabilă de relaţia cu cei 100.000 de clienţi ai companiei, conform unui comunicat remis, marţi, spre publicare.
Înainte de a se alătura echipei din România, din 2019 până la finalul lui martie 2022, Marko a fost Sales Manager al Coca-Cola HBC Bulgaria, unde a jucat un rol cheie în consolidarea performanţelor departamentului de vânzări şi diversificarea portofoliului companiei. Marko are o vastă experienţă în industria bunurilor de larg consum, în diferite pieţe din Europa Centrală şi de Est, ocupând roluri internaţionale în Austria şi România.
Înainte de a se alătura echipei din România, din 2019 până la finalul lui martie 2022, Marko a fost Sales Manager al Coca-Cola HBC Bulgaria, unde a jucat un rol cheie în consolidarea performanţelor departamentului de vânzări şi diversificarea portofoliului companiei. Marko are o vastă experienţă în industria bunurilor de larg consum, în diferite pieţe din Europa Centrală şi de Est, ocupând roluri internaţionale în Austria şi România.
"Îi urez un călduros bun venit lui Marko în familia Coca-Cola HBC România. Marko este un lider cu o experienţă vastă, orientat spre a livra rezultate remarcabile, cu pasiune şi energie. Tocmai de aceea am încredere că departamentul de vânzări va continua să aibă performanţe excepţionale", a declarat Jovan Radosavljevic, general manager, Coca-Cola HBC România.
Marko Andric este absolvent al Universităţii din Belgrad, licenţiat în Psihologie şi are un MBA la IEDC - Bled School of Management.
Coca-Cola HBC este unul dintre cei mai mari îmbuteliatori ai companiei Coca-Cola. Aceasta acoperă o vastă arie geografică, în 29 de ţări şi 3 continente.
Lider al industriei locale de băuturi, Coca-Cola HBC România este un contributor important la economia locală. Conform studiului "Impactul socio-economic al Sistemului Coca-Cola în România", realizat pe baza datelor financiare din 2020, prezenţa acestui sistem pe piaţa locală generează o valoare adăugată de 434 milioane de euro, echivalentul a 0,20% din PIB-ul României.
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
Articol 2863 / 8922 | Următorul articol |
Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |

BREAKING NEWS
ESENTIAL
Voicu & Asociații is looking for Junior level Business Lawyers
ZRVP a asistat UniCredit Bank în materia relațiilor de muncă în contextul fuziunii cu Alpha Bank Romania. Cătălin Micu (partener) a coordonat proiectul, alți trei avocați, în prim plan | Buna colaborare cu factorii cheie din proiect și focusul pe comunicarea eficientă în cadrul organizațiilor implicate a făcut ca toate etapele planificate să fie implementate și inerentele provocări să fie depășite cu succes
Lawyer – Associate ̸ Senior Associate (1-6 years) | Banking & Finance | Reff & Associates
Filip & Company asistă Continental și divizia sa ContiTech în procesul de vânzare a unității de business Original Equipment Solutions către Regent | Echipa implicată în proiect a fost coordonată de Alexandru Bîrsan (managing partner)
Bohâlțeanu și Asociații a asistat Grupul Ion Moș în achiziția brandului românesc Lucas Bites, o etapă importantă în strategia de expansiune a grupului. Echipa de proiect, coordonată de Ionuț Bohâlțeanu (Head of Corporate ̸ M&A)
Dr. Cosmin Vasile (Managing Partner ZRVP) va susține un curs de arbitraj la INPPA: “Noțiuni introductive de arbitraj comercial – un ghid practic pentru începători”, desfășurat în cinci ateliere | Înscrierile se fac până pe 7 octombrie
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 2 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
BOHÂLȚEANU ȘI ASOCIAȚII recrutează avocați stagiari cu 0-3 ani experienta in profesie
Kinstellar, local counsel în regiunea CEE pentru GTCR, cumpărătorul Zentiva, într-o tranzacție de 4,1 miliarde euro. Rusandra Sandu (Partner) a coordonat echipa în jurisdicția locală | Kirkland & Ellis și Freshfields au fost lead counsels
Clifford Chance Badea își consolidează practica de Corporate M&A și Real Estate prin recrutarea Flaviei Petcu-Ciurel ca Senior Associate
LegiTeam: Atorney at Law (0 - 2 years) - Dispute Resolution | Reff & Associates
„The Lawyer European Awards 2025” | Trei firme cu activitate în România concurează pentru titlu la secțiunea ”Law Firm of the Year: South Eastern Europe”: NNDKP, Popescu & Asociații și TZA, pe lista scurtă a premianților. Firma fondată de Octavian Popescu, printre finaliști și în secțiunea ”European litigation team of the year”
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...