ZRP
Tuca Zbarcea & Asociatii

Băncile de retail europene înregistrează o încetinire puternică a creşterii veniturilor, ajungând la doar 2,9% în 2024 (studiu)

05 Iunie 2025   |   Agerpres

Studiul arată că veniturile din comisioane reprezintă acum peste două treimi (72%) din creşterea totală, cu o creştere anuală de 5%.

 
 
Băncile de retail europene înregistrează o încetinire puternică a creşterii veniturilor, ajungând la doar 2,9% în 2024, faţă de 18% în 2023, conform studiului anual European Retail Banking Radar al companiei de consultanţă Kearney. 

Potrivit sursei citate, această schimbare semnalează o revenire la un mediu de creştere mai moderată, pe măsură ce ratele dobânzilor se stabilizează şi încrederea consumatorilor se reduce. 

Studiul arată că veniturile din comisioane reprezintă acum peste două treimi (72%) din creşterea totală, cu o creştere anuală de 5%. Această evoluţie a fost determinată de volumele mai mari de tranzacţii, majorările de comisioane pe conturi şi o performanţă solidă în administrarea activelor şi asigurări. Pe măsură ce fluxurile tradiţionale de venituri bazate pe dobândă se confruntă cu presiuni continue, băncile găsesc noi modalităţi de a spori profitabilitatea.


De asemenea, în comunicatul de presă al companiei se menţionează că un raport cost-venit sub 40% era aproape de neconceput anterior în retail banking, dar în 2024 Portugalia a atins o medie de 32% la nivel naţional, iar Polonia a înregistrat o medie de 35%. Totuşi, cu veniturile din dobânzi sub presiune, băncile trebuie să se concentreze pe controlul costurilor, eficienţa operaţională şi adoptarea AI pentru a-şi menţine marjele. Trecerea către fluxuri de venituri non-dobândă şi optimizarea operaţiunilor vor fi cruciale pentru sustenabilitatea pe termen lung. Capacitatea de adaptare la acest mediu în schimbare va fi esenţială pentru succesul pe viitor.

Deşi ritmul de creştere a veniturilor s-a temperat, studiul arată că profitabilitatea a continuat să crească în sectorul bancar de retail din european. Profitul pe client a atins un record de 238 euro în 2024, în creştere de la 229 euro în 2023 şi marcând o creştere de 50% faţă de anul 2019. Această performanţă solidă reflectă capacitatea băncilor de a menţine marjele printr-un control riguros al costurilor, îmbunătăţirea eficienţei operaţionale şi pivotarea strategică spre produse cu marje mai mari, precum administrarea activelor şi asigurările.

Elveţia rămâne cea mai profitabilă piaţă de retail banking din Europa. Totuşi, studiul Kearney arată că băncile scandinave închid treptat diferenţa, apropiindu-se de 1.000 euro venit per client. În acelaşi timp, Spania şi Italia înregistrează performanţe puternice, aproape de 900 euro venit per client, datorită poziţiilor de piaţă îmbunătăţite şi a diversificării surselor de venit.

Gestionarea expunerii la risc va fi o prioritate majoră anul acesta, având în vedere creşterea economică slabă, tarifele record impuse de SUA şi încrederea scăzută a consumatorilor. În Polonia, Spania şi Franţa, băncile au alocat peste 10% din venituri pentru a anticipa noile riscuri de neplată. În Spania, băncile au pus deoparte peste 100 euro per client pentru a atenua riscurile generate de aceste dificultăţi macroeconomice.

"În timp ce creşterea veniturilor a încetinit în Europa de Vest, România a înregistrat totuşi o creştere robustă de peste 10% a veniturilor pe client în 2024. Performanţa este determinată în principal de menţinerea ratelor de dobândă la un nivel ridicat. Clienţii din România s-au obişnuit cu ofertele "˜cost-zero" - fără comisioane, fără taxe - şi au aşteptări din ce în ce mai mari de transparenţă totală; comparativ cu pieţele vestice, există o toleranţă mult mai scăzută pentru comisioanele bancare. Retail banking-ul din România rămâne, însă, la coada clasamentului în termeni de venit pe angajat şi profit pe client - chiar şi în comparaţie doar cu regiunea CEE. Există în continuare loc pentru îmbunătăţirea eficienţei operaţionale şi pentru investiţii mai consistente în digitalizare şi tehnologie, pentru a îmbunătăţi experienţa clienţilor", susţine Florian Teleabă, Principal Kearney România.

Studiul Retail Banking Radar analizează aproape 90 de bănci retail din 21 de pieţe europene - 49 de bănci din 13 pieţe din Europa de Vest şi 38 de bănci din 8 pieţe din Europa de Est. Ajuns la a 17-a ediţie, studiul utilizează datele oficiale raportate de bănci din 2007 până în 2024, examinând periodic peste 12 dimensiuni-cheie legate de venituri, eficienţă operaţională şi managementul riscului.

Kearney este o firmă globală de consultanţă în management înfiinţată în 1926. Compania este prezentă în peste 40 de ţări.

