Băiculescu & Asociații își consolidează echipa prin cooptarea a doi avocați | Vasile Băiculescu, Managing Partner: Interesul nostru pentru avocați talentați și cu experiență relevantă rămâne deschis
19 Iulie 2022 R. T.
În momentul de față, avocații firmei Băiculescu & Asociații sunt angrenați în mai multe proiecte complexe și spectuloase, majoritatea fiind dosare în cadrul cărora se presupune că ar fi fost săvârșite infracțiuni de evaziune fiscală sau infracțiuni de coruptie. În portofoliul de clienți al casei de avocați sunt firme recunoscute în plan local sau internațional și oameni de afaceri cu nume de rezonanță.
| |
Băiculescu & Asociații, firmă specializată în dreptul penal care vizează în principal infracțiuni economice și de corupție, și-a extins echipa prin cooptarea a doi avocați. Din luna iulie, Antonia Miruna Prisacaru și Alexandru Constantinescu, avocați în cadrul Baroului București, s-au alăturat firmei în calitate de avocați colaboratori.
”Ne bucurăm să le urăm bun venit noilor colegi în echipa Băiculescu & Asociații. Sunt convins că se vor integra foarte bine în ansamblul activităților firmei, permițându-ne să deservim mai bine baza de clienți din ce în ce mai sofisticată. În prezent avem o echipă consolidată, iar interesul nostru pentru avocați talentați și cu experiență relevantă rămâne deschis. Avem clienți reprezentativi în practica de penal-comercial și dorim să le oferim în continuare servicii avocațiale de o înaltă calitate”, a declarat Vasile Băiculescu, partener fondator în cadrul firmei.
”Ne bucurăm să le urăm bun venit noilor colegi în echipa Băiculescu & Asociații. Sunt convins că se vor integra foarte bine în ansamblul activităților firmei, permițându-ne să deservim mai bine baza de clienți din ce în ce mai sofisticată. În prezent avem o echipă consolidată, iar interesul nostru pentru avocați talentați și cu experiență relevantă rămâne deschis. Avem clienți reprezentativi în practica de penal-comercial și dorim să le oferim în continuare servicii avocațiale de o înaltă calitate”, a declarat Vasile Băiculescu, partener fondator în cadrul firmei.
Antonia Miruna Prisacaru a terminat facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti, a urmat masteratul in domeniul criminologiei și al știintelor penale din cadrul Universitatii UNID Milano, Italia, a efectuat stagii de practica în cadrul unor entități de profil din Milano. Ea deține o foarte bună expertiză în domeniul Dreptului penal precum și în alte arii de practica precum materia răspunderii civile contractuale/delictuale, asigurări, obligații și a asistat și reprezentat clienții atât în etapa judecății în fața instanțelor, cât și în faza executării silite a hotărârilor.
„Sunt onorată că m-am alăturat uneia dintre cele mai tinere și performante echipe specializate exclusiv în drept penal din România. Sper ca abilitățile mele și dorința de perfecționare să aducă un plus echipei în conturarea și implementarea celor mai potrivite strategii de apărare”, a adăugat Antonia Miruna Prisacaru.
Alexandru Constantinescu a urmat Facultatea de Drept din cadrul Universității București, iar în calitate de avocat a desfășurat activitatea în proiecte importante de Drept penal, cu precădere în zona infracțiunilor economice sau informatice. De asemenea, el a reprezentat clienți împotriva actelor dispuse de organele de urmărire penală: audieri de martori, audieri de suspecți și percheziții informatice.
”Sunt încântat să încep un nou capitol în viața mea profesională alături de o echipă de avocați care capătă recunoastere în piață. Îmi încep activitatea în echipa Băiculescu & Asociații cu dorința de a contribui la consolidarea și dezvoltarea practicii de penal-comercial, alături de ceilalți avocați ai firmei”, a declarat Alexandru Constantinescu. Acesta se va alătura echipei în calitate de Managing Associate.
Băiculescu & Asociații, un ”Boutique Law Firm” specializat în Drept penal-comercial, a pornit la drum la începutul acestui an, cu cinci avocați cu expunere pe proiecte mari, pentru clienți importanți, aleși după un proces intens de selecție. Vasile Băiculescu, avocat cu experiență de 10 ani dobândită în societăți de avocați prestigioase și prin colaborări cu profesioniști din linia întâi a avocaturii, coordonează firma nou-înființată și își propune să o transforme, în următorii ani, într-un jucător important în zona avocaturii de Drept penal-comercial. ”Am crezut cu tărie că lansarea în piață a unei societăți de avocatură poate fi realizată numai în momentul în care voi acumula suficientă experiență profesională. Pe parcursul colaborărilor avute, am avut șansa de a dobândi cunoștințele și maturitatea necesare pentru a face acest pas”, a declarat recent Vasile Băiculescu într-un interviu acordat publicației noastre.