 
 

PNSA

 
 

ARTICOLE PE ACEEASI TEMA

ARTICOLE DE ACELASI AUTOR


 

Ascunde Reclama
 
 

POSTEAZA UN COMENTARIU


Nume *
Email (nu va fi publicat) *
Comentariu *
Cod de securitate*







* campuri obligatorii


Articol 18 / 19251
 

Ascunde Reclama
 
BREAKING NEWS
ESENTIAL
BizLawyer îi prezintă pe avocații care au devenit parteneri în ultimele runde de promovări | De vorbă cu Andrei Cosma (BACIU PARTNERS), revenit în avocatura locală după ce a activat ca general counsel pentru o firmă de tehnologie din Malta: ”Cred că succesul în avocatură apare atunci când un avocat înțelege cu adevărat distincția - și îmbinarea - dintre profesia de avocat și avocatura ca business. Ambele concepte au o importanță de sine stătătoare și trebuie creată o simbioză pentru a tinde spre succes”
Women Lawyers | Pentru Mateea Codreanu, apartenența la echipa Mușat & Asociații, în care a evoluat până la poziția de Partener, a fost decisivă în formarea sa: ”Este o provocare să începi parcursul avocațial ca avocat stagiar într-o firmă de avocatură lider, dar totodată și o premisă pentru o dezvoltare profesională rapidă”
Liviu Togan părăsește Dentons, unde coordona practica de drept penal și investigații și se alătură din nou firmei Mușat & Asociații, pe poziția de Partner: “Revin în cadrul unei echipe pe care o cunosc și în care am încredere”
LMG Life Sciences Awards EMEA 2025 | Kinstellar, Muşat & Asociaţii, NNDKP și Popescu & Asociații, pe lista scurtă din care va fi aleasă peste câteva zile ”South East Europe Firm of the Year”. Popescu & Asociații concurează cu patru firme internaționale de top pentru titlul de ”White Collar Crime Firm of the Year”, iar unul dintre partenerii săi, Mirel Rădescu, este printre cei patru finaliști la categoria ”White Collar Crime Lawyer of the Year”
Avocații Kinstellar spun că semnalul cel mai pregnant din ultima perioadă e dat de proiectele de reorganizare și apreciază că anul acesta va crește numărul companiilor care fac disponibilizări masive. Clienții sunt interesați de consolidarea politicilor privind prevenirea și combaterea hărțuirii la locul de muncă, precum și de regândirea modului de organizare a muncii, pe fondul unei tendințe de creștere a volumului de cauze privind litigiile de muncă | Activitate intensă în practica de Employment, evidențiată de ghidurile juridice internaționale, cu mandate diverse și o echipă expusă la proiecte cu un caracter multidisciplinar
GNP obține o soluție favorabilă pentru un operator de platformă, ce ar putea să contureze o practică constantă și predictibilă, în baza căreia autoritățile de reglementare naționale vor analiza întinderea răspunderii furnizorilor de servicii intermediare. Problemele juridice ridicate în acest litigiu vizează în principal modul de interpretare și aplicare a reglementărilor din Regimul eCommerce și DSA | Avocații Octavian Adam (Partener), Cristina Badea (Senior Associate) și Alice Moisac (Associate), în prim plan
Rising Stars | Eduard Morariu, unul dintre cei mai buni absolvenți ai generației 2022, a ales să profeseze ca avocat la Filip & Company, unde urmărește să se dezvolte în câteva dintre ramurile mai „nișate” ale Dreptului: „Parcursul meu a presupus implicarea în multe dosare de instanță și arbitraj, unele chiar de importanță națională, cu probleme de drept sensibile, dar și cu echipe de avocați excepționali, care le-au făcut față cu o măiestrie la care nu pot decât să aspir”
Cum lucrează echipele Băncilă, Diaconu și Asociații (EY Law) și Grants & Incentives Avisory (EY), în proiectele care vizează accesarea ajutoarelor de stat, în care au o rată de succes mai mare de 90% | Ramificarea multidisciplinară a expertizei permite echipei să ofere clienților o viziune completă asupra pașilor de parcurs și modului în care pot implementa soluțiile propuse, astfel încât să obțină cele mai mari beneficii. Ce servicii integrate asigură clienților și care sunt strategiile pentru maximizarea șanselor de obținere a fondurilor
OMV Aktiengesellschaft a mers pe mâna avocaților de la ZRVP într-un alt arbitraj ICC cu statul român și a câștigat încă 47 mil. €, plus dobânzi. Pretenții de alte 50 mil. € la orizont, într-o procedură nouă, inițiată în decembrie 2024, în care lucrează deja aceeași echipă de avocați
PNSA susține juridic Turneul Internațional Stradivarius
Premieră juridică în România | Popescu & Asociații obține prima despăgubire integrală pentru expropriere: peste 60 mil. lei pentru Viorelo International. Succesul este rezultatul unei strategii juridice riguroase, elaborate și implementate de o echipă interdisciplinară de specialiști
Premieră pe piața avocaturii din România: NNDKP, desemnată pentru a șaptea oară „Firma de avocatură a anului în România” la gala premiilor Chambers Europe 2025. | Ion Nestor, Co-Managing Partner: ” Această recunoaștere, care vine în anul în care sărbătorim 35 de ani de activitate, reprezintă încă o confirmare a poziției de top pe care NNDKP o ocupă pe piața avocaturii din România și validează munca, performanța și rezultatele excelente obținute de întreaga echipă”
 
Citeste pe SeeNews Digital Network
  • BizBanker

  • BizLeader

      in curand...
  • SeeNews

    in curand...