În momentul de față, avocații firmei Băiculescu & Asociații sunt angrenați în mai multe proiecte complexe și spectuloase, majoritatea fiind dosare în cadrul cărora se presupune că ar fi fost săvârșite infracțiuni de evaziune fiscală sau infracțiuni de coruptie. În portofoliul de clienți al casei de avocați sunt firme recunoscute în plan local sau internațional și oameni de afaceri cu nume de rezonanță.
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() ![]() |
| Articol 1113 / 2247 | Următorul articol |
| Publicitate pe BizLawyer? |
![]() |
BREAKING NEWS
ESENTIAL
LegiTeam: GNP Guia Naghi and Partners is recruiting new talent | Dispute Resolution and Arbitration
CMS a fost alături de Oresa în vânzarea participației deținute la RBC, cu o echipă condusă de partenerii Horea Popescu și Eva Talmacsi (UK). O echipă coordonată de Ana Radnev (Partner) a asistat și creditorii în finanțarea sindicalizată asociată tranzacției
LegiTeam: Zamfirescu Racoţi Vasile & Partners recrutează avocat stagiar | Litigii
Băncilă, Diaconu și Asociații își consolidează practica de achiziții publice printr-o creștere robustă a mandatelor strategice, o orientare fermă către sectorul apărării și securității naționale și o metodologie integrată care acoperă întregul ciclu al procedurilor, de la pregătirea documentației până la implementarea contractelor | De vorbă cu Andrei Ștefanovici și Andra Iftemie despre transformările prin care trece întreaga piață a achizițiilor publice
Cum arată, din interior, practica de insolvență a unei firme poziționată în Tier 1 de directoarele internaționale. “Clienții au așteptarea să reușim imposibilul în ultimul moment posibil”, spun Emil Bivolaru și Florentin Nanu, NNDKP, într-o discuție despre primele 72 de ore care definesc un dosar, sofisticarea mandatelor cu expuneri fiscale și motivele pentru care cadrul legislativ al reorganizării trebuie reformat structural
RTPR, alături de US EXIM în finanțarea acordată EnergoNuclear. Partenerii Victor Pădurari și Cosmin Tilea au coordonat echipa
Advent finalizează achiziția TBI Bank în Bulgaria și România. Kinstellar, alături de Milbank LLP în calitate de lead counsel, a asistat pe tot parcursul tranzacției cu o echipă coordonată de Zsuzsa Csiki (Partener) și Mihai Stan (Managing Associate)
LegiTeam: Reff & Associates is looking for a 3 - 6 years Attorney at Law | Dispute Resolution
EXCLUSIV : Judecătorii CJUE au audiat cel mai important caz de concurență venit din România până acum - Cauza C-357 ̸ 25 Groupama Asigurări. Valentin Berea (Partener RTPR) a coordonat apărarea asigurătorului român în acest caz, cu o echipă mixtă RTPR ̸ A&O Shearman, din care au făcut parte avocați din România și Ungaria | Valentin Berea, pentru BizLawyer: „Este genul de caz care te face să îți iubești profesia”
DLA Piper pierde un partener | Livia Zamfiropol pleacă la Dentons pentru a conduce practica de concurență și activitatea biroului în sectorul Pharma & Healthcare
Ghid pentru clienții sofisticați | Cine domină arbitrajul comercial din România: avocații și firmele recunoscute de Chambers, Legal 500, GAR 100 și Lexology. Dr. Cosmin Vasile se detașează ca „the leading star” pe piața locală, fiind descris de ghidurile internaționale drept cel mai complet avocat de Dispute Resolution din România. ZRVP, TZA, NNDKP, Filip & Company și PNSA au cele mai solide practici locale de arbitraj și ar trebui să fie primele alegeri ale firmelor care caută sprijin în dispute guvernamentale și corporative
Ghid pentru clienții sofisticați | Cum arată, în 2026, ierarhia firmelor internaționale de avocatură din România, creionată de Chambers Europe și Legal 500: CMS se detașează ca lider prin amploarea și diversitatea platformei sale, iar Clifford Chance își conservă profilul de firmă de referință în domeniul finanțărilor. Mai jos în clasament, dar pe podium, DLA Piper Dinu și Dentons își confirmă forța în câteva arii de practică, iar Eversheds are o prezență modestă
Citeste pe SeeNews Digital Network
-
BizBanker
-
BizLeader
- in curand...
-
SeeNews
in curand...









RSS
→ INTERVIU | Băiculescu & Asociații, firmă specializată în Drept penal-comercial, pornește la drum cu avocați experimentați și dosare complexe, în care sunt imputate clienților infracțiuni grave sau cu prejudicii semnificative. Vasile Băiculescu, Managing Partner: Cred în ideea potrivit căreia a fi în serviciul oamenilor reprezintă cel mai bun mod de existență. Pentru următorii ani ne propunem să devenim un jucător important în acest domeniu de nișă. Furnizarea unor servicii premium reprezintă un obiectiv major pentru noi




